Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

Szukaj
Close this search box.
profil hormonalny

Zdrowa kobieta - pakiet z konsultacją lekarską

Spis treści

Pakiet przeznaczony dla kobiet, dla oceny ogólnego stanu zdrowia. Badania zawarte w pakiecie pozwalają na wykrycie zaburzeń w funkcjonowaniu wątroby, nerek, tarczycy a także w diagnozowaniu takich zaburzeń jak cukrzyca, miażdżyca, niedokrwistość (anemia), niedobory witaminy D, żelaza, magnezu, fosforanów.

Badanie wykonywane jest we krwi pobranej rano, na czczo. Do badania należy także dostarczyć porcję moczu pobraną do jednorazowego pojemnika z pierwszego porannego moczu

Badania w pakiecie

Witamina 25-OH D3

Witamina D reguluje gospodarkę wapniowo-fosforanową i jest  niezbędna do wchłaniania wapnia i fosforu z przewodu pokarmowego. Odgrywa także ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego, a jej niedobory mogą być związane z większą skłonnością do infekcji, a także z takimi chorobami jak cukrzyca, zawał mięśnia sercowego czy udar mózgu.

 

ALT – aminotransferaza alaninowa

Aminotransferaza alaninowa jest enzymem wewnątrzkomórkowym występującym głównie w wątrobie i mięśniach. Wzrost aktywności ALT występuje w ostrych i przewlekłych chorobach wątroby, zespole zmiażdżenia, niewydolność krążenia, zawale mięśnia sercowego. Do oceny ciężkości uszkodzenia wątroby stosuje się wskaźnik de Ritisa wyliczany na podstawie wyników ALT i AST.

AST – aminotransferaza asparaginianowa

Aminotransferaza asparaginowa – enzym wewnątrzkomórkowy występujący w mięśniu sercowym, wątrobie, mięśniach szkieletowych, nerkach i erytrocytach.  Wzrost aktywności AST występuje w chorobach wątroby, w zawale mięśnia sercowego, cholestazie, marskości wątroby, chorobach nowotworowych oraz przy uszkodzenie mięśni szkieletowych.

Wapń

Wapń obok fosforanów jest podstawowym badaniem w diagnostyce zaburzeń metabolizmu kostnego. Jest też niezbędny w wielu procesach i przemianach ustrojowych. Zarówno nadmiar (hiperkalcemia) jak i niedobór (hipokalcemia) mogą być przyczyną zaburzeń metabolizmu oraz być objawem różnych chorób.

Cholesterol całkowity

Cholesterol całkowity to składnik strukturalny wszystkich błon komórkowych a także prekursor kwasów żółciowych, hormonów steroidowych, witaminy D. Podwyższony poziom cholesterolu jest czynnikiem ryzyka wystąpienia zmian miażdżycowych, choroby niedokrwiennej serca, zawału mięśnia sercowego oraz udaru mózgu.

 

HDL-cholesterol

HDL-cholesterol jest oznaczany wraz ze stężeniem cholesterolu całkowitego, triglicerydów i cholesterolu całkowitego. Oznaczanie stężenia cholesterolu HDL ma istotne znaczenie w diagnostyce ryzyka rozwoju miażdżycy i jej powikłań oraz w diagnostyce pierwotnych i wtórnych hiperlipoproteinemii (dyslipoproteinemii). Do czynników rozwoju miażdżycy należy podwyższone stężenie lipidów (CH, TG) i obniżone stężenie HDL-CH.

LDL-cholesterol

LDL cholesterol wchodzi w skład lipoproteiny LDL, która bierze udział w transporcie cholesterolu z wątroby do mięśni. Oznaczanie stężenia LDL cholesterolu ma istotne znaczenie w diagnostyce ryzyka rozwoju miażdżycy i jej powikłań oraz w diagnostyce pierwotnych i wtórnych hiperlipoproteinemii.

 

Triglicerydy

Triglicerydy stanowią główną formę magazynowania kwasów tłuszczowych i źródło energii. Podwyższone stężenie triglicerydów w surowicy występuje w zaburzeniach uwarunkowanych genetycznie, takich jak rodzinna hipertriglicerydemia, rodzinna złożona hiperlipidemia i inne. Wtórne hipertriglicerydemie występują w otyłości, cukrzycy, niedoczynności tarczycy, zespole nerczycowym, niewydolności nerek, zapaleniu trzustki, dnie moczanowej, ciąży oraz u osób nadmiernie spożywających alkohol.

 

Żelazo

Żelazo jest pierwiastkiem niezbędnym do syntezy hemoglobiny. Badanie wykorzystywane są do diagnozowania i monitorowania leczenia niedokrwistości z niedoboru żelaza oraz hemochromatozy. Stężenie żelaza w surowicy wykazuje się bardzo dużą zmiennością dobową.

