Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

Szukaj
Close this search box.

Kiła badanie – WR test potwierdzenia

Dowiedz się więcej

Kiła badanie – WR test potwierdzenia

Badanie WR to skrótowe oznaczenie badania odczynu Wassermanna. Ten test diagnostyczny ma na celu wykrycie zakażenia pacjenta krętkiem bladym, czyli bakterią, która wywołuje kiłę. Test potwierdzający jest to drugie badanie, które ma na celu potwierdzenie uzyskanego pierwotnie wyniku. Kiła (syfilis) jest chorobą, która przenoszona jest drogą płciową, choć występuje także postać wrodzona, gdzie chora matka zaraża płód podczas trwania ciąży.

Nieleczona kiła może prowadzić do rozwinięcia się poważnych uszkodzeń wielu narządów, które mogą skutkować nawet śmiercią pacjenta- stąd też niezwykle ważna jest szybka diagnostyka, ponieważ po rozpoznaniu i wdrożeniu odpowiedniego leczenia (antybiotykoterapii) jest ona dość prosta do wyleczenia.

Kiła badanie – WR test potwierdzenia – kiedy wykonać?

Potwierdzenie badania WR wykonuje się po uzyskaniu pozytywnego wyniku pierwszego testu. Badanie odczynu Wassermanna polega na wykryciu we krwi substancji, które pośrednio wskazują na zakażenie krętkiem bladym. Obecnie istnieją bardziej skuteczne metody wykrywania kiły, a test ten jest rzadko stosowany.

Na infekcje narażone są osoby, które wykazują tzw. zachowania ryzykowne, w tym przypadku częsta zmiana partnerów seksualnych połączona z brakiem stosowania odpowiednich zabezpieczeń w postaci prezerwatyw. Szczególnie ważne jest wykonywanie tych badań w przypadku osób, które chcą oddać krew lub kobiet w ciąży.

Postać wrodzona kiły, do której dochodzi poprzez zakażenie płodu przez matkę, może nieść za sobą ryzyko ciężkich powikłań ciąży i wad rozwojowych płodu, takich jak:

 • poronienie, przedwczesny poród
 • wady anatomiczne układu szkieletowego
 • deformacje zębów
 • niedosłuch lub głuchota
 • rozszczep podniebienia twardego
 • zapalenie siatkówki oka
 • uszkodzenia wątroby, śledziony

Kiła badanie – WR test potwierdzenia – kto powinien wykonać?

Potwierdzenie badania WR wykonuje się w celu upewnienia się, że pierwszy wynik dodatni odczynu Wassermanna nie był fałszywy. Objawy kiły różnią się w zależności od tego, ile trwa już zakażenie. Pierwsze oznaki choroby zazwyczaj pojawiają się ok. 3 tygodnie po wniknięciu bakterii do organizmu. Na badanie w celu diagnostyki kiły powinni zgłosić się pacjenci, u których występują następujące objawy:

 • wrzód weneryczny na narządach płciowych, zazwyczaj pojedynczy i bezbolesny
 • 4 – 10 tygodni po zakażeniu- wysypka na ciele, powiększenie węzłów chłonnych
 • pogorszenie ogólne samopoczucia
 • gorączka
 • ból głowy

Jeżeli kiła nie będzie wykryta i leczona, może dojść do wykształcenia postaci utajonej, która może skutkować uszkodzeniami układu nerwowego, układu krążenia oraz guzowatych zmian skóry, które mogą prowadzić do martwicy tkanek.

Kiła badanie – WR test potwierdzenia norma

 • wynik ujemny

Kiła badanie – WR test potwierdzenia wyniki

Jeżeli otrzymany wynik potwierdzi obecność kiły, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza w celu rozpoczęcia antybiotykoterapii. Po zakończonym leczeniu należy wykonać ponowne badania serologiczne w celu oceny jego skuteczności,.

Sprawdź jak przygotować się do badania:


Badanie krwi | jak się przygotować?

Materiał na badanie krwi powinno się pobierać na czczo, czyli z zachowaniem 8 – 12 godzinnej przerwy od czasu ostatniego posiłku. Zalecenie dotyczy wszystkich badań, ponieważ zmiany wywołane przyjęciem posiłku są trudne do przewidzenia, a uzyskane wartości interpretuje się wobec wartości referencyjnych ustalonych w standardowych warunkach.

W dniu poprzedzającym badanie krwi należy unikać obfitych i tłustych posiłków oraz spożywania alkoholu.

W dniu badania

Bezpośrednio przed badaniem krwi dozwolone jest wypicie niewielkiej ilości wody.

Podobnie pora dnia może mieć wpływ na wiarygodność wyników badań. Zaleca się, pobieranie krwi w godzinach porannych (7:00 – 10:00). Jeżeli krew zostanie pobrana o innej porze dnia,  należy wziąć to pod uwagę interpretując uzyskane wyniki badań.

Bezpośrednio przed pobraniem wskazany jest 15 minutowy odpoczynek.

Badanie krwi a przyjmowane leki

W miarę możliwości badanie należy przeprowadzić przed przyjęciem porannej porcji leków, taką decyzję należy zawsze skonsultować z lekarzem.

Zawsze należy poinformować personel pobierający krew o przyjmowanych lekach, suplementach, preparatach ziołowych – zostanie to odnotowane podczas rejestracji.

WAŻNE Przed wizytą upewnij się, że masz przy sobie aktualny dokument tożsamości (np. dowód osobisty, paszport) lub aplikację mObywatel na swoim smartfonie. Dokument ten będzie niezbędny do weryfikacji Twojej tożsamości w trakcie wizyty.

Znajdź placówki Synevo w całej Polsce


Laboratorium
Warszawa

Laboratorium
Wrocław

Laboratorium
Łódź

Laboratorium
Gdańsk

Laboratorium
Poznań

Laboratorium
Bydgoszcz

Laboratorium
Kraków

Laboratorium
Katowice