Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.
flaga ukrainy#standwithUkraine

Już po raz ósmy odbywają się Obchody Światowego Dnia Chorób Rzadkich. Jest to doskonała platforma wymiany wiedzy dla ludzi, którzy zmagają się z mało popularnymi, a często bardzo poważnymi schorzeniami. Dotyczy to prawie 3 milionów Polaków.

Polska jest jednym z blisko 100 krajów, który cyklicznie angażuje się w obchody Światowego Dnia Chorób Rzadkich. Członkami tegorocznego Krajowego Forum na rzecz terapii chorób rzadkich jest kilkadziesiąt organizacji dedykowanych poszczególnym chorobom z kategorii tzw. rzadkich oraz stowarzyszeniom wspierającym poszukiwanie leków, szkolenie specjalistów, rozwój diagnostyki i ośrodków referencyjnych (więcej na ten temat na: dzienchorobrzadkich.pl).

Według definicji zaproponowanej przez Unię Europejską za chorobę rzadką uznaje się taką, która dotyka nie więcej niż 5 na 10.000 osób. Najczęściej choroby rzadkie są uwarunkowane genetycznie. Są to schorzenia mające przewlekły i często ciężki przebieg. W większości dotykają dzieci i zwykle prowadzą do fizycznego i umysłowego upośledzenia. Niektóre z chorób rzadkich ujawniają się zaraz po urodzeniu lub w pierwszych latach życia dziecka, inne w okresie dojrzewania lub w wieku dorosłym.

Do chorób rzadkich zalicza się między innymi:

Lista chorób rzadkich jest długa. Wciąż pojawiają się nowe, mało spotykane schorzenia, które
są regularnie opisywane w literaturze medycznej. Szacuje się, że liczba istniejących chorób rzadkich waha się między 5 000 a 8 000 i cierpi na nie od 6% do 8% populacji. W Polsce ten problem obejmuje około 3 mln chorych.

„Rzadkość występowania, trudność w rozpoznawaniu oraz mała świadomość społeczna są czynnikami sprawiającymi, że wiedza o chorobach rzadkich jest nadal niewielka. Aż 80 procent tych schorzeń ma podłoże genetyczne, zaliczają się do nich także nietypowe nowotwory
i choroby autoimmunologiczne”
– mówi  dr n. med. Iwona Kozak-Michałowska, Dyrektor ds. Nauki i Rozwoju Synevo – i dodaje: „W Polsce diagnostyka i leczenie chorób rzadkich stanowi duży problem zarówno medyczny, jak i finansowy. Wielu lekarzy nie posiada właściwej wiedzy, a diagnostyka jest niedostępna w wielu ośrodkach. Zanim pacjent trafi do genetyka, odwiedza średnio pięciu lekarzy innych specjalności, co może oznaczać nawet kilkuletni czas diagnostyki. Sprawia to, że choroby często są rozpoznawane zbyt późno, a powstałe na skutek zaburzeń powikłania niemożliwe do cofnięcia, nawet jeśli uda się wprowadzić prawidłową terapię”.

Dużym osiągnięciem jest wprowadzenie w Polsce badań przesiewowych u noworodków
w kierunku 26 różnych wrodzonych wad metabolicznych. Jednak wciąż jest dużo do zrobienia w tej dziedzinie. Dla porównania w krajach UE dopuszczono do obrotu ponad 220 leków przeznaczonych dla chorób rzadkich.

Laboratoria Medyczne Synevo posiadają szerokie spektrum badań w kierunku predyspozycji genetycznych do wystąpienia określonych chorób. W diagnostyce specjalistycznej wykonuje się głównie badania genetyczne, które pozwalają na określenie rodzaju choroby. Umożliwia to podjęcie właściwego postępowania klinicznego
i dietetycznego.

Dobrze pamiętać, że niektóre objawy kliniczne chorób rzadkich mogą być przypisywane chorobom wieku dziecięcego. Wybrane wyniki rutynowych badań laboratoryjnych np. wysokie poziomy kwasu moczowego, cholesterolu całkowitego czy zmiany w morfologii krwi obwodowej również powinny budzić niepokój.

Więcej na ten temat: www.synevo.pl

Synevo – Laboratoria Medyczne

Grupa Synevo jest obecna w wielu państwach Europy, a sieć Laboratoriów Medycznych Synevo działa na terenie Niemiec, Turcji, Rumunii, Ukrainy, Gruzji, Mołdawii, Rosji, Bułgarii oraz Serbii.
W Polsce początki działalności firmy sięgają 2002 roku. Laboratoria Medyczne Synevo specjalizują się
w badaniach laboratoryjnych, od podstawowych badań z krwi i moczu po specjalistyczne teksty
i zaawansowane badania diagnostyczne w zakresie: alergologii, analityki ogólnej, autoimmunologii, histopatologii, badań genetycznych, biochemii i immunochemii, diagnostyki infekcji, endokrynologii, immunologii i hematologii. Laboratoria Synevo wyróżnia nie tylko szeroka oferta badań, ale też ich niezwykle wysoka jakość oraz profesjonalny zespół specjalistów w różnych dziedzinach medycznej diagnostyki laboratoryjnej.