Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

flaga ukrainy#standwithUkraine

THC w moczu

Dowiedz się więcej

Czym jest THC?

THC, czyli tetrahydrokannabinol to główna substancja psychoaktywna znajdująca się w marihuanie. Marihuana jest suszem roślinnym pozyskiwanym z kwiatów roślin z rodzaju konopi. Najczęściej jest stosowana poprzez jej palenie, ale może być także wkomponowywana w produkty spożywcze, jak np. ciastka. THC ma działanie euforyzujące oraz wywołuje umiarkowane zaburzenia percepcji. Z efektów ubocznych może występować zwiększone łaknienie, suchość w ustach, przekrwienie spojówek, zaburzenie percepcji czasu, osłabiona koncentracja oraz zwiększona szybkość rytmu serca – są one jednak krótkotrwałe. Efekty ustępują zazwyczaj kilka godzin po przyjęciu THC.

Kiedy wykonać badanie THC w moczu?

Badanie polega na wykrywaniu THC w wydalanym przez nerki moczu. Po jednorazowym zażyciu może być wykrywane w moczu przez ok. 3 – 10 dni, a w przypadku osób stosujących marihuanę regularnie nawet do 4 tygodni, przy czym czas ten może różnić się w zależności od czułości stosowanego testu. We krwi substancja ta znajduje się krócej, do ok. trzech dni. Wszystkie pomiary zależą od tego, jak często i w jakich ilościach badana osoba stosuje tę substancję.

THC w moczu normy

Poziomy od których wykrywane jest THC w moczu zależą od poszczególnych testów stosowanych w danym laboratorium. Istnieje możliwość potwierdzenia dodatniego wyniku, w celu uzyskania bardziej szczegółowych danych za pomocą badania wykonywanego na podstawie próbki krwi.

Sprawdź jak przygotować się do badania:


Pobranie moczu do badania ogólnego

Sprawdź jak przygotować się na pobranie moczu do badania ogólnego.

Badanie Ogólne Moczu można wykonać o dowolnej porze dnia jednak zalecanym materiałem jest pierwsza, poranna porcja, czyli mocz oddany po nocnym 8 godzinnym wypoczynku lub jeśli to niemożliwe, po co najmniej 4 godzinach od poprzedniego oddania moczu.

Pobranie moczu – wskazania przed pobraniem:

  • stosowanie zwyczajowej diety i ilości przyjmowanych  płynów,
  • unikanie nadmiernego wysiłku fizycznego,
  • zachowanie abstynencji seksualnej w dobie poprzedzającej badanie,
  • dokładne umycie okolicy ujścia cewki moczowej ciepłą wodą bez środków myjących i dezynfekujących i osuszenie jednorazowym ręcznikiem.

Nie zaleca się  wykonania badania w okresie od 2 dni przed i 2 dni po menstruacji.

Bardzo ważne aby mocz do badania pochodził z tzw. “środkowego strumienia”.

W tym celu, po oddaniu niewielkiej ilości moczu do toalety, bez przerywania należy podstawić pojemnik i oddać do niego 50 – 100 ml moczu, a następnie odstawić pojemnik i pozostały mocz oddać do toalety. Nie wolno przelewać moczu z nocnika, basenu itp.

Pojemnik z pobraną próbką moczu należy szczelnie zamknąć, opisać imieniem i nazwiskiem i jak najszybciej dostarczyć do punktu pobrań.


Znajdź placówki Synevo w całej Polsce


Laboratorium
Warszawa

Laboratorium
Wrocław

Laboratorium
Łódź

Laboratorium
Gdańsk

Laboratorium
Poznań

Laboratorium
Bydgoszcz

Laboratorium
Kraków

Laboratorium
Katowice