Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

Szukaj
Close this search box.

An apple a day keeps the doctor away-Health conceptsSynevo Polska rozpoczyna współpracę z siecią gabinetów dietetycznych w zakresie badań w kierunku nietolerancji pokarmowych.

Czym jest nietolerancja pokarmowa IgG zależna i kiedy warto wykonać badanie?

Długotrwałe choroby, o podłożu trudnym do zdiagnozowania mogą mieć swoją przyczynę w nietolerancji pokarmowej. Jest ona niewłaściwą reakcją organizmu na składniki pewnych pokarmów, co samo w sobie może objawiać się na wiele sposobów. Niektórzy będą mieć tylko jeden objaw, np. ostre bóle głowy, podczas gdy u innych objawi się to niedomaganiami układu oddechowego, problemami gastrycznymi czy problemami skórnymi.

Symptomy nietolerancji pokarmowej występują po kliku godzinach lub nawet kilku dniach od spożycia wybranych produktów i mogą trwać tygodniami. Zupełnie inaczej niż w przypadku alergii pokarmowej, kiedy objawy są widoczne natychmiast po kontakcie z alergenem i często mają gwałtowny charakter.

Nietolerancja pokarmowa charakteryzuje się zwiększoną ilością przeciwciał klasy IgG produkowanych we krwi przeciwko problematycznym pokarmom (antygenom pokarmowym). Mechanizm nietolerancji jest związany z tworzeniem się kompleksów antygenów pokarmowych z przeciwciałami klasy IgG. Kompleksy immunologiczne aktywują układ dopełniacza, co prowadzi m.in. do powstania stanu zapalnego. Gromadzące się w miejscu zapalenia komórki systemu odpornościowego uwalniają wolne rodniki tlenowe i inne substancje, które mogą uszkadzać zdrowe tkanki.

Objawy, które wielu pacjentów doświadczało przez długi okres życia, ustępują po wyeliminowaniu z diety nietolerowanych pokarmów. Eliminacja trwa minimum 3 miesiące. Podstawą przygotowania skutecznej diety eliminacyjnej jest prawidłowa diagnostyka pokarmów wywołujących reakcję produkcji przeciwciał IgG.

Najczęstsze objawy nietolerancji pokarmowej IgG zależnej:

bezsenność lęk
biegunka nadaktywność u dzieci
bóle głowy i stawów nieżyt żołądka
chroniczne przygnębienie problemy dermatologiczne
chroniczne zmęczenie przybieranie na wadze
duszność wzdęcia
drażliwość zaparcia

Nietolerancja IgG zależna może być przyczyną dolegliwości przewlekłych:

ADHD fibromialgia
astma IBS (zespół jelita drażliwego)
AZS migrena
depresja RZS
wrzodziejące zapalenie okrężnicy egzema

Więcej informacji na temat możliwości wykonania badań w kierunku nietolerancji pokarmowych IgG zależnych w laboratoriach Synevo, we współpracy z siecią gabinetów dietetycznych już wkrótce.