Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.
flaga ukrainy#standwithUkraine

Mama. Bez niej nic nie byłoby takie samo. Kocha, wspiera, pomaga, uczy, tłumaczy świat, dba o wszystkich, opiekuje się nami bez względu na przeciwności. Często przedkłada swoje potrzeby nad dobro i oczekiwania innych. W dniu jej święta pomyślmy o niej i jej zdrowiu. 

Dzień Matki – święto obchodzone jako wyraz szacunku dla wszystkich matek – jest dobrym powodem, by namówić mamę na badania. Współczesne kobiety łącząc wiele ról społecznych często są przemęczone. Są aktywne zawodowo jak nigdy wcześniej w historii, równocześnie prowadzą dom i opiekują się dziećmi jakby nie doszło do społecznych zmian, a w związkach przeważnie wciąż są bardziej obciążone obowiązkami od mężczyzn. Matki wspierając na co dzień najbliższych nierzadko stawiają swoje potrzeby na samym końcu. Niestety zdarza się, że na dbanie o siebie, w tym regularne badania stanu zdrowia, brakuje czasu. Ponadto często kobiety ze starszego pokolenia niechętnie chodzą do lekarza. Tymczasem w wielu chorobach, w tym także nowotworowych, na które w Polsce zapada coraz więcej osób (to obecnie druga najczęstsza przyczyna zgonów), wczesna diagnostyka zwiększa szanse wyleczenia. Nie należy bagatelizować różnych niepokojących objawów, zanim rozwinie się choroba warto wykonywać badania profilaktyczne, które pomagają monitorować funkcjonowanie organizmu i zdiagnozowanie choroby na wczesnym etapie.

– Według statystyk Krajowego Rejestru Nowotworów w ciągu ostatnich trzech dekad liczba zachorowań na raka wzrosła w Polsce ponad dwukrotnie. Choroby nowotworowe dotykają co roku blisko 160 tys. Polaków, z których prawie 95 tys. umiera. Na całym świecie jest wzrostowa tendencja, dlatego tak ważna jest właściwa profilaktyka i regularne badania diagnostyczne, które zwiększają szanse pacjentów. Niestety Polacy wciąż zbyt rzadko przykładają do nich odpowiednią wagę. Według raportu Nationale – Nederlanden „Choroba nowotworowa – profilaktyka zdrowotna i finansowa” tylko 51 procent naszego społeczeństwa regularnie poddaje się badaniom w celu wczesnego zdiagnozowania choroby. –  mówi dr n. med. Iwona Kozak-Michałowska, Dyrektor ds. Nauki i Rozwoju Synevo.

Niestety wiele chorób w początkowym okresie przebiega bezobjawowo lub daje bardzo niecharakterystyczne objawy, które często nie niepokoją pacjentów. Choroba wykryta w późniejszym okresie zaawansowania jest trudniejsza do wyleczenia, a czas powrotu do zdrowia znacznie się wydłuża lub może być też już za późno na skuteczne leczenie. Pamiętajmy, że regularne wykonywanie badań może temu zapobiec.

Badania profilaktyczne najlepiej wykonywać raz w roku, ale jeżeli nie wystąpiły żadne niepokojące objawy, a wyniki wykonanych badań były prawidłowe można ten okres wydłużyć do 2-3 lat. Większość badań można wykonać z krwi żylnej. Istotne jest także badanie ogólne moczu oraz kału na krew utajoną (diagnostyka raka jelita grubego).

Podstawowym badaniem jest morfologia krwi obwodowej, która określa liczbę elementów morfotycznych krwi – krwinki czerwone, białe, płytkowe, a także stężenie hemoglobiny i hematokryt, ocena liczby i procentowego udziału różnych postaci krwinek białych oraz wartość wskaźników erytrocytarnych (średnia objętość krwinek czerwonych (MCV), średnia masa hemoglobiny w krwince (MCH), średnie stężenie hemoglobiny w krwince (MCHC)). Zmiany tych parametrów mogą być związane np. z niedokrwistością (np. niedobór żelaza, witaminy B12 i/lub kwasu foliowego, przewlekłe krwawienia), białaczką, chorobami wątroby, stanami zapalnymi, chorobami nowotworowymi, alergicznymi i pasożytniczymi.

