Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.
flaga ukrainy#standwithUkraine
cytologia1

Cytologia płynna LBC

Czym jest Cytologia płynna LBC

Cytologia jednowarstwowa (nazywana także cytologią na podłożu płynnym, LBC) jest badaniem stanowiącym ulepszenie klasycznego badania cytologicznego – czyli najbardziej podstawowego testu ginekologicznego stosowanego we wczesnej diagnostyce oraz profilaktyce chorób szyjki macicy. Dzięki regularnemu wykonywaniu tego badania możliwe jest wykrycie zmian patologicznych w budowie komórek tworzących macice zanim zaczną one dawać jakiekolwiek objawy lub ulegać pogłębionej transformacji nowotworowej, co umożliwia bardzo wczesne wdrożenie ewentualnego leczenia, które daje największy procent szans na całkowite wyleczenie. Jest to niezwykle ważne, gdyż rak szyjki macicy to jeden z najczęściej występujących nowotworów złośliwych u kobiet. Badanie cytologii cienkowarstwowej polega na pobraniu podczas badania ginekologicznego komórek nabłonkowych szyjki macicy za pomocą specjalnej szczoteczki, a następnie przetransportowaniu próbki do pojemniczka ze specjalnym podłożem płynnym. Dzięki zastosowaniu tej możliwości przechowywania materiału biologicznego o wiele rzadziej zachodzi konieczność powtórzenia pobrania komórek, co zdarza się w przypadku wykonywania cytologii klasycznej. Następnie uzyskane w taki sposób komórki nabłonkowe poddaje się mikroskopowej ocenie histopatologicznej.

Kiedy ją wykonać?

Zgodnie z obecnie stosowanymi zaleceniami cytologię jednowarstwową w przypadku kobiet po 20 roku życia powinno się wykonywać regularnie (w przypadku wykonywania badania metodą LBC raz na dwa lata, cytologia klasyczna powinna być wykonywana raz na rok). Jeżeli występują dodatkowe obciążenia predysponujące do rozwoju raka szyjki macicy (potwierdzone zakażenie wirusem HPV, występowanie raka szyjki macicy w rodzinie), wówczas ten test diagnostyczny należy wykonywać częściej, co najmniej raz do roku. Poza stosowaniem nowszej metody pobrania i przechowywania badanego materiału, w przebiegu cytologii jednowarstwowej następuje także automatyczne oddzielenie komórek nabłonkowych od krwi, śluzu i innych zanieczyszczeń preparatu, co pozwala na bardziej dokładną ocenę badanych komórek szyjki macicy, a co za tym idzie zwiększa skuteczność tego badania w zakresie wykrywania zmian przedrakowych.

Kto powinien wykonać?

Cytologia jednowarstwowa powinna być wykonywana regularnie przez kobiety, które rozpoczęły już współżycie seksualne lub po 25 roku życia. Jednym z głównych czynników wywołujących raka szyjki macicy jest wirus brodawczaka ludzkiego HPV. Od pewnego czasu dostępne są szczepionki na 4 typy wirusa HPV, jednak są one skuteczne tylko wtedy, gdy zostały wykonane przed inicjacją seksualną, jako że wirus ten przenosi się drogą płciową. Dzięki ulepszonej metodzie pobierania materiału poza wykonaniem cytologii cienkowarstwowej można jednocześnie przeprowadzić testy na obecność wirusa HPV, czy innych zakażeń układu moczowo-płciowego u kobiet. Rak szyjki macicy we wczesnym stadium zazwyczaj nie daje objawów, które mogłyby być zauważone przez pacjentkę lub nawet przez lekarza ginekologa podczas badania fizykalnego. Pierwsze symptomy zaczynają się pojawiać dopiero, gdy rak już jest w bardziej zaawansowanym stopniu rozwoju. Pierwszymi niepokojącymi sygnałami, które mogą wskazywać na chorobę szyjki macicy są:
Facebook
LinkedIn
Twitter

Sprawdź jak przygotować się do badania:


Badanie krwi | jak się przygotować?

Materiał na badanie krwi powinno się pobierać na czczo, czyli z zachowaniem 8 – 12 godzinnej przerwy od czasu ostatniego posiłku. Zalecenie dotyczy wszystkich badań, ponieważ zmiany wywołane przyjęciem posiłku są trudne do przewidzenia, a uzyskane wartości interpretuje się wobec wartości referencyjnych ustalonych w standardowych warunkach.

W dniu poprzedzającym badanie krwi należy unikać obfitych i tłustych posiłków oraz spożywania alkoholu.

W dniu badania

Bezpośrednio przed badaniem krwi dozwolone jest wypicie niewielkiej ilości wody.

Podobnie pora dnia może mieć wpływ na wiarygodność wyników badań. Zaleca się, pobieranie krwi w godzinach porannych (7:00 – 10:00). Jeżeli krew zostanie pobrana o innej porze dnia,  należy wziąć to pod uwagę interpretując uzyskane wyniki badań.

Bezpośrednio przed pobraniem wskazany jest 15 minutowy odpoczynek.

Badanie krwi a przyjmowane leki

W miarę możliwości badanie należy przeprowadzić przed przyjęciem porannej porcji leków, taką decyzję należy zawsze skonsultować z lekarzem.

Zawsze należy poinformować personel pobierający krew o przyjmowanych lekach, suplementach, preparatach ziołowych – zostanie to odnotowane podczas rejestracji.

WAŻNE Przed wizytą upewnij się, że masz przy sobie aktualny dokument tożsamości (np. dowód osobisty, paszport) lub aplikację mObywatel na swoim smartfonie. Dokument ten będzie niezbędny do weryfikacji Twojej tożsamości w trakcie wizyty.

Znajdź placówki Synevo w całej Polsce


Laboratorium
Warszawa

Laboratorium
Wrocław

Laboratorium
Łódź

Laboratorium
Gdańsk

Laboratorium
Poznań

Laboratorium
Bydgoszcz

Laboratorium
Kraków

Laboratorium
Katowice