Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.
flaga ukrainy#standwithUkraine

Krew utajona w kale

Dowiedz się więcej

Krew utajona w kale to badanie, które służy do wykrywania krwawienia z przewodu pokarmowego. Jest to test niespecyficzny, tj. wynik pozytywny nie wskazuje miejsca krwawienia.

Krew utajona w kale – kiedy wykonać badanie

Badanie jest częścią rutynowych badań przesiewowych dla mężczyzn i kobiet w wieku powyżej 50 lat, a także osób z czynnikami ryzyka raka okrężnicy i odbytnicy.

Badanie jest również wykonywane, gdy podejrzewa się:

 • wrzody,
 • polipy,
 • nieswoiste choroby zapalne jelit,
 • uchyłki.

Test może być również przydatny w diagnozowaniu przyczyn niektórych rodzajów niedokrwistości.

Krew utajona w kale cena | Kup badanie online

 

Krew utajona w kale – materiał do badania

Potrzebna jest próbka kału wielkości ziarna grochu. Pojedynczy test nie zawsze daje wiarygodne wyniki, z tego powodu może być niezbędne pobranie trzech próbek w ciągu trzech kolejnych dni.

Przygotowanie do badania

Przed takim badaniem wymagane są pewne modyfikacje dietetyczne.

 • przejdź na tzw. białą dietę – spożywaj głównie mleko i produkty mleczne.
 • unikaj spożywania następujących produktów spożywczych co najmniej dwa dni przed testem: rzepy, buraków, grzybów, bananów, winogron, melonów, jabłek, pomarańczy, czerwonej papryki, czerwonego mięsa, brokułów, kalafiora, fasoli, ponieważ mogą powodować fałszywie pozytywne wyniki. Dozwolone jest spożywanie niewielkiej ilości kurczaka, indyka lub ryby.
 • nie należy przyjmować leków zawierających miód i bizmut, aspirynę, NLPZty, a także suplementów diety zawierających żelazo lub witaminę C.
 • badanie nie jest przeprowadzane podczas menstruacji, a także podczas zdiagnozowanego aktywnego krwawienia z przewodu pokarmowego.

Krew utajona w kale wyniki

 • wynik pozytywny/negatywny na obecność krwi utajonej w kale

Przy pozytywnym wyniku testu w przypadku krwawienia utajonego najczęstszymi przyczynami są:

 • hemoroidy wewnętrzne i zewnętrzne;
 • szczeliny odbytu;
 • polipy i inne łagodne guzy okrężnicy;
 • wrzody;
 • wrzodziejące zapalenie jelita grubego i choroba Crohna;
 • choroba refluksowa przełyku (GERD).

Krew utajona w kale wynik dodatni

Wynik dodatni nie wskazuje źródła krwawienia. W takich przypadkach zwykle potrzebne są dodatkowe testy: kolonoskopia lub gastroskopia w celu zbadania okrężnicy lub żołądka. W rzadkich przypadkach może być konieczne połknięcie małego aparatu, który daje obraz całego przewodu pokarmowego, łącznie z jelitem cienkim.

Wynik ujemny oznacza, że nie ma dowodów na utajone krwawienie. Nie wyklucza to jednak raka jelita grubego.

Sprawdź jak przygotować się do badania:


Pobranie kału | Pobranie próbki do badania

Pobranie kału – krok po kroku

Aby wykonać pobranie kału na badanie, należy się wcześniej zaopatrzyć w  specjalny pojemnik na kał z przytwierdzoną do nakrętki łopatką i czyste, suche naczynie (basen, ewentualnie plastikowy jednorazowy pojemnik).

Przed pobraniem próbki należy opróżnić pęcherz moczowy, a następnie oddać kał do przygotowanego wcześniej czystego suchego pojemnika.

Jeśli w kale widoczne są pasożyty należy oddzielić je od próbki, wypłukać wodą i przesłać do laboratorium w oddzielnym pojemniku zawierającym niewielką ilość wody lub soli fizjologicznej.

Za pomocą łopatki z nakrętki pojemnika należy pobrać małe próbki  kału z kilku punktów, szczególnie tych zawierających np. krew, śluz lub ropę.

Całkowita ilość kału w pojemniku powinna odpowiadać wielkości orzecha laskowego, a jeśli kał jest płynny objętość próbki powinna wynosić 2-3 ml.

Pobranie kału – co dalej

Próbkę należy przekazać do punktu pobrań w możliwie najkrótszym czasie od momentu pobrania. Jeżeli czas od pobrania do dostarczenia przekracza 2 godziny, próbkę należy przechowywać w lodówce.

WAŻNE Przed wizytą upewnij się, że masz przy sobie aktualny dokument tożsamości (np. dowód osobisty, paszport) lub aplikację mObywatel na swoim smartfonie. Dokument ten będzie niezbędny do weryfikacji Twojej tożsamości w trakcie wizyty.

Znajdź placówki Synevo w całej Polsce


Laboratorium
Warszawa

Laboratorium
Wrocław

Laboratorium
Łódź

Laboratorium
Gdańsk

Laboratorium
Poznań

Laboratorium
Bydgoszcz

Laboratorium
Kraków

Laboratorium
Katowice