Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

Szukaj
Close this search box.

Helicobacter pylori antygen w kale

Dowiedz się więcej

Helicobacter pylori jest bakterią Gram-ujemną, która znajduje się w błonie śluzowej żołądka i jest odpowiedzialna za znaczącą część przypadków wrzodów żołądka oraz procesów zapalnych tego narządu, a także niektórych nowotworów przewodu pokarmowego.

Przeniesienie zakażenia zazwyczaj występuje w rodzinie, chociaż istnieje również ryzyko infekcji w przypadku kontaktu z wodą lub pokarmem zakażonym tą bakterią. U wielu osób infekcja tym mikroorganizmem przebiega bez występowania jakichkolwiek objawów klinicznych- są to tzw. nosiciele bezobjawowi.
Opracowano kilka badań, które można wykorzystać do potwierdzenia lub też wykluczenia nosicielstwa H. pylori. Poza metodami małoinwazyjnymi stosuje się także metody inwazyjne, takie jak np. gastroskopia.

Pobrany materiał jest najczęściej badany za pomocą testu szybkiego ureazy (CLO). Inną opcją są testy nieinwazyjne, takie jak badanie przeciwciał we krwi, wykrycie mocznika w wydychanym powietrzu lub badanie antygenów kałowych.

Cel badania- po co je się wykonuje?

Badanie przeprowadza się u pacjentów z objawami wrzodów lub zapalenia żołądka, a także jako badanie przesiewowe u osób, w których rodzinie występuje dodatni wyniki testu na obecność bakterii H. pylori.

Helicobacter pylori antygen w kale cena | Kup badanie online

 

Helicobacter pylori antygen w kale – kiedy wykonać?

Badanie wykonuje się, gdy podejrzewa się aktywną infekcję Helicobacter pylori. Najczęstsze objawy związane z tym stanem chorobowym to:

  • ból brzucha
  • piekący ból zlokalizowany za mostkiem
  • obrzęk brzucha
  • utrata masy ciała
  • krwawienie z przewodu pokarmowego
  • nieregularna defekacja- biegunki na przemian z zaparciami

Przygotowanie przed badaniem

Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania. Nie zaleca się przeprowadzania tego badania u pacjentów, u których stosowana jest obecnie antybiotykoterapia, gdyż może to wpłynąć na wynik testu.

Materiał do badania

Próbka kału pobrana do odpowiedniego pojemnika. Jeżeli nie ma możliwości szybkiego oddania próbki do badania należy przechowywać próbkę w temperaturze 2-6 ° C.

Sposób przeprowadzenia badania

  • Immunochromatografia.

Helicobacter pylori antygen w kale norma

Normą jest ujemny (negatywny) wynik badania na obecność Helicobacter pylori w kale

Interpretacja wyników

Wynik dodatni wskazuje na obecność antygenów Helicobacter w kale. Wynik ujemny nie wyklucza w 100% trwającej infekcji Helicobacter pylori.

Po konsultacji wyników badania z lekarzem zadecyduje on, jakie dodatkowe testy należy wykonać.

 

Źródło:

Sprawdź jak przygotować się do badania:


Badanie krwi | jak się przygotować?

Materiał na badanie krwi powinno się pobierać na czczo, czyli z zachowaniem 8 – 12 godzinnej przerwy od czasu ostatniego posiłku. Zalecenie dotyczy wszystkich badań, ponieważ zmiany wywołane przyjęciem posiłku są trudne do przewidzenia, a uzyskane wartości interpretuje się wobec wartości referencyjnych ustalonych w standardowych warunkach.

W dniu poprzedzającym badanie krwi należy unikać obfitych i tłustych posiłków oraz spożywania alkoholu.

W dniu badania

Bezpośrednio przed badaniem krwi dozwolone jest wypicie niewielkiej ilości wody.

Podobnie pora dnia może mieć wpływ na wiarygodność wyników badań. Zaleca się, pobieranie krwi w godzinach porannych (7:00 – 10:00). Jeżeli krew zostanie pobrana o innej porze dnia,  należy wziąć to pod uwagę interpretując uzyskane wyniki badań.

Bezpośrednio przed pobraniem wskazany jest 15 minutowy odpoczynek.

Badanie krwi a przyjmowane leki

W miarę możliwości badanie należy przeprowadzić przed przyjęciem porannej porcji leków, taką decyzję należy zawsze skonsultować z lekarzem.

Zawsze należy poinformować personel pobierający krew o przyjmowanych lekach, suplementach, preparatach ziołowych – zostanie to odnotowane podczas rejestracji.

WAŻNE Przed wizytą upewnij się, że masz przy sobie aktualny dokument tożsamości (np. dowód osobisty, paszport) lub aplikację mObywatel na swoim smartfonie. Dokument ten będzie niezbędny do weryfikacji Twojej tożsamości w trakcie wizyty.

Znajdź placówki Synevo w całej Polsce


Laboratorium
Warszawa

Laboratorium
Wrocław

Laboratorium
Łódź

Laboratorium
Gdańsk

Laboratorium
Poznań

Laboratorium
Bydgoszcz

Laboratorium
Kraków

Laboratorium
Katowice