Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.
flaga ukrainy#standwithUkraine
wole tarczycy

Zdrowa tarczyca- pakiet z konsultacją lekarską

Spis treści

Tarczyca to niewielki narząd zlokalizowany w przednio-dolnej części szyi. Pełni on funkcje wewnątrzwydzielnicze związane z produkcją hormonów tarczycy, które wpływają na pracę wielu narządów organizmu, regulując metabolizm lipidów, węglowodanów i białek oraz zwiększając termogenezę. Czynność tarczycy regulowana jest przez TSH – tyreotropinę wydzielaną przez przysadkę mózgową.

Choroby tarczycy mogą mieć różny charakter, patogenezę i często niecharakterystyczne objawy. Najczęściej zaburzenia wynikają z nieprawidłowej produkcji hormonów tarczycy. Rozróżniamy wówczas nadczynność  lub niedoczynność tarczycy.

Przy nadczynności tarczycy mogą występować takie objawy jak:

 • zwiększona nerwowość i drażliwość, stany lękowe o różnym nasileniu, problemy z koncentracją
 • zwiększona potliwość, nietolerancja ciepła
 • kołatania serca, przyspieszone tętno
 • drżenie mięśni (widoczne szczególnie poprzez drżenie dłoni)
 • problemy ze snem, bezsenność
 • zwiększona łamliwość włosów i ich wypadanie
 • osłabienie siły mięśniowej
 • niekiedy powiększenie obwodu szyi
 • przyspieszona perystaltyka jelit, biegunki
 • utrata masy ciała pomimo prawidłowego lub nawet zwiększonego apetytu
 • u kobiet – zaburzenia cyklu miesiączkowego związane z wydłużeniem cyklów oraz lżejszymi, nieregularnymi krwawieniami
 • w przypadku przewlekłej, nieleczonej nadczynności – osteoporoza, czyli zmniejszenie gęstości tkanki kostnej

Z kolei przy niedoczynności może występować:

 • przewlekłe uczucie zmęczenia, senność w ciągu dnia
 • często występujące uczucie zimna, niezwiązane z temperaturą otoczenia
 • zaburzenia pamięci i trudności z koncentracją
 • spowolnienie perystaltyki jelit- niestrawność, zatwardzenia
 • wzrost masy ciała
 • chrypka
 • spowolnienie akcji serca (tętna)
 • suchość i bladość skóry, wypadanie i zwiększona łamliwość włosów
 • obrzęki kończyn i twarzy
 • bóle mięśniowo-stawowe
 • spadek libido
 • problemy z płodnością, a u kobiet – zaburzenia cyklu miesiączkowego związane z jego skróceniem.

 

Do wykonania badań konieczne jest pobranie krwi żylnej, najlepiej rano, na czczo. Bezpośrednio przed badaniem należy unikać intensywnego wysiłku fizycznego. W przypadku suplementacją biotyną wskazane jest pobranie min. po 8 godzinach od przyjęcia preparatu.

Badania w pakiecie

Anty-TG – przeciwciała przeciwko tyreoglobulinie

Tyreoglobulina (TG) jest glikoproteiną, która uczestniczy w biosyntezie hormonów tarczycy. Skłonność do tworzenia autoprzeciwciał jest jednym z podstawowych kryteriów rozpoznawania autoimmunologicznych chorób tarczycy. Podwyższony poziom przeciwciał anty-TG przy istniejących objawach klinicznych, może wskazywać na przewlekłe autoimmunologiczne zapalenia tarczycy – choroba Hashimoto. Przeciwciała te mogą wzrastać także w chorobie Gravesa-Basedowa oraz w poporodowym zapaleniu tarczycy.

 

Anty-TPO – przeciwciała przeciwko peroksydazie tarczycowej

Peroksydaza tarczycowa (TPO) odgrywa ważną rolę w biosyntezie hormonów tarczycy. Badane jest przydatne do potwierdzenia rozpoznania przewlekłego autoimmunologicznego zapalenia tarczycy – choroba Hashimoto, które może przebiegać z niedoczynnością lub prawidłową funkcją tarczycy. Przeciwciała te mogą być także oznaczane przy podejrzeniu zapalenia poporodowego, przy ocena ryzyka zaburzeń czynności tarczycy w trakcie leczenia amiodaronem, litem i interferonem alfa, a także w diagnozowaniu choroby Gravesa-Basedowa.

