Opiaty w moczu

Dowiedz się więcej

Opiaty to są psychoaktywne alkaloidy opium. Badanie na opiaty w moczu służy do pół-ilościowego oznaczania opiatów i ich metabolitów w ludzkim moczu. Opiaty wpływają na różne obszary ośrodkowego układu nerwowego, wywołując zniesienie bólu, senność, zmiany nastroju oraz zaburzenia świadomości. Heroina to najpopularniejszy środek odurzający z grupy opiatów, podlega natychmiastowej hydrolizie w krwioobiegu do postaci 6-monoacetylomorfiny, która podlega dalszej przemianie do morfiny lub glukuronidów morfiny, a te wydalane są z moczem.

opiaty

Około 10% kodeiny jest przekształcane w morfinę, która następnie podlega metabolizmowi właściwemu dla morfiny. W konsekwencji mocz pochodzący od osób stosujących kodeinę zawiera niewielkie ilości morfiny, glukuronidów morfiny oraz N-normorfiny. Dodatni wynik badania pół-ilościowego, skryningowego oznacza jedynie obecność w nim związków z danej grupy narkotyków.

Sprawdź jak przygotować się do badania:


Pobranie moczu do badania ogólnego

Sprawdź jak przygotować się na pobranie moczu do badania ogólnego.

Badanie Ogólne Moczu można wykonać o dowolnej porze dnia jednak zalecanym materiałem jest pierwsza, poranna porcja, czyli mocz oddany po nocnym 8 godzinnym wypoczynku lub jeśli to niemożliwe, po co najmniej 4 godzinach od poprzedniego oddania moczu.

Pobranie moczu – wskazania przed pobraniem:

  • stosowanie zwyczajowej diety i ilości przyjmowanych  płynów,
  • unikanie nadmiernego wysiłku fizycznego,
  • zachowanie abstynencji seksualnej w dobie poprzedzającej badanie,
  • dokładne umycie okolicy ujścia cewki moczowej ciepłą wodą bez środków myjących i dezynfekujących i osuszenie jednorazowym ręcznikiem.

Nie zaleca się  wykonania badania w okresie od 2 dni przed i 2 dni po menstruacji.

Bardzo ważne aby mocz do badania pochodził z tzw. “środkowego strumienia”.

W tym celu, po oddaniu niewielkiej ilości moczu do toalety, bez przerywania należy podstawić pojemnik i oddać do niego 50 – 100 ml moczu, a następnie odstawić pojemnik i pozostały mocz oddać do toalety. Nie wolno przelewać moczu z nocnika, basenu itp.

Pojemnik z pobraną próbką moczu należy szczelnie zamknąć, opisać imieniem i nazwiskiem i jak najszybciej dostarczyć do punktu pobrań.


Znajdź placówki Synevo w całej Polsce


Laboratorium
Warszawa

Laboratorium
Wrocław

Laboratorium
Łódź

Laboratorium
Gdańsk

Laboratorium
Poznań

Laboratorium
Bydgoszcz

Laboratorium
Kraków

Laboratorium
Katowice

Scroll Up