Kontrola stanu zdrowia mężczyźni

Pakiet badań dopasowany do Twoich potrzeb

Na czym polega kontrola stanu zdrowia u mężczyzn?

Jest to skryningowa diagnostyka w kierunku cukrzycy, zaburzeń lipidowych, zaburzeń funkcji nerek i wątroby oraz metabolizmu puryn.

Jeżeli pojawiają się dolegliwości: uczucie wzdęcia po jedzeniu, okresowe pobolewania po prawej stronie nadbrzusza, nasilające się po spożyciu czekolady, smażonych, tłustych potraw lub alkoholu, odbijania, nadmierna pobudliwość nerwowa, uczucie zmęczenia, niewielkie ograniczenie tolerancji wysiłku fizycznego, trudności w koncentracji uwagi, drżenia mięśni (tiki), utrata masy ciała (niezamierzona), wzrost masy ciała, nadmierne łaknienie, nadmierne pragnienie, oddawanie zwiększonej ilości moczu, pobolewania stóp, głownie w okolicach paluchów, które jeszcze nie skłaniają Cię do wizyty u swojego lekarza to właśnie badania dla Ciebie.

kontrola stanu zdrowia mężczyzn

Pakiet „Kontrola stanu zdrowia mężczyzny” zawiera badania


Badanie TSH


ALT


HBA1C


Bilirubina


Cholesterol


Trójglicerydy


Apo-A i Apo-B


Kreatynina


Kwas moczowy


CRP


TSH

TSH jest to hormon regulujący pracę tarczycy. Zarówno wartości podwyższone i jak obniżenie wskazują na zaburzenie działania gruczołu, czyli niedoczynność lub nadczynność tarczycy.

Badanie poziomu TSH wykorzystywane jest jako test przesiewowy i dobrze obrazuje powyższe stany.

HBA1C

Ten test wykorzystywany jest zarówno w monitorowaniu leczenia cukrzycy, jak i badanie przesiewowe w początkowej ocenie zaburzeń tolerancji glukozy. Poziom HBA1C, czyli inaczej hemoglobiny glikowanej, odzwierciedla średnie stężenie glukozy we krwi nawet do 2-3 miesięcy wstecz.

Podwyższone wyniki badania skłaniają do rozpoczęcia pełnej oceny gospodarki węglowodanowej organizmu. Wczesne wykrycie takiego zaburzenia pozwala rozpocząć odpowiednią profilaktykę i lecznicze zmniejszające ryzyko wystąpienia powikłań cukrzycy.

ALT I BILIRUBINA

Te dwa badania oceniają uszkodzenie wątroby. Wzrost aktywności tzw. „enzymów wątrobowych” (w tym właśnie ALT) oraz poziomów bilirubiny jest wskazaniem do przeprowadzenia głębszej diagnostyki.

Podwyższenie aktywności ALT może wynikać z błędów dietetycznych, uszkodzenia poalkoholowego lub polekowego wątroby, a także wskazywać na różne zapalenia (np. toksyczne lub wirusowe).

Podwyższone stężenia bilirubiny występują w przypadku niedokrwistości hemolitycznych, przy zapaleniach wątroby – polekowych, poalkoholowych, toksycznych i wirusowych (wirusy zapalenia wątroby najczęściej typu A, B, C i inne), mechanicznym utrudnieniu odpływu żółci z dróg żółciowych, wrodzonych zaburzeniach budowy wątroby.

CHOLESTEROL

Badanie stężenia całkowitego cholesterolu jest jednym z podstawowych badań w ocenie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Jest podstawowym parametrem w ocenie miażdżycy i jej powikłań. Poprawne wartości cholesterolu we krwi skutkują mniejszym ryzykiem zawału serca i choroby niedokrwiennej. Wykrycie wczesnych zaburzeń pozwala opóźnić potrzebę przyjmowania leków, poprzez modyfikację diery i zwiększenie aktywności fizycznej.

Decyzję o właściwej metodzie postępowania wobec wykrycia podwyższonych wartości cholesterolu podejmuje lekarz.

TRIGLICERYDY

Parametr najczęściej oceniany wspólnie z innymi opisującymi gospodarkę lipidową (jak np. cholesterol). Optymalizacja stężenia triglicerydów redukuje ryzyko powikłań miażdżycy. W zakresie badań lipidów szczególnie istotne jest przestrzeganie warunków przygotowania się do analiz – na czczo, w godzinach rannych.

KREATYNINA

Stężenie kreatyniny jest najczęściej wykorzystywane w ocenie funkcji nerek. Pomimo, że wzrost stężenia kreatyniny jest objawem późnym może być wykorzystywany w badaniach skryningowych.

APOLIPOPROTEINY A I B (Apo-A i Apo-B)

Apolipoproteiny są białkami odpowiedzialnymi za transport i wtórnie za metabolizm tłuszczu. Niedobory Apo-A oraz podwyższone stężenie Apo-B są bardzo ważne w diagnostyce i ocenie ryzyka powikłań miażdżycy. Wczesne wykrycie zaburzeń zdecydowania ułatwia redukcję ryzyka powikłań.

CRP

Białko C-reaktywne, tzw. białko ostrej fazy, jest wytwarzane w wątrobie. Jego stężenie wzrasta w  następujących przypadkach:

  • zakażenia bakteryjne,
  • oparzenia, urazy,
  • choroba nowotworowa,
  • zawał mięśnia sercowego,
  • niektóre choroby autoimmunologiczne.

Białko CRP może być wykorzystywane do monitorowania leczenia chorób, oraz jest przydatne w diagnostyce choroby niedokrwiennej serca. Przypisuje się mu znaczną rolę w ocenie ryzyka zgonu sercowo-naczyniowego.

KWAS MOCZOWY

Pomiary stężenia kwasu moczowego wykorzystywane są w diagnozowaniu i leczeniu niewydolności nerek, skazy moczanowej. Zaburzenia pojawiają się w przebiegu nadmiernego spożywania alkoholu, w diecie bardzo bogatej w mięso, występują często w przebiegu otyłości. Nadmiar kwasu moczowego odkłada się w stawach.

Scroll Up