Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.
flaga ukrainy#standwithUkraine

Cholesterol HDL

Dowiedz się więcej

Cholesterol HDL badanie

Lipoproteiny to kompleksy białkowe, które odpowiedzialne są za transport tłuszczów w organizmie. Wyróżnia się kilka rodzajów lipoprotein, w zależności od ich gęstości, w tym dwie o wysokich zawartościach cholesterolu- HDL i LDL.

Cholesterol HDL (określany „dobrym” cholesterolem) odgrywa istotną rolę w organizmie – odpowiada za transport cząsteczek cholesterolu z różnych tkanek organizmu do wątroby, gdzie są metabolizowane i zużywane do tworzenia kwasów żółciowych. Jest to jedna z frakcji cholesterolu całkowitego. Odpowiednie stężenie cholesterolu HDL zapobiega odkładaniu się w ścianach tętnic związków tłuszczowych przyczyniających się do miażdżycy i chorób układu sercowo-naczyniowego.

Cholesterol HDL – kiedy wykonać badanie

Badanie cholesterolu HDL wykorzystywane jest do oceny ryzyka choroby wieńcowej (wysoki poziom HDL – mniejsze ryzyko chorób serca, niski poziom – zwiększone ryzyko).

Wzrost stężenia HDL obserwowany jest u pacjentów z wysoką i regularną aktywnością fizyczną oraz po stosowaniu niektórych leków regulujących gospodarkę lipidową (tłuszczową). Spadek stężenia obserwuje się w zespole nerczycowym, hipertriglicerydemii oraz u osób palących tytoń.

Utrzymywanie odpowiedniego stężenia tej frakcji cholesterolu ma pozytywny wpływ na kondycję układu krążenia, zmniejsza ryzyko miażdżycy i zawału mięśnia sercowego. Zaleca się regularne badanie HDL zarówno w celu kontroli np. w kontekście mierzenia efektów prowadzonego leczenia, jak i profilaktyczne u osób zdrowych.

Sam wynik stężenia cholesterolu HDL we krwi ma niewielkie znaczenie diagnostyczne. Kluczowe jest zachowanie wysokiego poziomu cholesterolu HDL przy jednoczesnym niskim stężeniu „złego cholesterolu”, czyli frakcji LDL, dlatego badanie jednej frakcji zazwyczaj jest zlecane wraz z oznaczeniem pozostałych.

Cholesterol HDL cena

Cholesterol HDL – kto powinien wykonać badanie

O konieczności wykonywanych badań każdorazowo decyduje lekarz prowadzący danego pacjenta. Profilaktycznie, u osób zdrowych, zaleca się wykonywanie tego badania nie rzadziej niż co 5 lat (a u osób powyżej 50. roku życia co 2 lata). W przypadku osób leczonych przewlekle zwykle lekarz decyduje o konieczności sprawdzania stężenia cholesterolu częściej.

Badanie cholesterolu HDL ma duże znaczenie w kontekście prowadzenia profilaktyki chorób serca i układu sercowo-naczyniowego oraz podczas obniżania ogólnego poziomu lipidów (tłuszczów) we krwi pacjenta. Lekarz na podstawie wyników badania może podjąć decyzję o włączeniu leczenia farmakologicznego, zmodyfikowaniu dawek leków lub pozostaniu przy samym leczeniu dietą i zdrowym stylem życia.

Badanie wykonuje się profilaktycznie u osób zdrowych (raz na 3–5 lat u osób powyżej 25. roku życia i co 2 lata u osób powyżej 50. roku życia), a także u pacjentów z ryzykiem wystąpienia chorób układu krążenia, przede wszystkim miażdżycy. Występowanie lub podejrzenie chorób takich jak:

  • cukrzyca
  • nadczynność lub niedoczynność tarczycy
  • choroba niedokrwienna serca
  • otyłość
  • inne zaburzenia gospodarki tłuszczowej również są wskazaniami do badania stężenia HDL.

