Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.
flaga ukrainy#standwithUkraine

TIBC – całkowita zdolność wiązania żelaza

Dowiedz się więcej

TIBC (całkowita zdolność wiązania żelaza) to wskaźnik najczęściej stosowany do diagnozowania i oceny różnych rodzajów niedokrwistości, najczęściej niedokrwistości spowodowanej niedoborem żelaza.

Całkowita ilość żelaza w ludzkim ciele wynosi 3-3,5 g. Z tego 2,5 g znajduje się w czerwonych krwinkach i ich prekursorach. Żelazo jest ważnym składnikiem hemoglobiny. Wiele enzymów i koenzymów potrzebuje go do działania.

Po spożyciu żelazo jest wchłaniane przez nabłonek jelitowy do jelita i tymczasowo przechowywane w enterocytach (komórkach jelita) w postaci ferrytyny. W zależności od potrzeb organizmu jest wydzielane do krwi, gdzie jest transportowane przez białko transferynę. Transferyna jest wytwarzana przez wątrobę i reguluje wchłanianie żelaza do krwi. Każda cząsteczka tego białka ma dwa miejsca wiązania ferrytyny. W normalnych warunkach tylko 1/3 z tych miejsc jest wysycona żelazem. Pozostałe 2/3 stanowią rezerwę. Dodatkowa ilość żelaza, która może wiązać się z tymi wolnymi miejscami w transferynie, nazywa się wolną zdolnością wiązania żelaza.

Suma wolnej zdolności wiązania żelaza w transferynie i stężenie żelaza w surowicy krwi, odzwierciedla wartość wskaźnika TIBC (całkowitej zdolności wiązania żelaza).

TIBC to najpewniejszy marker wskazujący ilość wolnej transferyny, która nadal może związać żelazo z krwi.

TIBC badanie

TIBC (wraz ze stężeniem ferrytyny) są badane w celu:

 • zróżnicowania różnych rodzajów niedokrwistości, zwłaszcza mikrosomalnej i hipochromicznej;
 • oceny niedokrwistości z niedoboru żelaza, talasemii, niedokrwistości sideroblastycznej;
 • diagnozy przeciążenia żelazem i hemochromatozy.

Kiedy należy wykonać badanie TIBC?

Badanie TIBC jest zalecane w przypadku występowania typowych objawów niedokrwistości:

 • szybka męczliwość;
 • wysokie tętno, szczególnie podczas aktywności fizycznej;
 • duszność i ból głowy, szczególnie podczas aktywności fizycznej;
 • trudności z koncentracją;
 • zawroty głowy;
 • blada skóra;
 • skurcze mięśni, mrowienie kończyn;
 • bezsenność.

Pojawienie się objawów przeciążenia żelazem jest również wskazaniem do badania:

 • bóle stawów;
 • zmęczenie, słabość;
 • utrata masy ciała;
 • bóle brzucha.

Przygotowanie przed badaniem

 • Próbkę krwi należy pobrać rano na czczo.

Materiał

 • krew żylna

Metoda

 • Oznaczanie Fe związanego z białkiem metodą ferrozyny.

TIBC norma (wartości referencyjne)

 • Norma: 250-400 µg/ dl

Interpretacja wyników

TIBC jest zwiększone w niedoborze żelaza, a zmniejszone w hemochromatozie, niedoczynności tarczycy, przy kortykosteroidach. Ponieważ transferyna jest wytwarzana przez wątrobę, niski poziom TIBC może również wskazywać na zaawansowaną chorobę wątroby.

Procentowe wysycenie transferyny (100 x żelazo w surowicy / TIBC) jest na ogół normalne lub zmniejszone u osób z niedoborem żelaza, kobiet w ciąży lub kobiet stosujących doustne środki antykoncepcyjne.

W dziedzicznej hemochromatozie stężenie żelaza w surowicy przekracza 150 μg / dl, a procent wysycenia transferryny wynosi ponad 60%. W warunkach przeciążenia żelazem, jej procentowe wysycenie może osiągnąć ponad 90%.

U osób z przewlekłymi procesami zapalnymi, hemochromatozą lub nowotworem, stężenie ferrytyny może być badane zamiast TIBC i jej poziom jest zwiększony.

Źródło:

Sprawdź jak przygotować się do badania:


Badanie krwi | jak się przygotować?

Materiał na badanie krwi powinno się pobierać na czczo, czyli z zachowaniem 8 – 12 godzinnej przerwy od czasu ostatniego posiłku. Zalecenie dotyczy wszystkich badań, ponieważ zmiany wywołane przyjęciem posiłku są trudne do przewidzenia, a uzyskane wartości interpretuje się wobec wartości referencyjnych ustalonych w standardowych warunkach.

W dniu poprzedzającym badanie krwi należy unikać obfitych i tłustych posiłków oraz spożywania alkoholu.

W dniu badania

Bezpośrednio przed badaniem krwi dozwolone jest wypicie niewielkiej ilości wody.

Podobnie pora dnia może mieć wpływ na wiarygodność wyników badań. Zaleca się, pobieranie krwi w godzinach porannych (7:00 – 10:00). Jeżeli krew zostanie pobrana o innej porze dnia,  należy wziąć to pod uwagę interpretując uzyskane wyniki badań.

Bezpośrednio przed pobraniem wskazany jest 15 minutowy odpoczynek.

Badanie krwi a przyjmowane leki

W miarę możliwości badanie należy przeprowadzić przed przyjęciem porannej porcji leków, taką decyzję należy zawsze skonsultować z lekarzem.

Zawsze należy poinformować personel pobierający krew o przyjmowanych lekach, suplementach, preparatach ziołowych – zostanie to odnotowane podczas rejestracji.

WAŻNE Przed wizytą upewnij się, że masz przy sobie aktualny dokument tożsamości (np. dowód osobisty, paszport) lub aplikację mObywatel na swoim smartfonie. Dokument ten będzie niezbędny do weryfikacji Twojej tożsamości w trakcie wizyty.

Znajdź placówki Synevo w całej Polsce


Laboratorium
Warszawa

Laboratorium
Wrocław

Laboratorium
Łódź

Laboratorium
Gdańsk

Laboratorium
Poznań

Laboratorium
Bydgoszcz

Laboratorium
Kraków

Laboratorium
Katowice