Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.
flaga ukrainy#standwithUkraine
Clogged arteries, Cholesterol plaque in artery

Profil ryzyko miażdżycy

Spis treści

Miażdżyca to powszechnie znana choroba zapalna tętnic, w której dochodzi do powstawania blaszek miażdżycowych w ścianach naczyń krwionośnych. Może rozwijać się niepostrzeżenie przez wiele lat, by w przyszłości stać się źródłem różnych schorzeń, w tym związanych z układem krążenia. Profil badań w kierunku oceny ryzyka miażdżycy to jedna z najczęściej wybieranych pozycji w ofercie Synevo. Ma to niewątpliwie związek ze zmianami cywilizacyjnymi wpływającymi niekorzystnie na nasz styl życia.

Co to jest miażdżyca?

Miażdżyca może rozwijać się latami i nie dawać żadnych objawów, stąd niezwykle ważne jest zapobieganie i wczesne wykrywanie tego schorzenia. Prowadzenie zdrowego trybu życia i leczenie farmakologiczne może zatrzymać postęp zmian i zmniejszyć ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych.

Miażdżyca jest potencjalnie poważną chorobą, w której duże i średnie tętnice zostają zwężone przez substancje tłuszczowe odkładające się w ich ścianach. Tak uformowane blaszki miażdżycowe ograniczają przepływ krwi i dopływ tlenu do ważnych narządów pogarszając ich funkcjonowanie. Dodatkowo zwiększają ryzyko powstania zakrzepów krwi, które mogą potencjalnie blokować przepływ krwi do serca, mózgu i kończyn dolnych, powodując:

 • zawały mięśnia sercowego,
 • udary niedokrwienne serca,
 • ostre niedokrwienia kończyn.

Jak zmniejszyć ryzyko miażdżycy?

Do czynników wpływających na rozwój miażdżycy można zaliczyć m.in. złą dietę, brak aktywności fizycznej czy też palenie tytoniu. Warto pamiętać, że odpowiednio zbilansowane posiłki oraz codzienne ćwiczenia mogą uchronić Cię przed różnorakimi dolegliwościami, a w wykrywaniu ewentualnych nieprawidłowości pomogą regularnie wykonywane badania profilaktyczne.

W diagnostyce miażdżycy największe zastosowanie ma zestaw badań znany pod wspólną nazwą profilu lipidowego. W pakiecie opracowanym przez Synevo zawarte są pomiary wskaźników takich jak:

 • cholesterol całkowity – badanie jego stężenia jest stosowane jako przesiew w kierunku dyslipidemii (całościowych zaburzeń gospodarki lipidowej).
 • trójglicerydy – czyli tłuszczów prostych, które są główną rezerwą energetyczną organizmu w tkance tłuszczowej.
 • frakcja cholesterolu LDL (tzw. „zły” cholesterol) – działa on niekorzystnie na naczynia krwionośne i zwiększa ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych.
 • frakcja cholesterolu HDL (tzw. „dobry” cholesterol) – oddziałuje ochronnie na naczynia, zmniejszając ryzyko sercowo-naczyniowe.

Nieprawidłowe wartości profilu lipidowego (podwyższony cholesterol całkowity LDL oraz trójglicerydy w porównaniu do obniżonego poziomu cholesterolu HDL) świadczą o zwiększonym ryzyku rozwoju miażdżycy. 

Zaburzeniom gospodarki lipidowej często towarzyszy zbyt wysoki poziom glukozy. Może on wskazywać na obecność stanu przedcukrzycowego lub cukrzycy, które w długotrwałym przebiegu prowadzą do uszkodzenia nerek (utratą białka z moczem) i pogorszenia widzenia, a także chorób zębów i dziąseł, mrowienia i niegojących się owrzodzeń w obrębie kończyn.

Czynniki ryzyka miażdżycy – kiedy należy wykonać badania?

Badania zawarte w ramach profilu ryzyka miażdżycy zostały dobrane w celu oceny:

 • ryzyka chorób tarczycy,
 • ryzyka chorób sercowo-naczyniowych,
 • ryzyka cukrzycy oraz stanów przedcukrzycowych,
 • ryzyka dny moczanowej,
 • zaburzeń krzepnięcia,
 • funkcjonowania nerek.

Opracowany przez Synevo pakiet badań jest zalecany dla pacjentów borykających się z nadwagą i otyłością oraz siedzącym trybem życia. Diagnostykę w kierunku rozwoju miażdżycy powinny wykonać osoby, które stosują dietę bogatą w produkty wysokoprzetworzone i tłuszcze zwierzęce oraz odczuwające skutki przewlekłego stresu. O badaniach nie mogą zapomnieć też Ci pacjenci, u których wystąpił:

 • przypadek członka rodziny z zaburzeniami metabolizmu lipidów,
 • przypadki zawału mięśnia sercowego w rodzinie, szczególnie w młodym wieku.

