Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

flaga ukrainy#standwithUkraine

Insulina

Dowiedz się więcej

Insulina jest niezwykle ważnym hormonem, który reguluje wiele procesów zachodzących w organizmie, przede wszystkim te związane z metabolizmem energetycznym. Jest wytwarzana przez trzustkę– organ będący częścią układu pokarmowego.

Główną rolą insuliny jest regulacja ilości glukozy krążącej we krwi. Chociaż insulina jest głównie związana z kontrolą poziomu cukru we krwi, bierze również udział w metabolizmie tłuszczów i białek.

Kiedy są spożywane węglowodany, poziom cukru we krwi wzrasta. Komórki trzustki wykrywają tę zmianę i uwalniają więcej insuliny. Insulina krąży we krwi i umożliwia komórkom organizmu wchłanianie glukozy. Proces ten prowadzi do stopniowego obniżania poziomu cukru we krwi.

Bardzo wysoki poziom cukru we krwi (hiperglikemia) może mieć działanie szkodliwe dla zdrowia, a nawet prowadzić do śmierci (śpiączka cukrzycowa), jeśli nie jest leczony. Tak wysoki poziom cukru we krwi może wystąpić u diabetyków, czyli osób chorujących na cukrzycę, u których procesy metaboliczne związane z produkcją insuliny, lub też odpowiedzią komórek na ten hormon, są w znaczącym stopniu zaburzone. Z drugiej strony w niektórych przypadkach może wystąpić nadmierna produkcja insuliny, co prowadzi do niskiego poziomu cukru we krwi. Jest to stan tzw. hipoglikemii.

Insulina badanie – kiedy wykonać?

Badanie insuliny we krwi dostarcza lekarzowi wielu cennych informacji w procesie diagnostycznym chorób związanych z różnymi układami organizmu- zarówno hormonalnym, jak i pokarmowym oraz całościowym funkcjonowaniem organizmu. Badanie to umożliwia dość skuteczną ocenę funkcji komórek trzustki wytwarzających insulinę, która może być zaburzona w przypadku występowania cukrzycy typu 1 (co odróżnia ją od typu 2, gdzie poziomy insuliny są w normie, lub nawet wyższe).

Badanie to umożliwia także:

 • rozpoznanie guza trzustki wytwarzającego insulinę
 • diagnozowanie przyczyn niskiego poziomu cukru we krwi (hipoglikemii)
 • rozpoznanie niewrażliwości komórek na insulinę
 • ustalenie czy pacjent z cukrzycą typu 2, oprócz przyjmowania leków doustnych powinien również rozpocząć leczenie insuliną do wstrzykiwań

W celu lepszej oceny metabolizmu węglowodanów badanie insuliny w surowicy należy połączyć z doustnym testem obciążenia glukozą (OGTT) lub pomiarem stężenia glukozy we krwi na czczo.

Insulina cena | Kup badanie online

 

Insulina badanie – kto powinien wykonać?

Badanie poziomu insuliny w surowicy krwi należy wykonać, u pacjentów u których:

 • występują niskie poziomy cukru we krwi w połączeniu z objawami takimi jak pocenie się, kołatanie serca, zawroty głowy, drgawki i utrata przytomności- są to objawy hipoglikemii
 • u pacjentów z rozpoznaną cukrzycą, u których lekarz chce sprawdzić zdolność trzustki do wytwarzania insuliny
 • w przypadku podejrzenia występowania cukrzycy (głównie cukrzycę typu 2 z niewrażliwością komórek na insulinę)

Częstymi objawami cukrzycy są:

 • polidypsja- duże uczucie pragnienia, pomimo przyjmowania dużej ilości wody
 • utrata lub przyrost masy ciała bez wyraźnego powodu
 • łatwiejsze męczenie się
 • zaburzenia widzenia
 • wolne gojenie się ran
 • pieczenie, mrowienie lub ból rąk i nóg
 • zmiany w trawieniu, oddawaniu moczu i funkcji seksualnych.

Przygotowanie do badania

Badanie należy wykonać co najmniej 7 godzin po ostatnim posiłku.

Materiał do badania

 • krew żylna

Sposób przeprowadzenia badania

 • immunochemiczny – elektrochemiluminescencja

Insulina wyniki

 • po dłuższym okresie, gdy pacjent był na czczo, a poziom cukru we krwi pacjenta spadł poniżej 2,2 mmol / l, podwyższony poziom insuliny w surowicy prowadzi do rozpoznania guza trzustki wytwarzającego insulinę.
 • u pacjentów z cukrzycą typu 1 poziom insuliny stopniowo spada z progresją choroby. We wczesnej fazie cukrzycy typu 2 poziomy insuliny są prawidłowe lub podwyższone, a na późnym etapie – obniżone.
 • w drugim i trzecim trymestrze ciąży występuje względna niewrażliwość komórek na insulinę wraz ze wzrostem poziomu insuliny i postępującym spadkiem poziomu cukru we krwi.
 • poziomy insuliny na czczo są także wyższe u pacjentów z nadwagą niż u pacjentów z prawidłową masą ciała.

Sprawdź jak przygotować się do badania:


Badanie krwi | jak się przygotować?

Materiał na badanie krwi powinno się pobierać na czczo, czyli z zachowaniem 8 – 12 godzinnej przerwy od czasu ostatniego posiłku. Zalecenie dotyczy wszystkich badań, ponieważ zmiany wywołane przyjęciem posiłku są trudne do przewidzenia, a uzyskane wartości interpretuje się wobec wartości referencyjnych ustalonych w standardowych warunkach.

W dniu poprzedzającym badanie krwi należy unikać obfitych i tłustych posiłków oraz spożywania alkoholu.

W dniu badania

Bezpośrednio przed badaniem krwi dozwolone jest wypicie niewielkiej ilości wody.

Podobnie pora dnia może mieć wpływ na wiarygodność wyników badań. Zaleca się, pobieranie krwi w godzinach porannych (7:00 – 10:00). Jeżeli krew zostanie pobrana o innej porze dnia,  należy wziąć to pod uwagę interpretując uzyskane wyniki badań.

Bezpośrednio przed pobraniem wskazany jest 15 minutowy odpoczynek.

Badanie krwi a przyjmowane leki

W miarę możliwości badanie należy przeprowadzić przed przyjęciem porannej porcji leków, taką decyzję należy zawsze skonsultować z lekarzem.

Zawsze należy poinformować personel pobierający krew o przyjmowanych lekach, suplementach, preparatach ziołowych – zostanie to odnotowane podczas rejestracji.


Znajdź placówki Synevo w całej Polsce


Laboratorium
Warszawa

Laboratorium
Wrocław

Laboratorium
Łódź

Laboratorium
Gdańsk

Laboratorium
Poznań

Laboratorium
Bydgoszcz

Laboratorium
Kraków

Laboratorium
Katowice