Test CBA – ocena cytokin Th1/Th2

Dowiedz się więcej

Test CBA to inaczej ocena równowagi cytokin Th1/Th2. Jest wykonywany metodą cytometrii przepływowej (ang. Cytometric Bead Array – CBA). Badanie jest użyteczne przy zaburzeniach przebiegu ciąży i przygotowaniu do zabiegu in vitro.

laboratorium probówki

Limfocyty pomocnicze TH dzielą się na dwie główne grupy, Th1 i Th2. Limfocyty Th1 biorą udział w odpowiedzi komórkowej organizmu, np. w chorobach nowotworowych czy alergicznych. Th1 wytwarza mediatory wiążące się z aktywnością cytostatyczną i zapalną. Takimi mediatorami są np. interkulina 2 (IL-2), interferon gamma i TNF alfa. Limfocyty Th2 są kluczowe w reakcjach typu humoralnego. Wydzielają one interkulinę 4 i interkulinę 10. Stany patologiczne w organizmie charakteryzują się zaburzeniem równowagi między tymi dwoma grupami limfocytów.

Kup badanie online

 

Sprawdź jak przygotować się do badania:


Badanie krwi | jak się przygotować?

Materiał na badanie krwi powinno się pobierać na czczo, czyli z zachowaniem 8 – 12 godzinnej przerwy od czasu ostatniego posiłku. Zalecenie dotyczy wszystkich badań, ponieważ zmiany wywołane przyjęciem posiłku są trudne do przewidzenia, a uzyskane wartości interpretuje się wobec wartości referencyjnych ustalonych w standardowych warunkach.

W dniu poprzedzającym badanie krwi należy unikać obfitych i tłustych posiłków oraz spożywania alkoholu.

W dniu badania

Bezpośrednio przed badaniem krwi dozwolone jest wypicie niewielkiej ilości wody.

Podobnie pora dnia może mieć wpływ na wiarygodność wyników badań. Zaleca się, pobieranie krwi w godzinach porannych (7:00 – 10:00). Jeżeli krew zostanie pobrana o innej porze dnia,  należy wziąć to pod uwagę interpretując uzyskane wyniki badań.

Bezpośrednio przed pobraniem wskazany jest 15 minutowy odpoczynek.

Badanie krwi a przyjmowane leki

W miarę możliwości badanie należy przeprowadzić przed przyjęciem porannej porcji leków, taką decyzję należy zawsze skonsultować z lekarzem.

Zawsze należy poinformować personel pobierający krew o przyjmowanych lekach, suplementach, preparatach ziołowych – zostanie to odnotowane podczas rejestracji.


Znajdź placówki Synevo w całej Polsce


Laboratorium
Warszawa

Laboratorium
Wrocław

Laboratorium
Łódź

Laboratorium
Gdańsk

Laboratorium
Poznań

Laboratorium
Bydgoszcz

Laboratorium
Kraków

Laboratorium
Katowice

Scroll Up