Miażdżyca to powszechnie znana choroba zapalna tętnic, w której dochodzi do powstawania blaszek miażdżycowych w ścianach naczyń krwionośnych. Może rozwijać się niepostrzeżenie przez wiele lat, by w przyszłości stać się źródłem różnych schorzeń, w tym związanych z układem krążenia. Profil badań w kierunku oceny ryzyka miażdżycy to jedna z najczęściej wybieranych pozycji w ofercie Synevo. Ma to niewątpliwie związek ze zmianami cywilizacyjnymi wpływającymi niekorzystnie na nasz styl życia.
Miażdżyca może rozwijać się latami i nie dawać żadnych objawów, stąd niezwykle ważne jest zapobieganie i wczesne wykrywanie tego schorzenia. Prowadzenie zdrowego trybu życia i leczenie farmakologiczne może zatrzymać postęp zmian i zmniejszyć ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych.
Miażdżyca jest potencjalnie poważną chorobą, w której duże i średnie tętnice zostają zwężone przez substancje tłuszczowe odkładające się w ich ścianach. Tak uformowane blaszki miażdżycowe ograniczają przepływ krwi i dopływ tlenu do ważnych narządów pogarszając ich funkcjonowanie. Dodatkowo zwiększają ryzyko powstania zakrzepów krwi, które mogą potencjalnie blokować przepływ krwi do serca, mózgu i kończyn dolnych, powodując:
Do czynników wpływających na rozwój miażdżycy można zaliczyć m.in. złą dietę, brak aktywności fizycznej czy też palenie tytoniu. Warto pamiętać, że odpowiednio zbilansowane posiłki oraz codzienne ćwiczenia mogą uchronić Cię przed różnorakimi dolegliwościami, a w wykrywaniu ewentualnych nieprawidłowości pomogą regularnie wykonywane badania profilaktyczne.
W diagnostyce miażdżycy największe zastosowanie ma zestaw badań znany pod wspólną nazwą profilu lipidowego. W pakiecie opracowanym przez Synevo zawarte są pomiary wskaźników takich jak:
Zaburzeniom gospodarki lipidowej często towarzyszy zbyt wysoki poziom glukozy. Może on wskazywać na obecność stanu przedcukrzycowego lub cukrzycy, które w długotrwałym przebiegu prowadzą do uszkodzenia nerek (utratą białka z moczem) i pogorszenia widzenia, a także chorób zębów i dziąseł, mrowienia i niegojących się owrzodzeń w obrębie kończyn.
Badania zawarte w ramach profilu ryzyka miażdżycy zostały dobrane w celu oceny:
Opracowany przez Synevo pakiet badań jest zalecany dla pacjentów borykających się z nadwagą i otyłością oraz siedzącym trybem życia. Diagnostykę w kierunku rozwoju miażdżycy powinny wykonać osoby, które stosują dietę bogatą w produkty wysokoprzetworzone i tłuszcze zwierzęce oraz odczuwające skutki przewlekłego stresu. O badaniach nie mogą zapomnieć też Ci pacjenci, u których wystąpił:
Warto dodatkowo pamiętać, że badanie stanu gospodarki lipidowej i węglowodanowej przydaje się do okresowej kontroli pacjentów ze zdiagnozowaną dyslipidemią, cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym oraz chorobą niedokrwienną serca. Dodatkowo profil ryzyka miażdżycy należy wykonać przy monitorowaniu leczenia obniżającego stężenia lipidów i cukru oraz obserwacji stanu pacjentów, którzy już doświadczyli zawału mięśnia sercowego lub udaru niedokrwiennego mózgu.
Aby zmniejszyć ryzyko miażdżycy, należy pamiętać o systematycznej kontroli stanu zdrowia. Każda zdrowa osoba (szczególnie mężczyźni po 45. roku życia) powinna wykonywać odpowiedni pakiet badań co najmniej raz do roku. Wczesne wykrycie nieprawidłowości, nawet przy braku jakichkolwiek objawów chorobowych, umożliwia szybkie podjęcie leczenia i chroni przed powikłaniami w przyszłości.
Na badania z profilu ryzyka miażdżycy Synevo powinna zgłosić się przede wszystkim osoba z objawami:
Na badania powinny zgłosić się także te osoby, które zauważyły u siebie ogólne osłabienie organizmu (ospałość, rozbicie, podatność na infekcje, urazy, z pogorszeniem tolerancji wysiłku).
Materiał na badanie krwi powinno się pobierać na czczo, czyli z zachowaniem 8 – 12 godzinnej przerwy od czasu ostatniego posiłku. Zalecenie dotyczy wszystkich badań, ponieważ zmiany wywołane przyjęciem posiłku są trudne do przewidzenia, a uzyskane wartości interpretuje się wobec wartości referencyjnych ustalonych w standardowych warunkach.
W dniu poprzedzającym badanie krwi należy unikać obfitych i tłustych posiłków oraz spożywania alkoholu.
Bezpośrednio przed badaniem krwi dozwolone jest wypicie niewielkiej ilości wody.
Podobnie pora dnia może mieć wpływ na wiarygodność wyników badań. Zaleca się, pobieranie krwi w godzinach porannych (7:00 – 10:00). Jeżeli krew zostanie pobrana o innej porze dnia, należy wziąć to pod uwagę interpretując uzyskane wyniki badań.
Bezpośrednio przed pobraniem wskazany jest 15 minutowy odpoczynek.
W miarę możliwości badanie należy przeprowadzić przed przyjęciem porannej porcji leków, taką decyzję należy zawsze skonsultować z lekarzem.
Zawsze należy poinformować personel pobierający krew o przyjmowanych lekach, suplementach, preparatach ziołowych – zostanie to odnotowane podczas rejestracji.
Bibliografia:
Synevo jest jednym z wiodących dostawców usług diagnostyki laboratoryjnej w Polsce, oferującym ponad 2 tysiące rutynowych i zaawansowanych badań.
2023 © Synevo. Wszystkie prawa zastrzeżone.