Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.
flaga ukrainy#standwithUkraine

Borelioza

Dowiedz się więcej

Borelioza historia i pochodzenie

Spośród wielu chorób nękających rodzaj ludzki (oj ta Pandora) można wyróżnić „stare” znane od wielu lat, czy też tysięcy lat oraz nowe, które zostały opisane zupełnie niedawno. Do tych ostatnich z całą pewnością należy borelioza. Jest ona nazywana chorobą z Lyme lub boreliozą z Lyme.

Lyme to piękne miasteczko w USA w stanie Connecticut i tu właśnie Steer i Bednach pod koniec lat 70. ubiegłego wieku opisali związek choroby z ukąszeniem ludzi przez kleszcze. W 1981 roku Willy Burgdorfer opisał drobnoustrój nazwany Borellia burdgdorferii, przyczynę zła wszelkiego, czyli właśnie boreliozy. W późniejszym czasie opisano inne gatunki rodzaju Borellia.

Co to jest borelioza?

Jeszcze w latach 90. XX wieku nazywano boreliozę „małpą wszystkich chorób” ze względu na różnorodny przebieg i mnogość objawów. Wspólnym początkiem dolegliwości jest ukąszenie przez kleszcza z rodzaju Ixodes. Te szeroko rozpowszechnione pajęczaki są wektorami wielu chorób zakaźnych, w tym boreliozy. Spośród około 800 gatunków przynajmniej 100 może przenosić drobnoustroje chorobotwórcze.

Ich liczba wzrasta z powodu łagodnych zim, a dodatkowo, z powodu dużej mobilności ludzi i ich zwierząt domowych dochodzi do przeniesienia kleszczy z terenów lesistych na obszary parków i ogrodów w miastach. Sezon „kleszczowy” trwa od marca-kwietnia do października-listopada, w zależności od temperatury.

Ukąszenie przez kleszcza jest zazwyczaj odczuwalne, niemniej jednak należy zaznaczyć, że nie we wszystkich przypadkach. Szczególnie ukąszenia przez postaci młode (nimfy) może pozostać niezauważone. Stanowi to istotny problem, ponieważ im dłużej kleszcz przebywa w skórze człowieka, tym większe jest ryzyko przeniesienia choroby. Szacuje się, że ryzyko wystąpienia boreliozy w przypadku natychmiastowego usunięcia kleszcza wynosi zaledwie około 5%. Niestety z czasem znakomicie wzrasta.

Borelioza objawy

Zalecana jest obserwacja miejsca ukąszenia przez około 7-30 dni. Zwykłe zaczerwienie skóry w miejscu ukąszenia nie stanowi istotnego objawu choroby. Jeżeli jednak w wymienionym czasie pojawi się tak zwany „rumień wędrujący” zakładamy, że jest to pierwszy objaw choroby.

Zmiana zaczyna się od małej, czerwonej plamki przechodząc w owalną 4-15 cm, rozszerzającą się. Bardzo charakterystyczne jest blednięcie w środku. Rumień wędrujący występuje niestety jedynie w 60-70% przypadków, zaś około 30% pacjentów ma stawiane rozpoznanie dopiero w okresie rozsianej boreliozy. Przechorowanie boreliozy nie powoduje wystąpienia odporności i możliwe są reinfekcje.

Według danych niemieckich zakażonych borellią jest około 15-40% kleszczy, zaś postaci młodych około 10%. Według tych samych danych borelioza rozwija się u 10-20% pacjentów ukąszonych przez kleszcza.

Po przedostaniu się krętka Borelli do krwioobiegu następuje okres boreliozy uogólnionej. Objawy występujące najczęściej to: mdłości, bóle głowy, bóle pleców, bóle mięśni, bóle stawów, apatia, lekka gorączka, sztywnienie karku, obrzęk węzłów chłonnych. Mogą wystąpić objawy stawowe (np. przemijające obrzęki stawów), objawy sercowe (np. zapalenie osierdzia) oraz objawy ze strony narządu wzroku (np. zapalenie mięśni okołooczodołowych). Najbardziej niebezpieczne i najtrudniejsze diagnostycznie są objawy ze strony centralnego układu nerwowego.

Borelioza badania

Tak więc wobec mnogości objawów rozpoznanie nie jest łatwe. Wsparciem dla klinicystów jest medyczna diagnostyka laboratoryjna. Tu jednak również wymagana jest duża wiedza o chorobie. Badanie obecności przeciwciał bezpośrednio po ukąszeniu przez kleszcza wydaje się być mało użyteczne. Przeciwciała pojawiają się dopiero 3-8 tygodni po wniknięciu krętków do krwi. Jednak, w określonych przypadkach, badanie bezpośrednio po ukąszeniu może przynieść informację istotną klinicznie. Wyjaśni, czy wcześniej nie byliśmy ukąszeni przez kleszcza zakażonego Borellią, a więc pozwoli przy powtórnym badania po około 8 tygodniach sprecyzować nasz stan zdrowia.

