AMH – Hormon anty-Mullerian

Dowiedz się więcej

AMH (hormon anty-mullerian) największą rolę odgrywa podczas wzrostu płodowego człowieka. Jego prawidłowa ekspresja warunkuje odpowiedni rozwój narządów płciowych. O wiele większe poziomy AMH występują u męskich płodów, gdyż odpowiada on za zatrzymanie rozwoju żeńskich narządów płciowych. U kobiet niewielkie ilości tego hormonu są produkowane w jajnikach przez całe życie, aż do okresu menopauzy.

Badanie AMH – kiedy wykonać?

Badanie ma liczne zastosowania, z czego wiele z nich dotyczy pacjentów pediatrycznych. Oznaczanie poziomów AMH jest przydatne w diagnostyce zaburzeń dojrzewania płciowego, gdyż hormon ten wywiera wpływ na poziomy innych hormonów, szczególnie płciowych.

Najważniejszym zastosowaniem tego badania jest jednak ocena rezerwy jajnikowej u kobiet – czyli oszacowanie czasu, jak długo dany jajnik będzie jeszcze funkcjonował. Kobiece gonady nie produkują nowej komórki jajowej podczas każdej owulacji – ich liczba jest już ściśle określona podczas rozwoju płodowego. Są one tylko co miesiąc pojedynczo uwalniane w wyniku stymulacji przez odpowiednie hormony. Ocena poziomów AMH pozwala ogólnie obliczyć, ile potencjalnie pęcherzyków jajnikowych odpowie na tę stymulację i zostanie uwolnione do jajowodu. Całościowy potencjał reprodukcyjny oznacza się wykonując liczne badania, w tym także AMH (oraz FSH, LH, estradiol, a także badania obrazowe, np. USG).

AMH cena | Kup badanie online

 

AMH – kto powinien wykonać badanie?

Ocena poziomów AMH jest bardzo przydatnym badaniem w diagnostyce różnicowej zaburzeń takich jak zespół policystycznych jajników (PCOS) czy też przedwczesne wygasanie czynności jajników (definiowane jako utratę funkcjonalności tych narządów przed 40 rokiem życia). Poziomy tego hormonu są także związane z odpowiednimi stężeniami witaminy D i innych substancji.

Głównym objawem, który powinien skierować pacjentkę na to badanie są problemy z zajściem w ciążę. Niskie poziomy hormonu AMH nie dają ewidentnych objawów, jednak mogą występować nieregularne miesiączki lub też brak okresów.

Badanie stężenia tego hormonu we krwi nie musi zostać wykonane w konkretnej fazie cyklu menstruacyjnego, można je wykonać w dowolnym jego momencie.

AMH normy

Kobiety:

  • 20 – 25 lat 1,88 – 7,29 ng/ml
  • 25 – 30 lat 1,83 – 7,53 ng/ml
  • 30 – 35 lat 0,95 – 6,70 ng/ml
  • 35 – 40 lat 0,78 – 5,24 ng/ml
  • 40 – 45 lat 0,10 – 2,96 ng/ml
  • 45 – 50 lat 0,05 – 2,06 ng/ml

Mężczyźni:

  • 2,15 – 10,10 ng/ml

AMH (hormon anty-Mullerian) wynik

Zaburzenia poziomów tego hormonu najczęściej są wynikiem zaburzeń, które występowały wcześniej w życiu kobiety. W przypadku wykrycia poziomów AMH poniżej normy należy rozważyć wcześniejsze zajście w ciążę, gdyż jest to bardzo niekorzystny czynnik predykcyjny dot. czasu w jakim będzie ono jeszcze możliwe.

Wpływ na obniżenie rezerwy jajnikowej mogą mieć przebyte w przeszłości zabiegi chirurgiczne, choroby wrodzone lub nowotworowe, a także choroby autoimmunologiczne. Badanie to jest także wykonywane w przypadku przygotowywania pacjentki do zapłodnienia metodą in vitro.

Sprawdź jak przygotować się do badania:


Badanie krwi | jak się przygotować?

Materiał na badanie krwi powinno się pobierać na czczo, czyli z zachowaniem 8 – 12 godzinnej przerwy od czasu ostatniego posiłku. Zalecenie dotyczy wszystkich badań, ponieważ zmiany wywołane przyjęciem posiłku są trudne do przewidzenia, a uzyskane wartości interpretuje się wobec wartości referencyjnych ustalonych w standardowych warunkach.

W dniu poprzedzającym badanie krwi należy unikać obfitych i tłustych posiłków oraz spożywania alkoholu.

W dniu badania

Bezpośrednio przed badaniem krwi dozwolone jest wypicie niewielkiej ilości wody.

Podobnie pora dnia może mieć wpływ na wiarygodność wyników badań. Zaleca się, pobieranie krwi w godzinach porannych (7:00 – 10:00). Jeżeli krew zostanie pobrana o innej porze dnia, należy wziąć to pod uwagę interpretując uzyskane wyniki badań.

Bezpośrednio przed pobraniem wskazany jest 15 minutowy odpoczynek.

Badanie krwi a przyjmowane leki

W miarę możliwości badanie należy przeprowadzić przed przyjęciem porannej porcji leków, taką decyzję należy zawsze skonsultować z lekarzem.

Zawsze należy poinformować personel pobierający krew o przyjmowanych lekach, suplementach, preparatach ziołowych – zostanie to odnotowane podczas rejestracji.


Znajdź placówki Synevo w całej Polsce


Laboratorium
Warszawa

Laboratorium
Wrocław

Laboratorium
Łódź

Laboratorium
Gdańsk

Laboratorium
Poznań

Laboratorium
Bydgoszcz

Laboratorium
Kraków

Laboratorium
Katowice

Scroll Up