Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

flaga ukrainy#standwithUkraine

Witamina B12

Dowiedz się więcej

Witamina B12 jest rozpuszczalną w wodzie witaminą, która odgrywa niezwykle ważną rolę w procesie powstawania czerwonych krwinek, metabolizmie komórkowym, funkcjonowaniu układu nerwowego.

Jeśli niedobór witaminy B12 pozostaje nieleczony, może prowadzić do niedokrwistości, zmęczenia, osłabienia mięśni, problemów jelitowych i żołądkowych, uszkodzenia nerwów oraz zmian nastroju i zaburzeń funkcji poznawczych.

Witamina B12 nie może być wytwarzana w organizmie i dlatego musi zostać pozyskana z pożywienia. Jej źródłem są produkty pochodzenia zwierzęcego (mięso, nerki, wątroba, ryby). W niewielkich ilości zawarta jest w jajach, serach i mleku. Jej zapasy powstają w wątrobie, rezerwa wątrobowa zwykle wystarcza na 3-4 lata. Dobowa utrata z moczem i kałem odpowiada dziennemu zapotrzebowaniu.

Wchłanianie witaminy B12 odbywa się głównie jako proces aktywny poprzez połączenie z czynnikiem wewnętrznym produkowanym przez komórki okładzinowe żołądka. Dalej trafia do jelita cienkiego, gdzie w jelicie krętym przedostaje się do krwioobiegu.

Witamina B12 występuje w postaci suplementu diety do podawania doustnego w formie do wstrzykiwań, a także aerozolu do nosa. Po podaniu doustnym wchłania się ok 1% dawki, znacznie lepiej przyswajalna jest w wyniku iniekcji głęboko domięśniowych.

Witamina B12 badanie – kiedy wykonać

W warunkach narażenia na niedobór witaminy B12: u osób starszych, z chorobami przewodu pokarmowego, zaburzeniami wchłaniania, u wegan i wegetarian, kobiet w ciąży i karmiących piersią. Lekarz może zlecić badanie poziomu witaminy B12 w surowicy, jeśli rutynowe profilaktyczne badania krwi wykażą niedokrwistość.

Wskaźnik ten jest powiązany z wieloma chorobami z różnych dziedzin medycyny, dlatego można go badać w ramach wieloetapowego procesu diagnostycznego w neurologii, hematologii, gastroenterologii.

Zaleca się badanie witaminy B12 jednocześnie z kwasem foliowym, ponieważ brak obydwu tych witamin może powodować rozwój niedokrwistości megaloblastycznej.

By zróżnicować niedobór witaminy B12 związany z zaburzeniami wchłaniania (wywołanymi np. brakiem czynnika IF w żołądku) z jej niedoborami dietetycznymi, można wykonać test Schillinga, oceniający przyswajanie witaminy z przewodu pokarmowego na podstawie jej wydalania z moczem.

Witamina B12 cena | Kup badanie online

Witamina B12 badanie – kto powinien wykonać?

Każdy pacjent prezentujący objawy niedoboru witaminy B12:

 • niedokrwistość (anemię) megaloblastyczną (z obniżeniem poziomu hemoglobiny, ale zwiększeniem wielkości czerwonej krwinki),
 • objawy z przewodu pokarmowego (utrata smaku, pieczenie języka, chudnięcie, nudności, zaparcia lub biegunki)
 • objawy neurologiczne (mrowienia kończyn, zaburzenia chodu, zaburzenia psychiatryczne)

Ponadto oznaczenie jest przydatne u pacjentów obciążonych, w sytuacjach takich jak:

 • przewlekłe zanikowe zapalenie żołądka;
 • po gastrektomii (chirurgicznym usunięciu części żołądka);
 • przy długotrwałym stosowaniu inhibitorów pompy protonowej lub blokerów receptorów H2 (wpływających na zmianę pH żołądka);
 • choroby terminalnego jelita krętego (choroba Crohna, chłoniak, stan po resekcji;
 • przewlekły alkoholizm;
 • długoterminowa, niedoborowa dieta wegańska, wegetariańska;
 • AIDS.

Przygotowanie do badania

 • Badanie wykonuje się rano na czczo
 • Oznaczenia należy dokonać co najmniej 10 dni po ostatnim wstrzyknięciu witaminy; po przeprowadzeniu testu Schillinga; wprowadzeniu znakowanej radioaktywnie B12 do organizmu.

Materiał do badania

 • krew żylna.

Metoda badania

 •  immunochemiczna, elektrochemiluminescencyjna (ECLIA)

Witamina B12 norma

 • 197 – 771 pg/ml

Witamina B12 nadmiar

Nadmiar witaminy B12 w surowicy zazwyczaj jest wynikiem jej terapii suplementacyjnej np. w stanach zapalnych korzeni nerwowych. Witamina B12 wydalana jest wraz moczem, dlatego jej nadmiar nie jest szkodliwy.

W stanach patologicznych wzrost stężenia pojawić się może w niewydolności nerek, przewlekłej białaczce szpikowej, alkoholizmie, ostrym i przewlekłym zapaleniu wątroby.

Witamina B12 niedobór

Niedobór witaminy B12 jest spowodowany:

 • błędami żywieniowymi,
 • zaburzonym wchłanianiem w wyniku obecności złośliwej niedokrwistości (choroby autoimmunologicznej błony śluzowej żołądka, która powoduje niedobór czynnika IF)
 • zaburzonym wchłanianiem w wyniku zaburzeń w miejscach, które uczestniczą w tym procesie (po resekcji żołądka, jelita krętego, w stanach zapalnych zmieniających ich błonę śluzową)

Istnieją również leki, które mogą wpływać na poziom witaminy B12 – leki przeciwdrgawkowe, metformina, doustne środki antykoncepcyjne, niektóre antybiotyki itp.

Źródła:

Sprawdź jak przygotować się do badania:


Badanie krwi | jak się przygotować?

Materiał na badanie krwi powinno się pobierać na czczo, czyli z zachowaniem 8 – 12 godzinnej przerwy od czasu ostatniego posiłku. Zalecenie dotyczy wszystkich badań, ponieważ zmiany wywołane przyjęciem posiłku są trudne do przewidzenia, a uzyskane wartości interpretuje się wobec wartości referencyjnych ustalonych w standardowych warunkach.

W dniu poprzedzającym badanie krwi należy unikać obfitych i tłustych posiłków oraz spożywania alkoholu.

W dniu badania

Bezpośrednio przed badaniem krwi dozwolone jest wypicie niewielkiej ilości wody.

Podobnie pora dnia może mieć wpływ na wiarygodność wyników badań. Zaleca się, pobieranie krwi w godzinach porannych (7:00 – 10:00). Jeżeli krew zostanie pobrana o innej porze dnia,  należy wziąć to pod uwagę interpretując uzyskane wyniki badań.

Bezpośrednio przed pobraniem wskazany jest 15 minutowy odpoczynek.

Badanie krwi a przyjmowane leki

W miarę możliwości badanie należy przeprowadzić przed przyjęciem porannej porcji leków, taką decyzję należy zawsze skonsultować z lekarzem.

Zawsze należy poinformować personel pobierający krew o przyjmowanych lekach, suplementach, preparatach ziołowych – zostanie to odnotowane podczas rejestracji.


Znajdź placówki Synevo w całej Polsce


Laboratorium
Warszawa

Laboratorium
Wrocław

Laboratorium
Łódź

Laboratorium
Gdańsk

Laboratorium
Poznań

Laboratorium
Bydgoszcz

Laboratorium
Kraków

Laboratorium
Katowice