Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

Szukaj
Close this search box.

FT4 (wolnej tyroksyny)

Dowiedz się więcej

Tyroksyna, zwana także tetrajodotyroniną (T4), jest hormonem tarczycy, który wpływa na ogólny metabolizm organizmu. Większość krążącej tyroksyny jest związana z białkami surowicy (globuliną wiążącą tyroksynę (TGB), prealbuminami i i albuminami). Pozostała swobodnie krążąca postać hormonu FT4 (frakcja wolna) wskazuje biologiczną aktywność.

Co określa badanie?

Stężenie hormonu fT4 (wolnej tyroksyny) we krwi.

Określenie tego stężenia jest ważnym badaniem diagnostyki klinicznej chorób tarczycy. Hormon fT4 bada się wraz z TSH, gdy podejrzewa się chorobę tarczycy.

Patologicznie poziomy hormonów tarczycy mogą być podwyższony lub poniżej normy.  Aby uzyskać pełną ocenę funkcji tarczycy, można wykonać oznaczanie poziomu: FT3, FT4 i TSH.

Cel badania

Hormon FT4 jest ważny w kompleksowej ocenie czynności tarczycy.

Badanie wolnej frakcji i metabolicznie aktywnej tyroksyny jest zalecane u pacjentów z objawami niedoczynności lub nadczynności czynności tarczycy.

Badanie jest również przydatne u osób z powiększonym gruczołem (tak zwanym „wolem”) lub z „guzkami”, zwłaszcza gdy poziomy TSH nie mieszczą się w zakresie referencyjnym.

Oznaczanie FT4 jest również przydatne w monitorowaniu terapii, która ma na zadaniu hamowanie czynności tarczycy.  Badanie FT4 ma tę zaletę, że jest niezależne od stężenia i właściwości  osoczowych białek wiążących.

Przygotowanie do badania fT4

Badanie należy wykonać rano na czczo (do około godz. 10). Picie kawy i palenie przed pobraniem próbek może  wpłynąć na wyniki. Dopuszcza się wypicie do 250 ml wody przed badaniem. Dwanaście godzin przed badaniem nie należy przyjmować multiwitamin lub suplementów diety zawierających biotynę (witaminę B7).

Próbka

Badanie wymaga krwi żylnej pobieranej przez rutynowe nakłucie żyły.

Metoda

  • metoda elektrochemiluminescencji (ECLIA).

FT4 norma (wartości referencyjne)

Noworodek: 11,0-32,0 pmol/l

Dzieci:

  • 6 dzień-3 mies.: 11,5-28,3 pmol/l
  • 3-12 mies.: 11,9-25,6 pmol/l
  • 1-6 lat: 12,3-22,8 pmol/l
  • 6-11 lat: 12,5-21,5 pmol/l
  • 11-20 lat: 12,6-21,0 pmol/l

Dorośli : 12,0-22,0 pmol/l

Interpretacja badania

Zwiększone wartości sugerują nadczynność tarczycy lub obecność egzogennej tyroksyny.

Zmniejszone wartości wskazują na niedoczynność tarczycy.

Wolna tyroksyna może odzwierciedlać całkowitą wartość tyroksyny (T4), także  w przypadku zmienionych ilości globuliny wiążącej tyroksynę. Wyniki mogą być zafałszowane w przypadku jeśli we krwi pacjenta znajdują się inne patologiczne białka, które mogą wiązać hormon lub w przebiegu innych chorób towarzyszących.

FT4 cena | Kup badanie FT4 online

INFORMACJEDowiedz się więcej:

Tarczyca – co to jest, jakie badania wykonywać

Hashimoto – objawy, przyczyny, badania

Rak tarczycy – objawy, przyczyny, diagnostyka

Wole tarczycy: Jakie są objawy, przyczyny i leczenie woli?

Guzki tarczycy

INFORMACJA Dowiedz się więcej:

Sprawdź jak przygotować się do badania:


Badanie krwi | jak się przygotować?

Materiał na badanie krwi powinno się pobierać na czczo, czyli z zachowaniem 8 – 12 godzinnej przerwy od czasu ostatniego posiłku. Zalecenie dotyczy wszystkich badań, ponieważ zmiany wywołane przyjęciem posiłku są trudne do przewidzenia, a uzyskane wartości interpretuje się wobec wartości referencyjnych ustalonych w standardowych warunkach.

W dniu poprzedzającym badanie krwi należy unikać obfitych i tłustych posiłków oraz spożywania alkoholu.

W dniu badania

Bezpośrednio przed badaniem krwi dozwolone jest wypicie niewielkiej ilości wody.

Podobnie pora dnia może mieć wpływ na wiarygodność wyników badań. Zaleca się, pobieranie krwi w godzinach porannych (7:00 – 10:00). Jeżeli krew zostanie pobrana o innej porze dnia,  należy wziąć to pod uwagę interpretując uzyskane wyniki badań.

Bezpośrednio przed pobraniem wskazany jest 15 minutowy odpoczynek.

Badanie krwi a przyjmowane leki

W miarę możliwości badanie należy przeprowadzić przed przyjęciem porannej porcji leków, taką decyzję należy zawsze skonsultować z lekarzem.

Zawsze należy poinformować personel pobierający krew o przyjmowanych lekach, suplementach, preparatach ziołowych – zostanie to odnotowane podczas rejestracji.

WAŻNE Przed wizytą upewnij się, że masz przy sobie aktualny dokument tożsamości (np. dowód osobisty, paszport) lub aplikację mObywatel na swoim smartfonie. Dokument ten będzie niezbędny do weryfikacji Twojej tożsamości w trakcie wizyty.

Znajdź placówki Synevo w całej Polsce


Laboratorium
Warszawa

Laboratorium
Wrocław

Laboratorium
Łódź

Laboratorium
Gdańsk

Laboratorium
Poznań

Laboratorium
Bydgoszcz

Laboratorium
Kraków

Laboratorium
Katowice