Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.
flaga ukrainy#standwithUkraine

Posiew wymazu z gardła

Dowiedz się więcej

Czym jest posiew wymazu z gardła?

Posiew materiału uzyskanego z wymazu gardła to badanie diagnostyczne, które opiera się na mikrobiologicznej analizie próbki pod kątem określenia gatunków bakterii, które znajdują się w gardle pacjenta. Wykonywane jest w celu rozróżnienia choroby gardła wywołanej zakażeniem bakteryjnym, a takim gdzie czynnikiem etiologicznym są wirusy.

Ponadto posiew wymazu z gardła pozwala na precyzyjne oznaczenie szczepów bakterii chorobotwórczych, co umożliwia lekarzowi prowadzącemu badanie wybór najbardziej optymalnego antybiotyku, na który dana bakteria będzie najmniej odporna, co znacznie skraca czas, w którym pacjent wraca do zdrowia.

Kiedy należy wykonać posiew wymazu z gardła?

Badanie posiewu wymazu z gardła najczęściej zlecane jest w przebiegu ciężkich zapaleń gardła, oraz takich, które nie reagują na standardową antybiotykoterapię.

Istnieje wiele gatunków bakterii, które wywołują choroby przebiegające ze stanem zapalnym górnych dróg oddechowych. Wiele z nich różni się wrażliwością na dane grupy antybiotyków, dlatego żeby zaplanować najbardziej skuteczne leczenie należy wcześniej jasno zidentyfikować czynnik sprawczy choroby.

Po pobraniu materiału biologicznego od pacjenta (czyli zebraniu za pomocą specjalnej wymazówki nalotu na ścianie gardła) jest on wysyłany do laboratorium mikrobiologicznego, gdzie zawarte w próbce bakterie są namnażane na specjalnym podłożu w celu wykonania posiewu.

Po uzyskaniu odpowiednio dużej kolonii bakterii możliwe jest ich szybkie zidentyfikowanie oraz określenie na jakie antybiotyki będą one najbardziej wrażliwe.

Zestawienie to nazywane jest „antybiogramem”, który pomaga w zaplanowaniu dalszego postępowania leczniczego przez lekarza prowadzącego.

Kto powinien wykonać posiew wymazu z gardła?

Samo pobranie wymazu z gardła jest procedurą bezpieczną i wiąże się jedynie z niewielkim stopniem dyskomfortu pacjenta podczas jej wykonywania. Głównymi objawami występującymi w przebiegu zapalenia gardła (szczególnie ostrego zapalenia gardła, które nie ustępuje przez dłuższy czas lub się nasila) są:

  • ból gardła, który może nasilać się przy przełykaniu śliny lub pokarmów
  • chrypka
  • dodatkowe dolegliwości, takie jak katar, gorączka, kaszel

Większość stanów zapalnych gardła wywoływana jest przez wirusy, jednak pewna część może posiadać etiologię wirusową. Charakteryzuje je cięższy przebieg, oraz większe ryzyko wystąpienia komplikacji, takich jak zapalenie ucha środkowego, czy też zapalenie zatok, stąd niezwykle ważna jest szybka diagnostyka różnicowa jaką jest posiew wymazu z gardła, która ma na celu wykrycie czynnika sprawczego choroby.

Posiew wymazu z gardła wyniki cena | Kup online

 

Posiew wymazu z gardła wyniki

Wyniki otrzymane po wykonaniu posiewu wymazu z gardła dostarczają dokładnych informacji na temat gatunku bakterii, który aktualnie jest odpowiedzialny za występowanie choroby u pacjenta. W rzadkich przypadkach może okazać się, że czynnikiem sprawczym są np. komórki grzybów, co również zostanie wykryte w przebiegu tego badania diagnostycznego.

Jasne określenie czynnika sprawczego pozwala na szybkie wdrożenie skutecznej antybiotykoterapii, podczas której należy ściśle stosować się do zaleceń lekarskich w celu uniknięcia wystąpienia powtórnej, bardziej poważnej infekcji – co może być skutkiem niedokończenia terapii za pomocą tej grupy leków.

Sprawdź jak przygotować się do badania:


Pobranie wymazu z gardła

Na pobranie wymazu z gardła należy zgłosić się  do punktu pobrań na czczo lub minimum 3 godziny po spożyciu ostatniego posiłku.

Przed badaniem nie  należy myć zębów, nie można stosować płynów do płukania jamy ustnej oraz tabletek do ssania.

WAŻNE Przed wizytą upewnij się, że masz przy sobie aktualny dokument tożsamości (np. dowód osobisty, paszport) lub aplikację mObywatel na swoim smartfonie. Dokument ten będzie niezbędny do weryfikacji Twojej tożsamości w trakcie wizyty.

Znajdź placówki Synevo w całej Polsce


Laboratorium
Warszawa

Laboratorium
Wrocław

Laboratorium
Łódź

Laboratorium
Gdańsk

Laboratorium
Poznań

Laboratorium
Bydgoszcz

Laboratorium
Kraków

Laboratorium
Katowice