Wczesne rozpoznanie zaburzeń stanu zdrowia jest szczególnie istotne u dzieci. Rozwijające się schorzenia w początkowych stadiach często mają niespecyficzne objawy lub w ogole nie dają żadnych dolegliwości. Ich wykrycie w podstawowych badaniach krwi może znacząco przyspieszyć proces diagnostyczny i pozwolić na rozpoczęcie leczenia. . Pakiet badań dla dzieci „Zdrowe dziecko” umożliwia uzyskanie dokładnej informacji o fizycznej kondycji malucha, pomaga zdiagnozować infekcje (zazwyczaj układu oddechowego), niedobory pokarmowe, czy wykluczyć choroby układu kostnego, pokarmowego i moczowego.
Profilaktyczna kontrola stanu zdrowia dziecka jest zalecana co najmniej raz do roku, w celu upewnienia się że młody organizm rozwija się prawidłowo. Pakiet badań „Zdrowe dziecko” umożliwia odpowiednio wczesne wykrycie niedoborów pokarmowych, chorób cywilizacyjnych i przewlekłych. W przypadku nieprawidłowych wyników może istnieć konieczność dalszej diagnostyki bądź modyfikacji stylu życia, głównie dotycząca diety i aktywności fizycznej dziecka. Badania należy wykonać każdorazowo w przypadku występowania symptomów budzących wątpliwości, mogących sugerować poważniejsze choroby .
Pakiet badań dla dziecka należy wykonać, między innymi, w przypadku maluchów:
Obserwacja dziecka przez rodzica jest kluczowa. Nawet niewielkie zmiany w zachowaniu, aktywności, sposobie odżywiania dziecka powinny wzmagać czujność i nie mogą pozostać lekceważone, gdyż nie zawsze potrafi ono opisać i zgłosi swoje objawy. Badania dla dzieci wykonywane w ramach profilu „Zdrowe dziecko” to:
Materiał na badanie krwi powinno się pobierać na czczo, czyli z zachowaniem 8 – 12 godzinnej przerwy od czasu ostatniego posiłku. Zalecenie dotyczy wszystkich badań, ponieważ zmiany wywołane przyjęciem posiłku są trudne do przewidzenia, a uzyskane wartości interpretuje się wobec wartości referencyjnych ustalonych w standardowych warunkach.
W dniu poprzedzającym badanie krwi należy unikać obfitych i tłustych posiłków oraz spożywania alkoholu.
Bezpośrednio przed badaniem krwi dozwolone jest wypicie niewielkiej ilości wody.
Podobnie pora dnia może mieć wpływ na wiarygodność wyników badań. Zaleca się, pobieranie krwi w godzinach porannych (7:00 – 10:00). Jeżeli krew zostanie pobrana o innej porze dnia, należy wziąć to pod uwagę interpretując uzyskane wyniki badań.
Bezpośrednio przed pobraniem wskazany jest 15 minutowy odpoczynek.
W miarę możliwości badanie należy przeprowadzić przed przyjęciem porannej porcji leków, taką decyzję należy zawsze skonsultować z lekarzem.
Zawsze należy poinformować personel pobierający krew o przyjmowanych lekach, suplementach, preparatach ziołowych – zostanie to odnotowane podczas rejestracji.
Synevo jest jednym z wiodących dostawców usług diagnostyki laboratoryjnej w Polsce, oferującym ponad 2 tysiące rutynowych i zaawansowanych badań.
2023 © Synevo. Wszystkie prawa zastrzeżone.