Monitorowanie może być wykonywane częściej i w regularnych odstępach czasu jako część profilu lipidowego, gdy występują czynniki ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. O częstości badań decyduje lekarz.

Cholesterol HDL norma

  • Kobiety: >48 mg/dl
  • Mężczyźni: >40 mg/dl

Cholesterol HDL niski

Zbyt niski poziom cholesterolu HDL znacznie zwiększa ryzyko występowania miażdżycy oraz jej możliwych powikłań – takich jak choroba niedokrwienna serca, zawał czy też udar mózgu. Istnieją także badania sugerujące pogorszenie ogólnego stanu pamięci u pacjentów z niskimi poziomami HDL.

Na stężenie cholesterolu HDL wpływa szereg czynników. Jednym z nich, są czynniki genetyczne. U osób, u których dziedzicznie występuje niskie stężenia HDL statystycznie częściej odnotowuje się epizody chorób serca. Analogicznie, w rodzinach gdzie poziom tej frakcji cholesterolu jest zwykle wysoki, rzadko występuje miażdżyca czy choroba zatorowa.

Nie bez znaczenia są czynniki środowiskowe. Niekorzystnie na poziom HDL wpływają m.in.:

  • źle zbilansowana dieta,
  • palenie papierosów,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • mała aktywność fizyczna,
  • otyłość.

U kobiet częściej niż u mężczyzn cholesterol HDL jest wyższy, dzieje się tak z uwagi na korzystne działanie estrogenów (żeńskich hormonów płciowych) na poziom HDL.

Głównym sposobem na poprawę (podwyższenie) poziomów HDL jest:

  • utrata wagi,
  • zaprzestanie palenia,
  • zwiększenie aktywności fizycznej
  • oraz poprawa nawyków żywieniowych- najlepiej skonsultowana uprzednio z lekarzem lub wykwalifikowanym dietetykiem.

Sprawdź jak przygotować się do badania:


Badanie krwi | jak się przygotować?

Materiał na badanie krwi powinno się pobierać na czczo, czyli z zachowaniem 8 – 12 godzinnej przerwy od czasu ostatniego posiłku. Zalecenie dotyczy wszystkich badań, ponieważ zmiany wywołane przyjęciem posiłku są trudne do przewidzenia, a uzyskane wartości interpretuje się wobec wartości referencyjnych ustalonych w standardowych warunkach.

W dniu poprzedzającym badanie krwi należy unikać obfitych i tłustych posiłków oraz spożywania alkoholu.

W dniu badania

Bezpośrednio przed badaniem krwi dozwolone jest wypicie niewielkiej ilości wody.

Podobnie pora dnia może mieć wpływ na wiarygodność wyników badań. Zaleca się, pobieranie krwi w godzinach porannych (7:00 – 10:00). Jeżeli krew zostanie pobrana o innej porze dnia,  należy wziąć to pod uwagę interpretując uzyskane wyniki badań.

Bezpośrednio przed pobraniem wskazany jest 15 minutowy odpoczynek.

Badanie krwi a przyjmowane leki

W miarę możliwości badanie należy przeprowadzić przed przyjęciem porannej porcji leków, taką decyzję należy zawsze skonsultować z lekarzem.

Zawsze należy poinformować personel pobierający krew o przyjmowanych lekach, suplementach, preparatach ziołowych – zostanie to odnotowane podczas rejestracji.

WAŻNE Przed wizytą upewnij się, że masz przy sobie aktualny dokument tożsamości (np. dowód osobisty, paszport) lub aplikację mObywatel na swoim smartfonie. Dokument ten będzie niezbędny do weryfikacji Twojej tożsamości w trakcie wizyty.

Znajdź placówki Synevo w całej Polsce


Laboratorium
Warszawa

Laboratorium
Wrocław

Laboratorium
Łódź

Laboratorium
Gdańsk

Laboratorium
Poznań

Laboratorium
Bydgoszcz

Laboratorium
Kraków

Laboratorium
Katowice