Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.
flaga ukrainy#standwithUkraine

Koronawirus nadal jest niebezpieczny. Sposobem na jego rozprzestrzenianie może być wykonywanie testów wykrywających przeciwciała, które organizm wytwarza po kontakcie z tym wirusem. Takie badanie serologiczne może wskazać, czy doszło do infekcji oraz wykryć tzw. cichych nosicieli, czyli osoby, u których przebieg choroby jest bezobjawowy. Testy na przeciwciała koronawirusa dostępne są we wszystkich Punktach Pobrań Synevo.

Co to jest koronawirus SARS-CoV-2?

Koronawirusy to wirusy odzwierzęce. Przenoszą się drogą kropelkową, czyli poprzez kontakt z osobą zakażoną lub poprzez dotykanie zanieczyszczonych powierzchni.

Objawy koronawirusa

Pierwsze objawy koronawirusa pojawiają się w ciągu 2-5 dni od momentu zakażenia, ale czas inkubacji tego wirusa może trwać nawet 21 dni. W początkowej fazie objawy mają charakter grypopodobny, dopiero po kilku dniach pojawiają się typowe dla COVID-19 symptomy.

Do najczęstszych objawów koronawirusa zalicza się:
• wysoką gorączkę,
• duszności,
• problemy z oddychaniem
• suchy, meczący kaszel
• osłabienie/zmęczenie

Sprawdź swoje symptomy

W poważnych przypadkach rozwija się również m.in. zapalenie płuc, posocznica, ciężka ostra niewydolność czy wstrząs septyczny.

Niekiedy można zaobserwować inne objawy grypopodobne takie jak biegunka, bóle głowy czy mięśni. Jednak nie zalicza się ich do podstawowych symptomów, które wskazywałby na infekcję koronawirusową.

Jak uchronić się przed koronawirusem?

By uniknąć zakażenia koronawirusem, ważne jest zachowanie szczególnych środków ostrożności. Należy pamiętać o częstym myciu rąk ciepłą wodą z mydłem. Podczas kichania lub kaszlu bardzo ważne jest zakrywanie ust i nosa zgiętym łokciem lub chusteczką jednorazową, którą koniecznie wyrzucamy do kosza na śmieci. Po tej czynności dłonie myjemy lub dezynfekujemy.

W miejscach publicznych nie można zapomnieć o konieczności noszenia maseczek ochronnych. Dodatkowo, uchronić przed zakażeniem COVID- 19 może nieprzebywanie w dużych skupiskach ludzi.

Przeciwciała koronawirusa – co wykrywa test?

Testy te nie wykrywają wirusa, ale jego przeciwciała. Materiałem do badania jest krew żylna.

Przeciwciała anty-SARS-CoV-2 to białka produkowane przez organizm w sytuacji zakażenia. Ludzki układ odpornościowy wytwarza je w celu zwalczania infekcją.

Przeciwciała koronawirusa – kiedy wykonać test?

Test na przeciwciała koronawirusa – wyniki

Wyniki badań można odebrać w Punkcie Pobrań lub online za pomocą Synevo Online.

Wyniki pozytywny testu może wskazywać na trwającą infekcję lub jej przebycie. Tutaj niezbędna staje się zaawansowana diagnostyka, czyli wykonanie badania genetycznego RT-PCR.

Natomiast ujemny wynik może świadczyć o braku zakażenia COVID-19 lub zbyt krótkim okresie pomiędzy wniknięciem wirusa do organizmu a wytworzeniem się przeciwciał. Konieczne staje się wtedy powtórne wykonanie badania po 7 dniach od poprzedniego pobrania materiału.

KORONAWIRUSWarto wiedzieć

Objawy koronawirusa SARS-CoV-2. Jakie są pierwsze objawy koronawirusa?

Koronawirus porady – jak uchronić się przed zakażeniem COVID-19

Koronawirus a grypa – jakie są różnice i podobieństwa?

Sprawdź też