Po 40. roku życia powinniśmy co kilka lat kontrolować lipidy, czyli cholesterol i triglicerydy całkowite, a jeżeli wyniki nie będą prawidłowe, badanie powinniśmy powtarzać co roku lub zgodnie ze wskazaniami lekarza. Nadmiar cząsteczek LDL jest przyczyną powstawania zmian miażdżycowych w naczyniach krwionośnych, które mogą prowadzić do chorób sercowo-naczyniowych, a nawet do bardzo groźnych powikłań, jak zawał mięśnia sercowego czy udar mózgu.

Regularnie powinniśmy też wykonywać badanie stężenia glukozy na czczo. Jej podwyższony poziom we krwi wynika z zaburzenia wydzielania lub działania insuliny i może prowadzić do cukrzycy, a tym samym do zmian w wielu narządach, zwłaszcza w nerkach, sercu i naczyniach krwionośnych, oczach oraz nerwach obwodowych.

Raz do roku warto zbadać także poziom kreatyniny we krwi. Jej narastanie jest jednym z najwcześniejszych wskaźników przewlekłej choroby nerek, która długo nie daje żadnych objawów klinicznych i może pozostawać nierozpoznana, mimo postępowania nawet przez wiele lat.

Kobiety nie powinny także zaniedbywać badań ginekologicznych, takich: jak cytologia, USG piersi i ginekologiczne oraz mammografia, która jest uznawana za najlepszą metodę wczesnego wykrywania raka piersi u kobiet powyżej 40. roku życia i za najskuteczniejsze badanie przesiewowe (skriningowe) u kobiet w przedziale wiekowym 50-69 lat. Z kolei rak szyjki macicy jest jednym z niewielu nowotworów, który można całkowicie wyeliminować dzięki profilaktyce zarówno pierwotnej (szczepionka zapobiegająca zakażeniu HPV), jak i wtórnej (cytologiczne badanie przesiewowe). Pomimo to w Polsce co roku diagnozuje się raka szyjki macicy u ok. 3 – 3,5 tys. kobiet. W zakresie budowania świadomości zdrowotnej w naszym kraju jest więc jeszcze bardzo dużo do zrobienia.

Specjalnie z myślą o potrzebach kobiet w Laboratoriach Medycznych Synevo został stworzony pakiet badań, którego celem jest wczesne wykrycie najczęściej występujących chorób i zaburzeń, takich jak: choroby tarczycy, niedobory żelaza (często występujące u kobiet i powodujące niedokrwistość), cukrzyca, zaburzenia gospodarki lipidowej, upośledzenie funkcji nerek czy uszkodzenie wątroby. Pakiet badań „Kontrola stanu zdrowia kobiety” to dobry prezent na Dzień Matki
i wszystkich kobiet.

Więcej na ten temat: https://www.synevo.pl/pakiety/ oraz: www.synevo.pl/profil-kontrola-stanu-zdrowia-kobiety/

Pobierz tekst: Informacja_prasowa_Synevo_Dzień_Matki_26.05.2019

W Dzień Matki zadbajmy o nasze mamy! 1 W Dzień Matki zadbajmy o nasze mamy! 2 W Dzień Matki zadbajmy o nasze mamy! 3 W Dzień Matki zadbajmy o nasze mamy! 4

Synevo – Laboratoria Medyczne
Grupa Synevo jest obecna w wielu państwach Europy, a sieć Laboratoriów Medycznych Synevo działa na terenie Niemiec, Turcji, Rumunii, Ukrainy, Gruzji, Mołdawii, Rosji, Bułgarii oraz Serbii. W Polsce początki działalności firmy sięgają 2002 roku. Laboratoria Medyczne Synevo specjalizują się w badaniach laboratoryjnych, od podstawowych badań z krwi i moczu po specjalistyczne testy i zaawansowane badania diagnostyczne w zakresie: alergologii, analityki ogólnej, autoimmunologii, histopatologii, badań genetycznych, biochemii i immunochemii, diagnostyki infekcji, endokrynologii, immunologii i hematologii. Laboratoria Synevo wyróżnia nie tylko szeroka oferta badań, ale też ich niezwykle wysoka jakość oraz profesjonalny zespół specjalistów w różnych dziedzinach medycznej diagnostyki laboratoryjnej.