Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.
flaga ukrainy#standwithUkraine

Profilaktyka 40 PLUS skierowanie

Profilaktyka 40PLUS to nowy program, który ma na celu usprawnienie przeprowadzania podstawowych badań profilaktycznych wśród osób po 40 roku życia. Warto zaznaczyć, że brany pod uwagę jest jedynie rok urodzenia pacjenta, w związku z czym w 2021 roku z tego programu mogą skorzystać wszyscy urodzeni najwcześniej w 1981 roku.

Na przestrzeni ostatnich miesięcy, wskutek trwającej pandemii COVID-19 został znacząco ograniczony dostęp do podstawowych świadczeń opieki zdrowotnej. Program Profilaktyka 40 PLUS ma na celu zachęcić obywateli Polski do ponownego zadbania o własne zdrowie. Dzięki regularnemu wykonywaniu badań w celach profilaktycznych możliwe jest wykrycie wielu chorób i zaburzeń już na ich najwcześniejszych etapach, nawet zanim pojawią się pierwsze objawy. Testy laboratoryjne zawarte w tym pakiecie oferują ogólny, lecz dość szeroki przegląd stanu zdrowia oraz ocenę funkcji poszczególnych układów i narządów. Na podstawie otrzymanych wyników lekarz jest w stanie zaplanować optymalną, dalszą diagnostykę lub też wdrożyć właściwe leczenie, które pozwoli na wyrównanie wykrytych zaburzeń.

W celu przeprowadzenia badań zawartych w omawianym programie niezbędne jest otrzymanie stosownego skierowania. Możliwe jest to poprzez Internetowe Konto Pacjenta (IKP) dostępne pod adresem www.pacjent.gov.pl.

Logowanie do tego portalu może odbywać się za pomocą profilu zaufanego (m.in. poprzez aplikację banku pacjenta) lub też poprzez e-dowód osobisty.

Profilaktyka 40 PLUS skierowanie – jak wypełnić ankietę?

Po wejściu na stronę IKP należy wypełnić stosowną ankietę, znajdującą się w zakładce Profilaktyka. Ankieta będzie zawierała pytania na temat obecnego stanu zdrowia pacjenta oraz jego stylu życia i innych potencjalnie obciążających czynników ryzyka, takich jak m.in.:

Na pytania zawarte w ankiecie należy odpowiadać w możliwie najbardziej szczegółowy sposób- pozwoli to na optymalne zaplanowanie zakresu badań profilaktycznych.

Profilaktyka 40 PLUS skierowanie – jak otrzymać?

Na podstawie odpowiedzi udzielonych w tym krótkim formularzu oraz płci pacjenta zostanie wygenerowane e-skierowanie, które będzie zawierało stosowne badania. Pamiętaj już na etapie generowania skierowania, trzeba wybrać punkt pobrań, w jakim wykonamy badania np.: Synevo.

UWAGA: osoby, które skorzystały z Programu 12 miesięcy temu, automatycznie otrzymują nowe skierowanie bez konieczności ponownego wypełniania ankiety i rejestracji.

W przypadku braku dostępu do Internetowego Konta Pacjenta możliwe jest także otrzymanie skierowania telefonicznie, poprzez infolinię Domowej Opieki Medycznej (22 735 39 40) bądź infolinii 989.

Należy pamiętać, że możliwe jest tylko jednorazowe skorzystanie z otrzymanego e-skierowania. Nie jest konieczne drukowanie skierowania – do rejestracji wystarczy jego numer oraz dowód tożsamości pacjenta z numerem PESEL.

2023 09 22 Synevo Profilaktyka 40+ baner 1980x500px

Program Profilaktyka 40 PLUS – jakie badania, jak się zapisać

Źródła: