Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.
flaga ukrainy#standwithUkraine

Fosfor w moczu

Dowiedz się więcej

Fosfor w moczu badanie

Fosfor jest jednym z ważniejszych pierwiastków w organizmie. Jest składnikiem strukturalnym komórek, bierze udział w magazynowaniu, przetwarzaniu i uwalnianiu energii. Stanowi ważny składnik kości, wraz z wapniem zapewnia utrzymanie wytrzymałości szkieletu. Fosfor jest również ważny dla utrzymania równowagi wodno-elektrolitowej organizmu.

Fosfor wchłaniany jest w jelitach z pożywienia (mięso, warzywa), wydalany przez nerki z moczem w zależności od zapotrzebowania. Około 90% fosforanów jest resorbowane w kanalikach nerkowych, stąd zaburzenia w ich obrębie mogą skutkować nadmierną utratą fosforanów z moczem.
Poziom fosforu w surowicy i moczu jest regulowany przez szereg hormonów- parathormon (wytwarzany w przytarczycach) oraz pochodną witaminy D3 (metabolizowaną w nerkach), które zwiększają wydalanie fosforanów z moczem. Hormon wzrostu, insulina i kortyzol również przyspieszają jego usuwanie z organizmu.

Zmiany aktywności hormonów oraz nieprawidłowa funkcja nerek, mogą powodować wahania stężenia fosforu zarówno w surowicy krwi, jak i moczu. Oznaczenia ich parametrów w tych płynach ustrojowych mogą stanowić ważną wskazówkę diagnostyczną w ocenie pracy wielu narządów.

Fosfor w moczu – kiedy wykonać badanie?

Badanie można wykonać w celu diagnostyki szeroko pojętych stanów zaburzeń gospodarki kwasowo-zasadowej, po uprzednim wykryciu zaburzeń w poziomach wapnia czy fosforu we krwi. Ze względu na zależność pomiędzy stężeniami wapnia i fosforu, ich parametry zazwyczaj oznacza się jednocześnie.

Test jest szczególnie użyteczny w ocenie funkcji nerek i weryfikacji przyczyn niskiego stężenia fosforu w krwi (hipofosfatemii). Oznaczenie poziomu fosforu w moczu może pomóc określić, czy hipofosfatemia wynika z utraty fosforanów przez nerki (w chorobach przytarczyc, cewek nerkowych), czy też ma inne przyczyny (np. upośledzenie wchłaniania fosforu w przewodzie pokarmowym).

Fosfor w moczu – kto powinien wykonać?

Kontrolę poziomu fosforu w moczu powinni mieć przeprowadzaną pacjenci:

 • w ciężkim stanie, hospitalizowani na oddziale OIOM,
 • z ostrą lub przewlekłą niewydolnością nerek,
 • z kamicą nerkową,
 • w przebiegu leczenia nowotworów (szczególnie ostrych białaczek),
 • z niezdiagnozowanymi zaburzeniami gospodarki wapniowej,
 • ze zdiagnozowaną nadczynnością lub niedoczynnością przytarczyc,
 • w kwasicy ketonowej w przebiegu w cukrzycy.

Ponadto, test można zlecić w przypadku objawów związanych ze zbyt niskim poziomem fosforu we krwi:

 • bóle kostne,
 • skurcze mięśni,
 • wymioty,
 • zaburzenia oddychania,
 • zaburzenia świadomości,
 • drgawki,
 • mrowienia, porażenia kończyn.

Fosfor w moczu cena | Kup badanie online

Materiał do badania

 • próbka moczu

Fosfor w moczu norma

 • 40-136 mg/dl

Niski fosfor w moczu

Zmniejszone wydalanie fosforu z moczem występuje głównie w ostrych lub przewlekłych chorobach nerek, które prowadzą do ich niewydolności. Ponadto obserwujemy je w niedoczynności przytarczyc, akromegalii, zespołach upośledzonego wchłaniania w jelitach, alkoholizmie, cukrzycowej śpiączce ketonowej.

Wysoki fosfor w moczu

Zwiększone wydalanie fosforu z moczem występuje w pierwotnej nadczynności przytarczyc, hipokalcemii (zmniejszonym stężeniu wapnia w surowicy), hipomagnezemii (zmniejszonym stężeniu magnezu w surowicy), krzywicy, osteomalacji, zatruciu witaminą D, w chorobach cewek nerkowych (zespole Fanconiego, kwasicy cewkowej), cukrzycy fosforanowej, po egzogennym podaniu fosforanów, terapii glikokortykoidami.

Sprawdź jak przygotować się do badania:


Pobranie moczu do badania ogólnego

Sprawdź jak przygotować się na pobranie moczu do badania ogólnego.

Badanie Ogólne Moczu można wykonać o dowolnej porze dnia jednak zalecanym materiałem jest pierwsza, poranna porcja, czyli mocz oddany po nocnym 8 godzinnym wypoczynku lub jeśli to niemożliwe, po co najmniej 4 godzinach od poprzedniego oddania moczu.

Pobranie moczu – wskazania przed pobraniem:

 • stosowanie zwyczajowej diety i ilości przyjmowanych  płynów,
 • unikanie nadmiernego wysiłku fizycznego,
 • zachowanie abstynencji seksualnej w dobie poprzedzającej badanie,
 • dokładne umycie okolicy ujścia cewki moczowej ciepłą wodą bez środków myjących i dezynfekujących i osuszenie jednorazowym ręcznikiem.

Nie zaleca się  wykonania badania w okresie od 2 dni przed i 2 dni po menstruacji.

Bardzo ważne aby mocz do badania pochodził z tzw. “środkowego strumienia”.

W tym celu, po oddaniu niewielkiej ilości moczu do toalety, bez przerywania należy podstawić pojemnik i oddać do niego 50 – 100 ml moczu, a następnie odstawić pojemnik i pozostały mocz oddać do toalety. Nie wolno przelewać moczu z nocnika, basenu itp.

Pojemnik z pobraną próbką moczu należy szczelnie zamknąć, opisać imieniem i nazwiskiem i jak najszybciej dostarczyć do punktu pobrań.

WAŻNE Przed wizytą upewnij się, że masz przy sobie aktualny dokument tożsamości (np. dowód osobisty, paszport) lub aplikację mObywatel na swoim smartfonie. Dokument ten będzie niezbędny do weryfikacji Twojej tożsamości w trakcie wizyty.

Znajdź placówki Synevo w całej Polsce


Laboratorium
Warszawa

Laboratorium
Wrocław

Laboratorium
Łódź

Laboratorium
Gdańsk

Laboratorium
Poznań

Laboratorium
Bydgoszcz

Laboratorium
Kraków

Laboratorium
Katowice