Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

Szukaj
Close this search box.

CINtec PLUS

Profilaktyka raka szyjki macicy

RAK SZYJKI MACICY - CO WARTO WIEDZIEĆ?

Rak szyjki macicy jest jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych u kobiet w Polsce. Regularne wykonywanie badań cytologicznych jest najskuteczniejszą metodą wykrywania wczesnych zmian nowotworowych w obrębie szyjki macicy. Rak szyjki macicy jest jednym z niewielu nowotworów, które można całkowicie wyleczyć dzięki profilaktyce. 

W przypadku, gdy wyniki badań cytologicznych są niediagnostyczne lub liczba i jakość pobranych komórek nie pozwala na ich prawidłową ocenę, konieczne jest wykonanie dodatkowych badań takich jak przede wszystkim test wykrywający wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV).

CO TO JEST BADANIE CINtec® PLUS?

CINtec Plus jest przesiewowym testem immunocytochemicznym stanowiącym uzupełnienie dla cytologii płynnej LBC i służy do wykrywania zmian nowotworowych spowodowanych wysokoonkogennym wirusem brodawczaka ludzkiego na wczesnym etapie rozwoju raka. W wyniku infekcji wirusem HPV cykl komórkowy zostaje zaburzony. Dzięki CINtec Plus możemy zlokalizować komórki, które nie dzielą się w prawidłowy sposób. Dużą zaletą tego testu jest to, że wskazuje on już występujący stan chorobowy, a nie samą obecność wirusa, który nie zawsze jest przyczyną powstawania zmian nowotworowych.

NA CZYM POLEGA BADANIE?

Test wykonuje się na płynnym podłożu cytologicznym. W laboratorium szkiełko z rozmazem poddaje się specjalnej procedurze, która polega na odpowiednim wybarwieniu komórek. Dzięki temu wykrywane są dwa biomarkery p16 oraz Ki-67 charakterystyczne dla zmian nowotworowych nabłonka szyjki macicy.

Wszystkie nieprawidłowe komórki produkują w niekontrolowany sposób białko p16, które odpowiada za regulację podziałów komórkowych. Komórki szyjki macicy zainfekowane wysokoonkogennym HPV mają podwyższony poziom białka p16 w porównaniu ze zdrowymi, dojrzałymi komórkami. Sprzyja to nadmiernym rozrostom komórkowym i powstawaniu zmian nowotworowych.

Białko Ki-67 jest odpowiedzialne za mnożenie się komórek nabłonka (proliferacja).

Obecność w komórce obu białek jednocześnie wskazuje na stan chorobowy, gdyż w zdrowych komórkach białka p16 i Ki-67 nie występują w tym samym czasie w jednej komórce.

KTO POWINIEN WYKONAĆ BADANIE CINtec® PLUS?

Test CINtec® PLUS jest przeznaczony dla pacjentek, u których:
  • cytologia ginekologiczna wykazała zmiany ASCUS, LSIL
  • przy prawidłowym wyniku cytologii uzyskano dodatni wynik badania na HPV
  • nie ma możliwości postawienia jednoznacznej diagnozy w badaniu cytologicznym
Badanie powinno być zlecone ze wskazań klinicznych na podstawie skierowania lekarskiego. W celu utrzymania najpełniejszej interpretacji wyniku CINtec® PLUS zaleca się wykonanie sekwencji badań: LBC, HPV i CINtec® PLUS, co pozwoli na korelację wyników tych badań przez cytodiagnostę i uzyskanie pełnego obrazu diagnostycznego. Istnieje możliwość wykonania pełnego pakietu trzech badań z jednego pobrania.
AdobeStock 295108183

KORZYŚCI Z WYKONANIA BADANIA CINtec® PLUS

  • pozwala na ocenę komórek w bardzo wczesnej fazie zmian nowotworowych
  • bezinwazyjne i bezbolesne badanie
  • większe możliwości diagnostyczne
  • minimalizacja ilości wyników nieprawidłowych lub niediagnostycznych
  • oszczędność czasu i kosztów – brak konieczności powtórzenia cytologii
  • zmniejszenie prawdopodobieństwa konieczności wykonania badania kolposkopowego
Interpretację wyników badań powinien prowadzić lekarz w oparciu o stan kliniczny pacjentki, stosowane terapie oraz wyniki badań diagnostycznych.
 

GDZIE WYKONAĆ BADANIE CINtec® PLUS?

W celu wykonania badania CINtec® PLUS skontaktuj się ze swoim lekarzem.