 

Badanie przeciwciał IgM i IgG/

Badanie obecności przeciwciał obejmuje klasy IgM i IgG. Konfiguracja przeciwciał pomaga nawet w określeniu czasu trwania choroby. Występują tu jednak liczne ograniczenia. Przeciwciała mogą występować w postaci przetrwałej, zaś czułość i swoistość, szczególnie w technice ELISA nie daje pewności rozpoznania. Zdecydowanie lepsze parametry czułości i swoistości stwierdza się w technice Wester-Blott.

Test Transofrmacji Limfocytów (LTT)/

Żadne z wymienionych badań nie pozwala ocenić skuteczności leczenia. Tu użytecznym badaniem staje się test transformacji limfocytów. Dzisiejsze metody z wykorzystaniem wbudowywania znakowanej tymidyny, pozwalają uzyskać wynik o wysokiej czułości i swoistości, w postaci indeksu. Dzięki temu można ocenić skuteczność stosowanej terapii. Spadek indeksu lub powrót do wartości prawidłowych sugeruje, że limfocyty nie mają kontaktu z antygenem Borellii, a więc, że został on wyeliminowany, podczas gdy miano przeciwciał może być podwyższone nawet do końca życia.

Badania borelioza w ofercie Synevo

Diagnostyka laboratoryjna i leczenie z oceną jego skuteczności są dzisiaj dostępne. Najważniejsza jest jednak profilaktyka – lepiej zapobiegać niż leczyć. Jeżeli jednak spotka nas ten problem dobra diagnostyka laboratoryjna staje się niezbędna. Akredytowane laboratorium może być partnerem na odpowiednim poziomie. Synevo dokłada wszelkich starań by sprostać standardom nowoczesnej medycznej diagnostyki laboratoryjnej, czego potwierdzeniem jest właśnie certyfikat akredytacji.

Pamiętać należy, że narzędzia medycznej diagnostyki laboratoryjnej stanowią wsparcie dla lekarza klinicysty. Samodzielna interpretacja wyników badań przez pacjenta może nie tylko wprowadzić szum informacyjny, ale również skierować postępowanie lecznicze na całkowicie złe, nieodpowiednie tory. Kontakt z lekarzem jest więc po prostu niezbędny. Wspomniane badania mogą być wykonywane w laboratoriach Synevo.

Kup badanie LTT borelioza online

 

 

Znajdź punkt najbliżej Ciebie i umów się na badanie.

Borelioza jest podatna na leczenie w jej wczesnej fazie. Nie zwlekaj, znajdź punkt Synevo najbliżej Ciebie i przyjdź na badanie. Jeśli masz jakieś pytania lub wątpliwości, napisz do nas na czacie lub zadzwoń do naszego Biura Obsługi Klienta.

 

Sprawdź jak przygotować się do badania:


Badanie krwi | jak się przygotować?

Materiał na badanie krwi powinno się pobierać na czczo, czyli z zachowaniem 8 – 12 godzinnej przerwy od czasu ostatniego posiłku. Zalecenie dotyczy wszystkich badań, ponieważ zmiany wywołane przyjęciem posiłku są trudne do przewidzenia, a uzyskane wartości interpretuje się wobec wartości referencyjnych ustalonych w standardowych warunkach.

W dniu poprzedzającym badanie krwi należy unikać obfitych i tłustych posiłków oraz spożywania alkoholu.

W dniu badania

Bezpośrednio przed badaniem krwi dozwolone jest wypicie niewielkiej ilości wody.

Podobnie pora dnia może mieć wpływ na wiarygodność wyników badań. Zaleca się, pobieranie krwi w godzinach porannych (7:00 – 10:00). Jeżeli krew zostanie pobrana o innej porze dnia,  należy wziąć to pod uwagę interpretując uzyskane wyniki badań.

Bezpośrednio przed pobraniem wskazany jest 15 minutowy odpoczynek.

Badanie krwi a przyjmowane leki

W miarę możliwości badanie należy przeprowadzić przed przyjęciem porannej porcji leków, taką decyzję należy zawsze skonsultować z lekarzem.

Zawsze należy poinformować personel pobierający krew o przyjmowanych lekach, suplementach, preparatach ziołowych – zostanie to odnotowane podczas rejestracji.

WAŻNE Przed wizytą upewnij się, że masz przy sobie aktualny dokument tożsamości (np. dowód osobisty, paszport) lub aplikację mObywatel na swoim smartfonie. Dokument ten będzie niezbędny do weryfikacji Twojej tożsamości w trakcie wizyty.

Znajdź placówki Synevo w całej Polsce


Laboratorium
Warszawa

Laboratorium
Wrocław

Laboratorium
Łódź

Laboratorium
Gdańsk

Laboratorium
Poznań

Laboratorium
Bydgoszcz

Laboratorium
Kraków

Laboratorium
Katowice