 

Ferrytyna

Ferrytyna jest głównym białkiem wewnątrzkomórkowym magazynującym żelazo. Oznaczanie ferrytyny jest wykorzystywane w ocenie metabolizmu żelaza. Stężenie ferrytyny jest wskaźnikiem zapasów żelaza w organizmie. Jako białko ostrej fazy ferrytyna wzrasta w ostrych i przewlekłych stanach zapalnych.

 

Glukoza

Oznaczanie stężenia glukozy we krwi wykorzystywane jest w rozpoznawaniu, diagnozowaniu i monitorowaniu leczenia pacjentów z zaburzeniami metabolizmu węglowodanów  – cukrzyca, nietolerancja glukozy, choroby trzustki i inne. Wskazaniem są również badania profilaktyczne i kontrolne oraz ciąża. Wzrost glukozy we krwi występuje w cukrzycy, stanach przedcukrzycowych, zaburzeniach funkcji przysadki i nadnerczy, chorobach trzustki, ciąży oraz w stresie. Spadek stężenia glukozy może występować przy przedawkowaniu leków przeciwcukrzycowych, insulinoma, niedoczynności przysadki i nadnerczy, wrodzonych blokach metabolicznych (galaktozemia, nietolerancja fruktozy, glikogenozy) lub przy głodzeniu.

 

Kreatynina

Stężenie kreatyniny w surowicy jest najczęściej stosowanym wskaźnikiem oceny stopnia niewydolności nerek. Podwyższone stężenie w surowicy występuje po wysiłku fizycznym, w chorobach mięśni szkieletowych, u chorych z akromegalią lub gigantyzmem, w odwodnieniu, w stanach gorączkowych i po rozległych urazach. Przyczyną narastającego stężenia w surowicy może być także zmniejszone wydalanie kreatyniny z moczem w przewlekłych chorobach nerek lub w ostrym uszkodzeniu nerek. Obniżone stężenie kreatyniny w surowicy obserwuje się także w głodzeniu i podczas terapii kortykosterydami.

 

Magnez

Magnez odgrywa istotną rolę w procesach metabolicznych, uczestniczy w procesie skurczu mięśnia sercowego, wpływa na stan pobudliwości nerwowo-mięśniowej oraz działa stabilizująco na płytki krwi i fibrynogen. Niedobór magnezu może być spowodowany niedostateczną podażą w pokarmach, zaburzeniami wchłaniania z przewodu pokarmowego, niedoczynnością przytarczyc, nadczynności tarczycy lub nadmierną utratą z kałem lub moczem. Wzrost stężenia magnezu jest najczęściej wynikiem upośledzonej czynności wydalniczej nerek, niedoczynności tarczycy, niedoczynności nadnerczy, znacznego odwodnienia, rzadziej następstwem nadmiernej podaży magnezu np. w lekach.

 

Badanie ogólne moczu

Badanie ogólne moczu jest  przydatne w diagnostyce zaburzeń funkcji nerek i wielu innych chorób metabolicznych. Zmiany wykrywane w badaniu ogólnym moczu mogą towarzyszyć takim stanom jak: choroby nerek i dróg moczowych, choroby pęcherza moczowego, choroby wątroby i dróg żółciowych, choroby rozrostowe, stany zapalne jelit, gorączka, krwawienia, rozległe urazy, przewlekła niewydolność krążenia, nadciśnienie, cukrzyca, zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej, głodzenie, zapalenie wyrostka robaczkowego, zapalenie przydatków, zapalenie macicy, zatrucia, znaczny wysiłek fizyczny, skazy krwotoczne i inne. Badanie składa się z oceny cech fizycznych (barwa, przejrzystość, odczyn, ciężar właściwy) oraz cech chemicznych (glukoza, białko, bilirubina, urobilinogen, ciała ketonowe, hemoglobina, związki azotowe). W określonych przypadkach wykonywana jest także analiza mikroskopowa osadu moczu.

 

Morfologia krwi obwodowej

W skład badania wchodzi określenie liczby elementów morfotycznych krwi: krwinek czerwonych, białych, płytkowych, stężenie hemoglobiny i hematokryt, wartość wskaźników erytrocytarnych: średnia objętość krwinek czerwonych (MCV), średnia masa hemoglobiny w krwince (MCH), średnie stężenie hemoglobiny w krwince (MCHC), oznaczenie hemoglobiny i hematokrytu, ocena liczby i procentowego udziału różnych postaci krwinek białych. Morfologia krwi obwodowej jest badaniem profilaktycznym. Wyniki pozwalają na wykrycie niedokrwistości (anemii), potwierdzenie infekcji a także ukierunkowanie diagnostyki innych zaburzeń.

