Ceny badań w sklepie internetowym są 15% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

flaga ukrainy#standwithUkraine

Mocznik w moczu

Dowiedz się więcej

Mocznik w moczu badanie

Mocznik jest prostym związkiem chemicznym, który powstaje w wątrobie jako końcowy produkt przemian białek w ludzkim organizmie. Jego wydalanie przez nerki pełni podwójną funkcję – zarówno umożliwia pozbycie się niepotrzebnego, nadmiarowego mocznika z organizmu jak i dzięki odpowiednim procesom zachodzącym w nerkach, podczas wydalania tej substancji możliwe jest oszczędzanie wody i niektórych jonów (elektrycznie naładowanych pierwiastków chemicznych) podczas procesu produkcji moczu.

Mocznik w moczu – kiedy wykonać badanie?

Badanie to polega na pomiarze stężenia mocznika w próbce moczu. Wykonuje je się w celu oceny czynności nerek, jak i jako element pogłębionej diagnostyki zaburzeń poziomów mocznika we krwi. Dzięki jednoczesnemu wykonaniu pomiaru z krwi oraz z moczu można zawęzić diagnostycznie przyczynę tych nieprawidłowości – czy wynika ona z niewłaściwego wydalania tej substancji przez nerki, czy też z zaburzeń zlokalizowanych w innych narządach. W normalnych, fizjologicznych warunkach ilość wydalanego mocznika jest mocno zależna od diety, a w szczególności od ilości spożywanego w niej mięsa – im wyższe spożycie białka, tym wyższe wydalanie mocznika.

Badanie to jest wykonywane jako element badania ogólnego moczu, w związku z czym nie jest wymagane szczególne przygotowywanie się do tego badania.

Mocznik w moczu – kto powinien wykonać?

Nieprawidłowe poziomy mocznika w organizmie, szczególnie zbyt wysokie mogą wywoływać liczne objawy. Stan taki często wywołany jest niewydolnością nerek, czego rozpoznanie i postawienie diagnozy umożliwia badanie mocznika w moczu- wówczas wydalanie będzie nieproporcjonalnie mniejsze w stosunku do zawartości tej substancji we krwi.

Objawy uremii (czyli przekraczania norm mocznika we krwi) są liczne i mogą dotykać praktycznie każdego układu narządów. Niektóre z nich to:

 • ogólne pogorszenie samopoczucia pacjenta, łatwiejsze męczenie się
 • utrata łaknienia (apetytu)
 • mdłości i wymioty
 • trudności z koncentracją, zaburzenia uwagi i pamięci
 • skurcze mięśni
 • neuropatia obwodowa- uczucie mrowienia w kończynach
 • swędzenie skóry
 • anemia (niedokrwistość)
 • utrata wagi

Mocznik w moczu cena | Kup badanie online

Mocznik w moczu norma

 • 37 – 92 mg/dl

Mocznik w moczu niski

Badanie mocznika w moczu stanowi narzędzie przydatne diagnostycznie tylko wtedy, gdy połączone jest z oznaczaniem poziomów mocznika we krwi.

Zbyt niskie stężenia mocznika w moczu mogą być wywołane przez niewydolność nerek, w której nie są one w stanie prawidłowo spełniać swojej funkcji i wiele toksycznych metabolitów zamiast być wydalane wraz z moczem pozostaje we krwi.

Podwyższony mocznik w moczu

Zbyt wysokie stężenia mocznika w moczu zazwyczaj są konsekwencją zwiększonej podaży białek w pożywieniu (np. dieta z wysoką zawartością mięsa) oraz w stanach przebiegających ze zwiększonym zużyciem już dostępnego białka, czyli infekcjach z gorączką, podczas szybkiej utraty masy mięśniowej, w niedożywieniu oraz wielu innych.

Wyniki wszystkich badań, a szczególnie badań stanowiących część procesu diagnostycznego, zawsze należy konsultować z lekarzem.

Sprawdź jak przygotować się do badania:


Pobranie moczu do badania ogólnego

Sprawdź jak przygotować się na pobranie moczu do badania ogólnego.

Badanie Ogólne Moczu można wykonać o dowolnej porze dnia jednak zalecanym materiałem jest pierwsza, poranna porcja, czyli mocz oddany po nocnym 8 godzinnym wypoczynku lub jeśli to niemożliwe, po co najmniej 4 godzinach od poprzedniego oddania moczu.

Pobranie moczu – wskazania przed pobraniem:

 • stosowanie zwyczajowej diety i ilości przyjmowanych  płynów,
 • unikanie nadmiernego wysiłku fizycznego,
 • zachowanie abstynencji seksualnej w dobie poprzedzającej badanie,
 • dokładne umycie okolicy ujścia cewki moczowej ciepłą wodą bez środków myjących i dezynfekujących i osuszenie jednorazowym ręcznikiem.

Nie zaleca się  wykonania badania w okresie od 2 dni przed i 2 dni po menstruacji.

Bardzo ważne aby mocz do badania pochodził z tzw. “środkowego strumienia”.

W tym celu, po oddaniu niewielkiej ilości moczu do toalety, bez przerywania należy podstawić pojemnik i oddać do niego 50 – 100 ml moczu, a następnie odstawić pojemnik i pozostały mocz oddać do toalety. Nie wolno przelewać moczu z nocnika, basenu itp.

Pojemnik z pobraną próbką moczu należy szczelnie zamknąć, opisać imieniem i nazwiskiem i jak najszybciej dostarczyć do punktu pobrań.


Znajdź placówki Synevo w całej Polsce


Laboratorium
Warszawa

Laboratorium
Wrocław

Laboratorium
Łódź

Laboratorium
Gdańsk

Laboratorium
Poznań

Laboratorium
Bydgoszcz

Laboratorium
Kraków

Laboratorium
Katowice