Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.
flaga ukrainy#standwithUkraine

Cholesterol całkowity

Dowiedz się więcej

Cholesterol całkowity to związek chemiczny, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Potrzebujemy go m.in. do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i hormonalnego, ale jego zbyt wysoki poziom w organizmie może niestety zwiększać ryzyko zawału i udaru.

Cholesterol jest dostarczany do organizmu wraz z pożywieniem, a także jest produkowany przez sam organizm z innych związków tłuszczowych.

Należy podkreślić, że cholesterol nie jest związkiem szkodliwym czy toksycznym dla organizmu, wręcz przeciwnie. Jest istotnym składnikiem budulcowym błon komórkowych, otoczki mielinowej nerwów, kwasów żółciowych (niezbędnych do poprawnego przebiegu procesów trawienia). Gdyby nie on nie byłoby możliwe wytwarzanie witaminy D czy hormonów.

Na cholesterol całkowity składają się dwie frakcje: cholesterol HDL (popularnie znany jako „dobry cholesterol”) oraz cholesterol LDL („zły” cholesterol). Różnią się one między sobą gęstością „upakowania” cząsteczek tłuszczu w białkowych kompleksach transportowych, czyli lipoproteinach- LDL ma niższą gęstość w porównaniu do HDL. Zbyt wysoki poziom frakcji LDL prowadzi do rozwoju chorób sercowo-naczyniowych.

Odkładanie się nadmiernych ilości cholesterolu w ścianach naczyń tętniczych prowadzi do wytwarzania się tam blaszek miażdżycowych, co skutkuje zwężeniem się średnicy naczynia (zmniejszeniem jego światła), czego konsekwencją jest osłabiony przepływ krwi. Wraz ze wzrostem stężenia cholesterolu LDL we krwi rośnie ryzyko rozwoju miażdżycy, która może prowadzić do chorób takich jak udaru mózgu, zawał serca, czy nadciśnienie tętnicze.

Cholesterol całkowity  – kiedy wykonać badanie?

Cholesterol w organizmie dzieli się na kilka frakcji, w zależności od struktury białek, które go transportują. Badanie cholesterolu całkowitego oznacza stężenie wszystkich ich razem.
Ważne, aby osoby po 25 r.ż. badały poziom cholesterolu całkowitego przynajmniej raz na 3-5 lat, natomiast pacjenci w wieku powyżej 50 r.ż. co 2 lata.

Osoby obciążone ryzykiem rozwoju chorób sercowo-naczyniowych lub np. stosujące stale leki, które wpływają na gospodarkę tłuszczową organizmu, powinny wykonywać badania cholesterolu częściej, co zostaje zazwyczaj zlecone przez lekarza prowadzącego leczenie danego pacjenta.

Badanie cholesterolu całkowitego powinno wykonać się w następujących przypadkach:

  • nadwaga i otyłość,
  • cukrzyca,
  • choroba wieńcowy
  • zaburzenia wchłaniania,
  • palenie papierosów
  • nadciśnienie tętnicze,
  • problemy z tarczycą
  • przewlekłe leczenie np. retinoidami

Cholesterol całkowity – kto powinien wykonać?

O wskazaniach do wykonania badania decyduje lekarz na podstawie badania pacjenta i przeprowadzonego z nim wywiadu medycznego – wiedza na temat zdrowia pacjenta, wyniki badań laboratoryjnych.

Cholesterol całkowity cena | Kup badanie online

 

Cholesterol całkowity norma

  • do 190 mg/dl

Cholesterol całkowity podwyższony

Podwyższony cholesterol całkowity zazwyczaj wynika z niewłaściwej diety, połączonej z otyłością i znacznie ograniczoną aktywnością fizyczną (czyli tzw. siedzącym trybem życia). Istnieją jednak także inne przyczyny hipercholesterolemii, takie jak:

  • choroby genetyczne (np. rodzinna hipercholesterolemia)
  • choroby wątroby (np. zapalenie wątroby, marskość, choroba von Gierkiego)
  • choroby nerek (w przebiegu przewlekłej niewydolności nerek)
  • przewlekłe zapalenie trzustki
  • cukrzyca
  • niedoczynność tarczycy
  • stosowanie niektórych leków (jak np. antykoncepcyjne czy kortykosteroidy)

Niezwykle ważne jest w przypadku przekroczenia norm cholesterolu, jak najszybsze podjęcie czynności, które mają prowadzić do obniżenia jego poziomów – pozwoli to zapobiec powikłaniom wysokiego poziomu cholesterolu w przyszłości, które mogą skończyć się znacznym pogorszeniem stanu zdrowia lub nawet utraty życia przez pacjenta. Dlatego zalecane jest regularne kontrolowanie poziomów tłuszczy we krwi oraz przestrzeganie zasad zdrowego odżywiania się.

Sprawdź jak przygotować się do badania:


Badanie krwi | jak się przygotować?

Materiał na badanie krwi powinno się pobierać na czczo, czyli z zachowaniem 8 – 12 godzinnej przerwy od czasu ostatniego posiłku. Zalecenie dotyczy wszystkich badań, ponieważ zmiany wywołane przyjęciem posiłku są trudne do przewidzenia, a uzyskane wartości interpretuje się wobec wartości referencyjnych ustalonych w standardowych warunkach.

W dniu poprzedzającym badanie krwi należy unikać obfitych i tłustych posiłków oraz spożywania alkoholu.

W dniu badania

Bezpośrednio przed badaniem krwi dozwolone jest wypicie niewielkiej ilości wody.

Podobnie pora dnia może mieć wpływ na wiarygodność wyników badań. Zaleca się, pobieranie krwi w godzinach porannych (7:00 – 10:00). Jeżeli krew zostanie pobrana o innej porze dnia,  należy wziąć to pod uwagę interpretując uzyskane wyniki badań.

Bezpośrednio przed pobraniem wskazany jest 15 minutowy odpoczynek.

Badanie krwi a przyjmowane leki

W miarę możliwości badanie należy przeprowadzić przed przyjęciem porannej porcji leków, taką decyzję należy zawsze skonsultować z lekarzem.

Zawsze należy poinformować personel pobierający krew o przyjmowanych lekach, suplementach, preparatach ziołowych – zostanie to odnotowane podczas rejestracji.

WAŻNE Przed wizytą upewnij się, że masz przy sobie aktualny dokument tożsamości (np. dowód osobisty, paszport) lub aplikację mObywatel na swoim smartfonie. Dokument ten będzie niezbędny do weryfikacji Twojej tożsamości w trakcie wizyty.

Znajdź placówki Synevo w całej Polsce


Laboratorium
Warszawa

Laboratorium
Wrocław

Laboratorium
Łódź

Laboratorium
Gdańsk

Laboratorium
Poznań

Laboratorium
Bydgoszcz

Laboratorium
Kraków

Laboratorium
Katowice