 

Fosforany

Jest składnikiem strukturalnym komórek i organelli wewnątrzkomórkowych, bierze udział w magazynowaniu, przetwarzaniu i uwalnianiu energii. Jest także ważnym składnikiem kości. Stężenie fosforu w surowicy zależy od stanu równowagi wytworzonej pomiędzy podażą tego pierwiastka z pożywieniem, wchłanianiem jelitowym oraz wymianą pomiędzy komórkami (głównie kości) a przestrzenią pozakomórkową. Ze względu na zależność pomiędzy stężeniami wapnia i fosforanów w surowicy wskazane jest aby te parametry były oznaczane jednocześnie. Podwyższone stężenie fosforanów w surowicy występuje w przewlekłej chorobie nerek, niedoczynności przytarczyc, rzekomej niedoczynności przytarczyc. Obniżone stężenie w surowicy występuje głównie w nadczynności przytarczyc.

 

TSH – tyreotropina

TSH reguluje wytwarzanie  hormonów tarczycy a jego stężenie odzwierciedla aktualny stan metaboliczny tarczycy. U osób z prawidłową czynnością przysadki mózgowej podwyższenie stężenia TSH oznacza niedobór obwodowych hormonów tarczycy, natomiast obniżenie TSH świadczy o ich nadmiarze. Badanie ma duże znaczenie w diagnozowaniu chorób tarczycy oraz w monitorowaniu ich leczenia.

 

Kwas moczowy

Podwyższone stężenie kwasu moczowego występuje w dnie moczanowej, kamicy nerkowej, chorobach nerek, chorobach nowotworowych, łuszczycy, chorobach hematologicznych, otyłości, cukrzycy, w niedotlenieniu lub znacznym uszkodzeniu tkanek, a także w nadmiernej podaży puryn w diecie.

Jak umówić konsultację wyników badań

Wykonując badania laboratoryjne w ramach profilu „Zdrowa kobieta” masz możliwość skorzystania z bezpłatnej e-konsultacji wyników badań z lekarzem.
Teraz w SYNEVO możesz to zrobić „od ręki” i bez wychodzenia z domu.

 

Konsultacja odbywa się w formie tele-lub video-wizyty na partnerskiej platformie telemedycznej Med24.

Jak skorzystać z e-konsultacji?

  1. Zrealizuj badanie w dowolnym punkcie pobrań Synevo.
  2. Odbierz wyniki badań logując się na stronę my.synevo.pl. Znajdziesz tam kod rabatowy, który należy skopiować.
  3. Kliknij w link „Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji” i umów e-wizytę w Med24 na stronie www.med-24.com.pl*
  4. W trakcie realizacji zamówienia wklej kod rabatowy.
  5. Po zamówieniu darmowej konsultacji lekarz skontaktuje się z Tobą w ciągu 15 minut za pośrednictwem wezbranego przez Ciebie kanału komunikacji.**

 

*Regulamin akcji Bezpłatne konsultacje wyników badań” znajduje tutaj Wszystkie Regulaminy Promocji Synevo.pl | Synevo

**UWAGA: Wizyta odbywa się bezpośrednio po rejestracji, w kolejności zgłoszeń (czas oczekiwania ok. 15 minut). Jeśli chcesz skonsultować wizytę w innym terminie, poczekaj z rejestracją wizyty na dogodny dla Ciebie moment

Sprawdź jak przygotować się do badania:


Badanie krwi | jak się przygotować?

Materiał na badanie krwi powinno się pobierać na czczo, czyli z zachowaniem 8 – 12 godzinnej przerwy od czasu ostatniego posiłku. Zalecenie dotyczy wszystkich badań, ponieważ zmiany wywołane przyjęciem posiłku są trudne do przewidzenia, a uzyskane wartości interpretuje się wobec wartości referencyjnych ustalonych w standardowych warunkach.

W dniu poprzedzającym badanie krwi należy unikać obfitych i tłustych posiłków oraz spożywania alkoholu.

W dniu badania

Bezpośrednio przed badaniem krwi dozwolone jest wypicie niewielkiej ilości wody.

Podobnie pora dnia może mieć wpływ na wiarygodność wyników badań. Zaleca się, pobieranie krwi w godzinach porannych (7:00 – 10:00). Jeżeli krew zostanie pobrana o innej porze dnia,  należy wziąć to pod uwagę interpretując uzyskane wyniki badań.

Bezpośrednio przed pobraniem wskazany jest 15 minutowy odpoczynek.

Badanie krwi a przyjmowane leki

W miarę możliwości badanie należy przeprowadzić przed przyjęciem porannej porcji leków, taką decyzję należy zawsze skonsultować z lekarzem.

Zawsze należy poinformować personel pobierający krew o przyjmowanych lekach, suplementach, preparatach ziołowych – zostanie to odnotowane podczas rejestracji.

WAŻNE Przed wizytą upewnij się, że masz przy sobie aktualny dokument tożsamości (np. dowód osobisty, paszport) lub aplikację mObywatel na swoim smartfonie. Dokument ten będzie niezbędny do weryfikacji Twojej tożsamości w trakcie wizyty.