Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

Szukaj
Close this search box.
reumatyzm

Profil reumatologiczny

Spis treści

Choroby reumatyczne to dość powszechne schorzenie wśród Polaków. Część z nich nawet nie wie, że w ich organizmie rozwija się choroba. W diagnostyce chorób reumatycznych istotne jest, jak najszybsze przeprowadzenie badań reumatologicznych. To właśnie te badania pozwalają wykryć takie schorzenia jak: reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń rumieniowaty czy choroba zwyrodnieniowa stawów. Dysponując wynikami badań, lekarz jest w stanie wskazać pacjentowi odpowiedni sposób leczenia.

Co to jest profil reumatologiczny?

Profil reumatologiczny to pakiet badań diagnostycznych, który umożliwia wczesne rozpoznanie najczęściej występujących schorzeń stawów. Za pomocą pakietu badań reumatologicznych można również sprawdzić skuteczność wdrożonego leczenia.

Kogo najczęściej dotykają choroby reumatologiczne?

Choroby zwyrodnieniowe stawów występują bardzo częste w społeczeństwie. Częstość ich występowania rośnie wraz z wiekiem oraz z ich regularnym obciążaniem, na przykład w pracy lub podczas uprawiania sportu. Choroba zwyrodnieniowa stawów powstaje w wyniku „zużywania się” z czasem powierzchni stawowych – zamiast gładkich, dobrze dopasowanych do siebie powierzchni kości, zaczynają się pojawiać chropowate, szorstkie zmiany, przez które kości „trą o siebie”, co wywołuje objawy bólowe.

Zaburzenie to może dotykać praktycznie każdego stawu w naszym organizmie – zarówno w kończynach dolnych, jak i górnych, czy też kręgosłupa, na całej jego długości. Choroba zwyrodnieniowa może mieć wiele przyczyn, od których zależy, jakie leczenie powinno zostać wdrożone w celu uzyskania najlepszego efektu terapeutycznego oraz powrotu pacjenta do pełnej sprawności.

Badania reumatologiczne – na czym polegają?

Pakiet Twoje stawy zawiera badania diagnostyczne służące wykryciu we krwi badanego pacjenta markerów, czyli określonych substancji, które mogą wskazywać na źródło występowania objawów ze strony stawów. Podczas gdy objawy mogą być bardzo podobne, to przyczyny zwyrodnienia mogą być diametralnie różne – od chorób metabolicznych, takich jak dna moczanowa, przez choroby autoimmunologiczne (np. RZS- czyli reumatoidalne zapalenie stawów czy też toczeń) po zapalenia wywołane przez bakterie.

Kto powinien wykonać pakiet badań reumatologicznych?

Wykonaniem tego pakietu badań powinny zainteresować się wszystkie osoby, u których występują niezwiązane z żadnymi ostatnio występującymi urazami bóle stawów i inne objawy, które mogłyby wskazywać na rozpoczynający się lub już obecny proces zwyrodnieniowy tkanek stawów.

Do tych objawów należą:

  • ból podczas używania danego stawu,
  • obrzęk stawu i skóry w jego okolicy,
  • zaczerwienienie i zwiększone ocieplenie skóry otaczającej staw,
  • sztywność stawów, która może ulegać „rozchodzeniu” – czyli przechodzi po jakimś czasie używania danego stawu – obserwowana na przykład po dłuższym czasie siedzenia na krześle,
  • sztywność w kolanach,
  • okresowe, bez wyraźnej przyczyny bóle stawów (popularnie określane „na zmianę pogody”),
  • ból pleców po przebudzeniu się.

Badania reumatologiczne są także użyteczne w monitorowaniu postępów leczenia rozpoznanej już wcześniej choroby oraz pozwalają na ocenę tego, czy choroba postępuje, czy też stan pacjenta poprawia się, a choroba jest w odwrocie.

Profil reumatologiczny – kup badanie online

Pakiet badań reumatologicznych można łatwo kupić online. Cena pakietu jest uzależniona od wyboru miasta i placówki, w której ma zostać przeprowadzone badanie.

Jakie badania zawiera pakiet badań reumatologicznych?

Pakiet Twoje stawy obejmuje badania, które mogą okazać się pomocne w szybkim wykryciu niepokojących zmian. Na pakiet badań reumatologicznych składają się takie badania jak:

  • Morfologia
  • CRP
  • ASO
  • Czynnik reumatoidalny
  • Kwas moczowy
  • Przeciwciała anty-CCP

Wszystkie badania są wykonywane na podstawie analizy próbki krwi, która jest pobierana od pacjenta z żyły łokciowej.

Sprawdź jak przygotować się do badania:


Badanie krwi | jak się przygotować?

Materiał na badanie krwi powinno się pobierać na czczo, czyli z zachowaniem 8 – 12 godzinnej przerwy od czasu ostatniego posiłku. Zalecenie dotyczy wszystkich badań, ponieważ zmiany wywołane przyjęciem posiłku są trudne do przewidzenia, a uzyskane wartości interpretuje się wobec wartości referencyjnych ustalonych w standardowych warunkach.

W dniu poprzedzającym badanie krwi należy unikać obfitych i tłustych posiłków oraz spożywania alkoholu.

W dniu badania

Bezpośrednio przed badaniem krwi dozwolone jest wypicie niewielkiej ilości wody.

Podobnie pora dnia może mieć wpływ na wiarygodność wyników badań. Zaleca się, pobieranie krwi w godzinach porannych (7:00 – 10:00). Jeżeli krew zostanie pobrana o innej porze dnia,  należy wziąć to pod uwagę interpretując uzyskane wyniki badań.

Bezpośrednio przed pobraniem wskazany jest 15 minutowy odpoczynek.

Badanie krwi a przyjmowane leki

W miarę możliwości badanie należy przeprowadzić przed przyjęciem porannej porcji leków, taką decyzję należy zawsze skonsultować z lekarzem.

Zawsze należy poinformować personel pobierający krew o przyjmowanych lekach, suplementach, preparatach ziołowych – zostanie to odnotowane podczas rejestracji.

WAŻNE Przed wizytą upewnij się, że masz przy sobie aktualny dokument tożsamości (np. dowód osobisty, paszport) lub aplikację mObywatel na swoim smartfonie. Dokument ten będzie niezbędny do weryfikacji Twojej tożsamości w trakcie wizyty.