Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

Szukaj
Close this search box.
profil tarczycowy ogolny

Profil diagnostyka chorób tarczycy

Spis treści

Tarczyca to mały, leżący w okolicy szyi narząd, który pełni kluczową rolę w regulacji metabolizmu i ogólnego zdrowia organizmu. Warto zrozumieć, że diagnostyka chorób tarczycy odgrywa istotną rolę w utrzymaniu naszego dobrostanu. Dzięki odpowiednim badaniom diagnostycznym można dokładnie ocenić stan tarczycy oraz wykryć ewentualne dolegliwości, które mogą przekładać się na problemy z funkcjonowaniem praktycznie wszystkich układów i narządów całego organizmu.

Co to jest profil diagnostyka chorób tarczycy

Profil ten jest rozszerzoną wersją podstawowego profilu tarczycowego i pakiet 7 badań laboratoryjnych, które umożliwiają ocenę zaburzeń poziomów hormonów tarczycy oraz niektórych parametrów krwi, na które te hormony mają największy wpływ.

Hormony tarczycy odpowiadają za intensywność zachodzenia procesów energetycznych organizmu – czyli procesów metabolicznych. Ich zaburzenia mogą prowadzić do wystąpienia wielu różnych objawów, które często są niespecyficzne, a dojście do źródła ich przyczyny może zająć sporo czasu. Dlatego ważna jest ogólna wiedza na temat funkcjonowania tarczycy oraz symptomów jej zaburzeń, co pozwala na wczesne wykonanie badań i wykrycie nieprawidłowości na tyle szybko, żeby wdrożone leczenie było bardziej skuteczne.

Hormony tarczycy zwiększają tempo zachodzenia procesów rozkładu związków energetycznych, które spożywane są wraz z pokarmem. Jeśli nie są one dostarczane w wystarczającej ilości, to zużywane są wtedy rezerwy energetyczne organizmu – najpierw odłożone w tkance tłuszczowej, później rozkładane są także mięśnie. Dlatego zarówno niedoczynność jak i nadczynność tarczycy jest niepożądanym stanem chorobowym, gdyż oba te zaburzenia mogą prowadzić do poważnych uszczerbków na zdrowiu.

Jakie badania zawiera ten profil tarczycowy?

Profil tarczycowy to pakiet, który składa się z siedmiu badań:

 • TSH,
 • TT4,
 • FT4,
 • TT3,
 • FT3,
 • ATPO,
 • ATG.

Taki zakres badań umożliwi wykrycie wszelkich nieprawidłowości związanych z funkcjonowaniem i kondycją tarczycy.

Kiedy wykonać Profil diagnostyka chorób tarczycy?

Badania zawarte w profilu tarczycowym pozwalają na wstępną diagnostykę zarówno nadczynności, jak i niedoczynności tarczycy. Czasem w celu wyjaśnienia dokładniejszych przyczyn tego stanu należy wykonać dodatkowe badania, jak na przykład badania obrazowe. Kiedy wykonać profil tarczycowy? Symptomy, które powinny skłonić do przeprowadzenia badania to:

 • permanentne zmęczenie,
 • zwiększona nerwowość,
 • pogorszenie stanu włosów i paznokci,
 • nagła utrata wagi lub przybranie na wadze,
 • zaparcia lub biegunki.

Profil tarczycowy można wykonywać w celach profilaktyczno-kontrolnych, aby upewnić się, czy na pewno tarczyca funkcjonuje w sposób prawidłowy. Wcześnie wykryte zaburzenia są o wiele łatwiejsze w leczeniu niż choroba, która zdążyła już zamanifestować pełne objawy.

Pomimo, że choroby tarczycy mogą mieć różne źródło i podłoże, to objawy niewłaściwych poziomów jej hormonów zazwyczaj są takie same. W przypadku ich wystąpienia należy udać się na konsultację lekarską oraz wykonać badania krwi.

Dla kogo jest profil tarczycowy?

Profil tarczycowy to badanie skierowane do różnych grup osób, a szczególnie:

 • kobiet w ciąży lub planujących ciążę – hormon tarczycy pełni istotną funkcję w pierwszym trymestrze ciąży i wpływa na prawidłowy rozwój mózgu i układu kostnego dziecka,
 • kobiet, które mają problem z zajściem w ciążę – w przypadku zachwianej gospodarki hormonalnej, zajście w ciążę może być utrudnione,
 • osób, u których wystąpiły w rodzinie choroby tarczycy.

Oprócz wspomnianych grup, warto pamiętać, że profil tarczycowy to badanie dla wszystkich zdrowych osób. Każdy powinien wykonywać je profilaktycznie, by skontrolować stan tarczycy i jak najwcześniej wykryć wszelkie nieprawidłowości

Profil diagnostyka chorób tarczycy - cena

Sprawdź jak przygotować się do badania:


Badanie krwi | jak się przygotować?

Materiał na badanie krwi powinno się pobierać na czczo, czyli z zachowaniem 8 – 12 godzinnej przerwy od czasu ostatniego posiłku. Zalecenie dotyczy wszystkich badań, ponieważ zmiany wywołane przyjęciem posiłku są trudne do przewidzenia, a uzyskane wartości interpretuje się wobec wartości referencyjnych ustalonych w standardowych warunkach.

W dniu poprzedzającym badanie krwi należy unikać obfitych i tłustych posiłków oraz spożywania alkoholu.

W dniu badania

Bezpośrednio przed badaniem krwi dozwolone jest wypicie niewielkiej ilości wody.

Podobnie pora dnia może mieć wpływ na wiarygodność wyników badań. Zaleca się, pobieranie krwi w godzinach porannych (7:00 – 10:00). Jeżeli krew zostanie pobrana o innej porze dnia,  należy wziąć to pod uwagę interpretując uzyskane wyniki badań.

Bezpośrednio przed pobraniem wskazany jest 15 minutowy odpoczynek.

Badanie krwi a przyjmowane leki

W miarę możliwości badanie należy przeprowadzić przed przyjęciem porannej porcji leków, taką decyzję należy zawsze skonsultować z lekarzem.

Zawsze należy poinformować personel pobierający krew o przyjmowanych lekach, suplementach, preparatach ziołowych – zostanie to odnotowane podczas rejestracji.

WAŻNE Przed wizytą upewnij się, że masz przy sobie aktualny dokument tożsamości (np. dowód osobisty, paszport) lub aplikację mObywatel na swoim smartfonie. Dokument ten będzie niezbędny do weryfikacji Twojej tożsamości w trakcie wizyty.