Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

Szukaj
Close this search box.

Yersinia enterocolitica przeciwciała IgG

Spis treści

Yersinia enterocolitica to rodzaj bakterii chorobotwórczej, która odpowiedzialna jest za wywoływanie zakażeń, szczególnie jelitowych, u ludzi. Występują one praktycznie na całym świecie, choć częściej spotykane są w klimacie tropikalnym i subtropikalnym. Do zakażenia zazwyczaj dochodzi poprzez kontakt ze zwierzętami, zarówno poprzez spożycie mięsa chorego zwierzęcia jak i poprzez kontakt z pożywieniem zanieczyszczonym odchodami. Jersinioza rzadko przenosi się z człowieka na człowieka.

W odpowiedzi na zakażenie tym patogenem ludzki organizm odpornościowy produkuje przeciwciała. Są te specjalistyczne związki białkowe, które mają za zadanie ułatwienie komórkom immunologicznym zwalczanie obcych bakterii z organizmu. Występują one w kilku podklasach, których stężenie różni się w zależności od tego, jak dawno doszło do zakażenia oraz na jakim etapie infekcji obecnie znajduje się pacjent.

Kiedy wykonać badanie yersinia enterocolitica przeciwciała IgG

Badanie to polega na ocenie miana (liczebności) przeciwciał podklasy IgG skierowanych przeciwko bakterii Yersinia enterocolitica. Przeciwciała specyficzne dla tej bakterii zaczynają pojawiać się w krwiobiegu ok. dwa tygodnie od momentu zakażenia, a zanikają w przeciągu od kilku miesięcy do nawet kilku lat – w związku z czym świadczą o przebyciu infekcji wywołanej tą bakterią. Badanie to zazwyczaj nie jest wykonywane samodzielnie. Często od razu oznacza się także przeciwciała innych klas, co dostarcza więcej informacji na temat przebiegu zakażenia oraz tego, jak dawno do niego doszło.

Kto powinien wykonać p-ciała p/Yersinia enterocolitica IgG

Nasilenie objawów jersiniozy zależy od wielu czynników, takich jak wiek pacjenta, jego ogólny stan zdrowia, choroby współistniejące i poszczególny serotyp bakterii, który wniknął do organizmu danej osoby. Najczęściej występująca postać to jersinioza jelitowa, która prowadzi do objawów ostrego zatrucia pokarmowego (z rzadko występującymi objawami dodatkowymi), takich jak:

  • gorączka
  • bóle brzucha
  • biegunka (może być krwawa)
  • wysypka skórna
  • bóle stawów

Czasami choroba ta przypomina obraz kliniczny zapalenia wyrostka robaczkowego, czyli przebiegający z ostrym bólem zlokalizowanym po prawej stronie podbrzusza, co może prowadzić do stawiania błędnych diagnoz. Najbardziej niebezpiecznym możliwym powikłaniem tej choroby jest uogólniona bakteriemia, w przebiegu której dochodzi do rozprzestrzeniania się zakażenia przez krew na cały organizm- wówczas śmiertelność może sięgać nawet 50% wszystkich takich przypadków.

Powiązane badania.

Zalecamy zapoznac się z podobnymi badaniami:

Wyniki Yersinia enterocolitica przeciwciała IgG

Badanie przeciwciał IgG jest wysoce specjalistycznym i bardzo czułym badaniem laboratoryjnym wykorzystującym nowoczesne techniki mikrobiologiczne. Jeżeli w wyniku tego badania zostaną wykryte specyficzne immunoglobuliny przeciwko Yersinia enterocolitica ,wówczas można szybko wdrożyć odpowiednie leczenie, którym zazwyczaj jest antybiotykoterapia dobrana do danego pacjenta – stąd też jej czas trwania oraz poszczególne dawki mogą się różnić.

Yersinia enterocolitica przeciwciała IgG - kupic online | cena