Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.
flaga ukrainy#standwithUkraine

Potas w moczu

Dowiedz się więcej

Potas w moczu badanie

Potas jest jednym z najważniejszych pierwiastków występujących w ciele człowieka, który pełni różnorakie funkcje. Jedną z najważniejszych jest bezpośredni udział w przekazywaniu pobudzenia nerwowego przez komórki neuronalne (nerwowe), co pośrednio jest odpowiedzialne za pracę wszystkich mięśni w organizmie człowieka, w tym także mięśnia sercowego. Jego stężenie we krwi musi być utrzymywane na ściśle określonym poziomie, za co odpowiedzialne jest wiele mechanizmów regulacyjnych.

Potas wydalany jest przede wszystkim przez nerki, dlatego często zaburzenia ich czynności prowadzą do niedoboru potasu w organizmie (hipokaliemii), która może mieć groźne dla życia i zdrowia pacjenta konsekwencje. Potas jest również ściśle związany z procesami wydalania innych pierwiastków z organizmu, takich jak sód czy wapń, więc zaburzenia poziomów potasu bardzo często automatycznie prowadzą do niewłaściwych poziomów innych elektrolitów we krwi.

Potas w moczu – kiedy wykonać badanie?

Badanie potasu w moczu jest częścią ogólnego badania moczu. Polega na oznaczeniu stężeń tego pierwiastka w próbce. Badanie to najczęściej uzupełniane jest także pomiarem stężenia potasu w krwi obwodowej pacjenta, ponieważ zestawienie tych dwóch wartości ze sobą dostarcza o wiele więcej cennych informacji diagnostycznych niż wykonanie tylko jednego z tych badań. Umożliwia ono ocenę prawidłowej czynności nerek w zakresie wydalania tego pierwiastka, jak i również może wskazywać na zaburzenia funkcjonowania innych narządów i układów. Nieprawidłowy poziom potasu w moczu często spowodowany jest innymi chorobami, takimi jak np.:

 • zbyt dużym poziomem niektórych hormonów (np. aldosteronu, kortyzolu i glukagonu, które wpływają na zmniejszone wydalanie potasu przez nerki)
 • stany zapalne układu pokarmowego
 • nadczynność tarczycy
 • cukrzyca

Potas w moczu cena | Kup badanie online

Potas w moczu – kto powinien wykonać badanie?

Badanie potasu w moczu zazwyczaj jest zlecane w celu ustalenia dokładniejszej przyczyny zaburzeń poziomów potasu we krwi obwodowej pacjenta, które wykrywa się podczas diagnostyki wielu chorób, szczególnie chorób układu krążenia. Objawy zbyt wysokich, jak i zbyt niskich poziomów potasu (o ile nie są to drastyczne odstępstwa od normy) zazwyczaj nie są zbytnio zauważalne i mało specyficzne. Niektórymi z tych objawów mogą być na przykład:

 • zmęczenie, ogólne złe samopoczucie
 • kołatanie serca
 • duszność, hiperwentylacja (częstsze oddechy)
 • mrowienie kończyn

W przypadku znacznych odchyleń od normy pojawiają się zaburzenia w funkcjonowaniu ośrodkowego układu nerwowego oraz zaburzenia akcji serca, które mogą prowadzić nawet do nagłego zatrzymania krążenia i zgonu pacjenta.

Potas w moczu norma (wartości referencyjne)

 • 20-80 mmol/l

Niski potas w moczu

Niski potas w moczu świadczy o hipokaliemii (zbyt małym stężeniu potasu w surowicy krwi). Zazwyczaj jest to wywołane niedostatecznym spożyciem pokarmów zawierających ten pierwiastek, ale może występować także w przebiegu biegunek, stanów zapalnych jelit, zaburzeń czynności tarczycy (wydzielającej hormony regulujące poziomy potasu).

Wysoki potas w moczu

Wysokie poziomy potasu w moczu mogą świadczyć o dwóch stanach: o zbyt wysokim poziomie potasu w surowicy (hiperkaliemii), który nerki muszą usunąć, lub o zbyt dużej utracie tego pierwiastka przez nerki, w wyniku ich uszkodzenia lub chorób zaburzających ich funkcjonowanie. Zbyt wysokie stężenia niektórych hormonów występujące w przebiegu zaburzeń czynności narządów układu wewnątrzwydzielniczego (hormonalnego) także wywołują wzrost wydalania potasu przez nerki, a co za tym idzie, wzrost jego stężeń w moczu.

Wyniki wszystkich badań należy konsultować z lekarzem, który zlecił ich wykonanie. Tylko połączenie otrzymanych wyników z pełnym obrazem klinicznym prezentowanych objawów oraz z innymi czynnościami diagnostycznymi umożliwia postawienie trafnej diagnozy i zaplanowanie dalszego postępowania leczniczego.

Sprawdź jak przygotować się do badania:


Pobranie moczu do badania ogólnego

Sprawdź jak przygotować się na pobranie moczu do badania ogólnego.

Badanie Ogólne Moczu można wykonać o dowolnej porze dnia jednak zalecanym materiałem jest pierwsza, poranna porcja, czyli mocz oddany po nocnym 8 godzinnym wypoczynku lub jeśli to niemożliwe, po co najmniej 4 godzinach od poprzedniego oddania moczu.

Pobranie moczu – wskazania przed pobraniem:

 • stosowanie zwyczajowej diety i ilości przyjmowanych  płynów,
 • unikanie nadmiernego wysiłku fizycznego,
 • zachowanie abstynencji seksualnej w dobie poprzedzającej badanie,
 • dokładne umycie okolicy ujścia cewki moczowej ciepłą wodą bez środków myjących i dezynfekujących i osuszenie jednorazowym ręcznikiem.

Nie zaleca się  wykonania badania w okresie od 2 dni przed i 2 dni po menstruacji.

Bardzo ważne aby mocz do badania pochodził z tzw. “środkowego strumienia”.

W tym celu, po oddaniu niewielkiej ilości moczu do toalety, bez przerywania należy podstawić pojemnik i oddać do niego 50 – 100 ml moczu, a następnie odstawić pojemnik i pozostały mocz oddać do toalety. Nie wolno przelewać moczu z nocnika, basenu itp.

Pojemnik z pobraną próbką moczu należy szczelnie zamknąć, opisać imieniem i nazwiskiem i jak najszybciej dostarczyć do punktu pobrań.

WAŻNE Przed wizytą upewnij się, że masz przy sobie aktualny dokument tożsamości (np. dowód osobisty, paszport) lub aplikację mObywatel na swoim smartfonie. Dokument ten będzie niezbędny do weryfikacji Twojej tożsamości w trakcie wizyty.

Znajdź placówki Synevo w całej Polsce


Laboratorium
Warszawa

Laboratorium
Wrocław

Laboratorium
Łódź

Laboratorium
Gdańsk

Laboratorium
Poznań

Laboratorium
Bydgoszcz

Laboratorium
Kraków

Laboratorium
Katowice