Warto dodatkowo pamiętać, że badanie stanu gospodarki lipidowej i węglowodanowej przydaje się do okresowej kontroli pacjentów ze zdiagnozowaną dyslipidemią, cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym oraz chorobą niedokrwienną serca. Dodatkowo profil ryzyka miażdżycy należy wykonać przy monitorowaniu leczenia obniżającego stężenia lipidów i cukru oraz obserwacji stanu pacjentów, którzy już doświadczyli zawału mięśnia sercowego lub udaru niedokrwiennego mózgu.

Jak długo można żyć z miażdżycą? Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od towarzyszących pacjentowi chorób, jego aktualnego stanu zdrowia oraz predyspozycji genetycznych i postępów w rozwoju zmian miażdżycowych.

Objawy miażdżycy – kto powinien wykonać badania?

Aby zmniejszyć ryzyko miażdżycy, należy pamiętać o systematycznej kontroli stanu zdrowia. Każda zdrowa osoba (szczególnie mężczyźni po 45. roku życia) powinna wykonywać odpowiedni pakiet badań co najmniej raz do roku. Wczesne wykrycie nieprawidłowości, nawet przy braku jakichkolwiek objawów chorobowych, umożliwia szybkie podjęcie leczenia i chroni przed powikłaniami w przyszłości.

Na badania z profilu ryzyka miażdżycy Synevo powinna zgłosić się przede wszystkim osoba z objawami:

 • miażdżycy (bóle w klatce piersiowej, duszności, zawroty głowy, przejściowe niedowłady kończyn, bóle brzucha, skurcze i bóle mięśni kończyn dolnych);
 • cukrzycy (zwiększone pragnienie, apetyt, utrata masy ciała, częste oddawanie moczu, zawroty głowy, omdlenia);
 • nadciśnienia tętniczego (bóle głowy, pogorszenie widzenia, poczucie łomotania serca, duszność, zaburzenia snu);
 • choroby nerek (obrzęki, zmiana częstości oddawania moczu, jego wyglądu czy zapachu, bóle lędźwiowe);
 • dny moczanowej (okresowe obrzęki, bolesność stawów, gorączka, ogólne rozdrażnienie).

Na badania powinny zgłosić się także te osoby, które zauważyły u siebie ogólne osłabienie organizmu (ospałość, rozbicie, podatność na infekcje, urazy, z pogorszeniem tolerancji wysiłku).

Profil ryzyko miażdżycy – cena

Sprawdź jak przygotować się do badania:


Badanie krwi | jak się przygotować?

Materiał na badanie krwi powinno się pobierać na czczo, czyli z zachowaniem 8 – 12 godzinnej przerwy od czasu ostatniego posiłku. Zalecenie dotyczy wszystkich badań, ponieważ zmiany wywołane przyjęciem posiłku są trudne do przewidzenia, a uzyskane wartości interpretuje się wobec wartości referencyjnych ustalonych w standardowych warunkach.

W dniu poprzedzającym badanie krwi należy unikać obfitych i tłustych posiłków oraz spożywania alkoholu.

W dniu badania

Bezpośrednio przed badaniem krwi dozwolone jest wypicie niewielkiej ilości wody.

Podobnie pora dnia może mieć wpływ na wiarygodność wyników badań. Zaleca się, pobieranie krwi w godzinach porannych (7:00 – 10:00). Jeżeli krew zostanie pobrana o innej porze dnia,  należy wziąć to pod uwagę interpretując uzyskane wyniki badań.

Bezpośrednio przed pobraniem wskazany jest 15 minutowy odpoczynek.

Badanie krwi a przyjmowane leki

W miarę możliwości badanie należy przeprowadzić przed przyjęciem porannej porcji leków, taką decyzję należy zawsze skonsultować z lekarzem.

Zawsze należy poinformować personel pobierający krew o przyjmowanych lekach, suplementach, preparatach ziołowych – zostanie to odnotowane podczas rejestracji.

WAŻNE Przed wizytą upewnij się, że masz przy sobie aktualny dokument tożsamości (np. dowód osobisty, paszport) lub aplikację mObywatel na swoim smartfonie. Dokument ten będzie niezbędny do weryfikacji Twojej tożsamości w trakcie wizyty.

Bibliografia:

 • https://www.mp.pl/pacjent/chorobawiencowa/informacje/definicje/54556,miazdzyca
 • https://ncez.pzh.gov.pl/choroba-a-dieta/miazdzyca-cz-1-choroba-cywilizacyjna-na-tle-wadliwego-zywienia/ 
 • https://ncez.pzh.gov.pl/choroba-a-dieta/miazdzyca-cz-2-cholesterol-glowny-winowajca/ 
 • https://ncez.pzh.gov.pl/choroba-a-dieta/miazdzyca-cz-3-czynniki-ryzyka/
 • https://podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/011/163/original/Strony_od_MpD_2010_06-13.pdf?1467899136