Ceny badań w sklepie internetowym są 15% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

flaga ukrainy#standwithUkraine

hs CRP

Dowiedz się więcej

Badanie hs CRP (CRP) lub tak zwany wysoce czuły CRP, jest badaniem bardziej dokładnym niż klasyczne CRP, ponieważ stężenie hs CRP w osoczu wzrasta nawet przy niewielkim wzroście substancji zapalnych. Dlatego jest preferowany do wykrywania przewlekłego stanu zapalnego.

Białko C-reaktywne (CRP) jest jednym z głównych biomarkerów stanu zapalnego i jest syntetyzowane przez wątrobę. Jest to białko ostrej fazy, co oznacza, że jest wytwarzane w początkowej fazie zapalenia. Stężenia w osoczu gwałtownie rosną w uszkodzeniach tkanek, ciężkich urazach, infekcjach bakteryjnych, stanach zapalnych.

Miażdżyca jest jedną z głównych przyczyn powikłań sercowo-naczyniowych, takich jak zawał serca i udar. Często wiąże się z przewlekłym stanem zapalnym w obszarze blaszek miażdżycowych. Dlatego hs CRP stał się jednym z najważniejszych i najbezpieczniejszych biomarkerów do oceny ryzyka powikłań sercowo-naczyniowych miażdżycy, prowadzącej do rozwoju choroby niedokrwiennej serca. Wyższe poziomy hs CRP są związane z większym ryzykiem chorób serca.

hs CRP – kiedy wykonać badanie?

Zaleca się wykonanie testu hs CRP u pacjentów ze zwiększonym ryzykiem powikłań sercowo-naczyniowych lub u tych, którzy mieli już powikłania choroby wieńcowej.

Badanie może być również przydatne do wykrywania pacjentów z prawidłowym poziomem cholesterolu, ale mimo to zwiększonym ryzykiem powikłań sercowo-naczyniowych. Szereg badań wykazał, że wysokie poziomy hs CRP u zdrowych osób wskazują na zwiększone ryzyko przyszłego zawału serca, udaru mózgu lub choroby tętnic obwodowych, pomimo braku zaburzeń gospodarki lipidowej.

Zaleca się badanie hs CRP razem z profilem lipidowym (cholesterol LDL, cholesterol HDL, trójglicerydy) w celu oceny innych czynników ryzyka.

hs CRP cena | Kup badanie online

 

hs CRP – kto powinien wykonać badanie?

U pacjentów ze zwiększonym ryzykiem powikłań sercowo-naczyniowych badanie jest wykorzystywane do oceny prawdopodobieństwa wystąpienia:

  • ostrego zespołu wieńcowego,
  • stabilnej choroby wieńcowej.

Badanie jest zalecane szczególnie tym osobom, które już posiadają inne czynniki ryzyka powikłań sercowo- naczyniowych, takie jak nieprawidłowy profil lipidowy: wysoki poziom cholesterolu LDL, niski poziom cholesterolu HDL i podwyższony poziom trójglicerydów.

Badanie może służyć również do diagnostyki infekcji, uszkodzeń tkanek, zapaleń i chorób pokrewnych.

Materiał do badania

  • krew żylna

Metoda badania

  • lateksowa immunoturbidymetria

hs CRP norma

  • do 0,5 mg/l

hs CRP można wykorzystywać do podziału pacjentów z podejrzeniem lub diagnozą choroby niedokrwiennej serca na grupy niskiego i wysokiego ryzyka.

Podwyższony poziom hs CRP wiąże się ze zwiększonym ryzykiem powikłań sercowo-naczyniowych.

Może on również odzwierciedlać sytuacje takie jak:

  • zapalenie tętnic wieńcowych w odpowiedzi na czynniki zakaźne;
  • odpowiedź zapalna w naczyniach miażdżycowych;
  • zapalenie związane z niedokrwieniem mięśnia sercowego i martwicą;
  • wzrost ilości i aktywności krążących prozapalnych cytokin.

Wzrost stężenia CRP nie jest ściśle specyficzny i powinien być interpretowany w oparciu o historię choroby pacjenta. hs CRP można stosować jako marker prognostyczny jedynie przez połączenie oceny go z innymi czynnikami ryzyka, takimi jak otyłość, palenie tytoniu, nadciśnienie i profil lipidowy pacjenta.

Sprawdź jak przygotować się do badania:


Badanie krwi | jak się przygotować?

Materiał na badanie krwi powinno się pobierać na czczo, czyli z zachowaniem 8 – 12 godzinnej przerwy od czasu ostatniego posiłku. Zalecenie dotyczy wszystkich badań, ponieważ zmiany wywołane przyjęciem posiłku są trudne do przewidzenia, a uzyskane wartości interpretuje się wobec wartości referencyjnych ustalonych w standardowych warunkach.

W dniu poprzedzającym badanie krwi należy unikać obfitych i tłustych posiłków oraz spożywania alkoholu.

W dniu badania

Bezpośrednio przed badaniem krwi dozwolone jest wypicie niewielkiej ilości wody.

Podobnie pora dnia może mieć wpływ na wiarygodność wyników badań. Zaleca się, pobieranie krwi w godzinach porannych (7:00 – 10:00). Jeżeli krew zostanie pobrana o innej porze dnia,  należy wziąć to pod uwagę interpretując uzyskane wyniki badań.

Bezpośrednio przed pobraniem wskazany jest 15 minutowy odpoczynek.

Badanie krwi a przyjmowane leki

W miarę możliwości badanie należy przeprowadzić przed przyjęciem porannej porcji leków, taką decyzję należy zawsze skonsultować z lekarzem.

Zawsze należy poinformować personel pobierający krew o przyjmowanych lekach, suplementach, preparatach ziołowych – zostanie to odnotowane podczas rejestracji.


Znajdź placówki Synevo w całej Polsce


Laboratorium
Warszawa

Laboratorium
Wrocław

Laboratorium
Łódź

Laboratorium
Gdańsk

Laboratorium
Poznań

Laboratorium
Bydgoszcz

Laboratorium
Kraków

Laboratorium
Katowice