Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

Szukaj
Close this search box.
AdobeStock 489157253

Zdrowie i życie w jelicie

icons8 team 100

Artykuł autorstwa:

Zespół Synevo

Dodano 10 lipiec 2023

Spis treści

Zaburzenia mikrobiomu jelit są przyczyną wielu chorób, nie tylko związanych bezpośrednio z układem pokarmowym, ale również autoimmunologicznych czy przewlekłych schorzeń układu oddechowego. Coraz częściej mówi się również o ich wpływie na choroby psychiczne oraz zaburzenia ze spektrum autyzmu. Dzięki współpracy z Instytutem Mikroekologii, w placówkach Laboratoriów Medycznych Synevo można przeprowadzić diagnostykę mikrobioty jelit.

Rola jelit w organizmie

Jelita to największa powierzchnia w ciele człowieka narażona na kontakt ze światem zewnętrznym. A ten niestety nie sprzyja mikroorganizmom, które w nich żyją. Podstawową rolą bakterii w układzie pokarmowym jest trawienie dostarczonego pokarmu. Jednak nie jest to ich jedyne zadanie. Badacze wykazali, że mikrobiom spełnia również rolę ochronną, metaboliczną i odżywczą oraz immunologiczną. Dlatego coraz częściej przyczyn różnych chorób szuka się właśnie w jego nieprawidłowościach.

Co sprzyja nieprawidłowościom w mikrobiomie jelit?

Tempo życia i wszechobecny stres, zanieczyszczone środowisko, spożywanie wysoko przetworzonej żywności i nadużywanie leków sprawiają, że większość ludzi jest narażona na dysbiozę jelitową, czyli zaburzenie ilości oraz równowagi pomiędzy dobrymi a złymi bakteriami bytującymi w jelitach. Osłabienie dobrych bakterii sprawia, że bariera jelitowa ulega rozszczelnieniu i oprócz białek pokarmowych do krwiobiegu dostają się chorobotwórcze bakterie, toksyny, wirusy i inne patogeny. W efekcie układ odpornościowy jest w stanie ciągłego pobudzenia, a w organizmie tworzy się przewlekły stan zapalny.

Dysbioza jelitowa może być przyczyną następujących dolegliwości:

  • nawracających infekcji układu oddechowego oraz układu moczowo-płciowego ,
  • chorób autoimmunologicznych (Hashimoto, RZS, IBD i innych),
  • alergii i nadwrażliwości pokarmowych,
  • atopowego zapalenia skóry,
  • zespołu jelita nadwrażliwego,
  • zaparć, biegunek i wzdęć,
  • zaburzeń ze spektrum autyzmu,
  • depresji, schizofrenii.

Dlatego tak ważne jest dbanie o prawidłowy skład mikrobiomu jelitowego.

Korzystne bakterie i równowaga mikrobiomu jelitowego to przede wszystkim zdrowe odżywianie. Kluczowa jest skrobia oporna, którą możemy dostarczyć bakteriom, jedząc niedojrzałe banany, płatki owsiane, zielony groszek, białą fasolę, soczewicę, schłodzony makaron czy ziemniaki w mundurkach. W przypadku stwierdzonej dysbiozy jelitowej ważne jest uzupełnienie diety o bakterie probiotyczne w postaci suplementów oraz spożywanie pokarmów, które takie bakterie zawierają, np. kiszonek, nabiału dobrej jakości (maślanka, jogurty).

Kiedy zbadać mikrobiom jelitowy?

Badanie mikrobiomu warto przeprowadzić w przypadku występowania schorzeń, w których wykazano związek z jego nieprawidłowościami. Jednak mając na uwadze, że praktycznie każdy człowiek jest narażony na dysbiozę jelitową, wykonanie takiego badania warto wziąć pod uwagę również przy utrzymujących się dolegliwościach ze strony układu pokarmowego.

Badanie KyberKompaktPro pozwala na oznaczenie zarówno bakterii korzystnie oddziałujących na organizm (ochronne, immunostymulujące oraz odżywiające jelito), jak również potencjalnie patogennych grzybów, w tym drożdżaków – mówi dr n. med. Mirosława Gałęcka z Instytutu Mikroekologii. – Z interpretacji wyniku dowiemy się, jakie objawy mogą być związane z przerostem lub niedoborem konkretnych bakterii oraz jakie działania należy podjąć, aby zlikwidować zaburzenia” – dodaje.

Schorzenia wynikające z dysbiozy jelitowej są coraz częstsze – ocenia dr n. med. Iwona Kozak-Michałowska, Dyrektor ds. Nauki i Rozwoju Laboratoriów Medycznych Synevo. – Nawiązanie współpracy z Instytutem Mikroekologii i wprowadzenie do oferty Synevo badania KyberKompaktPro, umożliwiającego diagnostykę tego typu zaburzeń, jest istotnym uzupełnieniem kompleksowej opieki diagnostycznej, jaką obejmujemy naszych pacjentów” – podkreśla.

Badanie KyberKompaktPro jest kompleksowym badaniem mikroflory jelit z próbki kału. To ilościowa i jakościowa diagnostyka bakterii oraz grzybów występujących w jelicie. Badanie ocenia występowanie oraz stopień ewentualnej dysbiozy w przewodzie pokarmowym. Wynik badania zawiera ocenę, interpretację oraz propozycję terapeutyczną (terapia mikrobiologiczna), opracowaną na podstawie zarówno uzyskanych wyników, jak i jednostki chorobowej stwierdzanej u pacjenta. Badanie wykonywane jest we wszystkich placówkach Laboratoriów Medycznych Synevo.