 

FT4 – wolna tyroksyna

T4 jest wydzielana przez tarczycę i jest prohormonem dla T3. We krwi T4 jest związane z białkami transportującymi , niewielka ilość hormonów pozostaje w postaci nie związanej z białkami (frakcja wolna hormonów). Obecnie w rutynowej diagnostyce zalecane jest oznaczenie wolnej frakcji – FT4, z uwagi na niezależność stężenia fT4 od czynników wpływających na łączenie się z białkami. Podwyższone stężenie FT4 może być wynikiem: nadczynności tarczycy, indukowanej jodem nadczynności tarczycy, lub wczesnego stadia zapalenia tarczycy typu Hashimoto oraz stosowania dużych dawek preparatów tyroksyny. Obniżone stężenie FT4 w surowicy występuje w: niedoczynności tarczycy i w zapaleniu tarczycy,

 

FT3 – wolna trijodotyronina

Oznaczanie stężenia wolnej frakcji trijodotyroniny jest  szczególnie przydatne, gdy przy podejrzeniu nadczynności tarczycy, niskiemu stężeniu TSH i objawom nadczynności tarczycy towarzyszy prawidłowe stężenie FT4. Ponadto badanie jest także przydatne w prognozowaniu nawrotu nadczynności w przebiegu choroby Gravesa-Basedowa po leczeniu tyreostatykami, w monitorowaniu substytucyjnego leczenia niedoczynności tarczycy. Podwyższone stężenie FT3 w surowicy może być wynikiem: nadczynności tarczycy, stosowania leków zawierających T3, T3 – hipertyreozy. Obniżone stężenie FT3 w surowicy występuje w niedoczynności tarczycy.

 

TSH – tyreotropina

TSH produkowany jest w komórkach przedniego płata przysadki mózgowej. TSH reguluje wytwarzanie  hormonów tarczycy a jego stężenie odzwierciedla aktualny stan metaboliczny tarczycy. U osób z prawidłową czynnością przysadki mózgowej podwyższenie stężenia TSH oznacza niedobór obwodowych hormonów tarczycy, natomiast obniżenie TSH świadczy o ich nadmiarze. TSH może być obniżone także w I trymestrze ciąży. Badanie ma duże znaczenie w diagnozowaniu chorób tarczycy oraz w monitorowaniu skuteczności ich leczenia.

 

Anty-TSH – przeciwciała przeciwko TSH

Przeciwciała te łącząc się z receptorem TSH powodują stymulację syntezy hormonów tarczycy, co doprowadza do nadczynności tarczycy, niekiedy także powstają wole tarczycy. Przeciwciała przeciwko TSH  występują przede wszystkim w chorobie Gravesa-Basedowa i poporodowym zapaleniu tarczycy, rzadko w zapaleniu tarczycy typu Hashimoto. Wysokość stężenia przeciwciał przeciw receptorowi TSH umożliwia ocenę aktywności choroby lub rozpoznanie nawrotów, nie koreluje jednak ze stopniem nadczynności tarczycy. Przeciwciała przeciwko receptorowi TSH nie występują u osób zdrowych. W chorobie Gravesa-Basedowa badanie to służy także do monitorowania przebiegu leczenia.

Jak umówić konsultację wyników badań

Wykonując badania laboratoryjne w ramach profilu „Zdrowa tarczyca” masz możliwość skorzystania z bezpłatnej e-konsultacji wyników badań z lekarzem.
Teraz w SYNEVO możesz to zrobić „od ręki” i bez wychodzenia z domu.

Konsultacja odbywa się w formie tele-lub video-wizyty na partnerskiej platformie telemedycznej Med24.

Jak skorzystać z e-konsultacji?

 1. Zrealizuj badanie w dowolnym punkcie pobrań Synevo.
 2. Odbierz wyniki badań logując się na stronę wyniki.synevo.pl. Znajdziesz tam kod rabatowy, który należy skopiować.
 3. Kliknij w link „Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji” i umów e-wizytę w Med24 na stronie www.med-24.com.pl*
 4. W trakcie realizacji zamówienia wklej kod rabatowy.
 5. Po zamówieniu darmowej konsultacji lekarz skontaktuje się z Tobą w ciągu 15 minut za pośrednictwem wezbranego przez Ciebie kanału komunikacji.**

 

*Regulamin akcji Bezpłatne konsultacje wyników badań” znajduje tutaj Wszystkie Regulaminy Promocji Synevo.pl | Synevo

**UWAGA: Wizyta odbywa się bezpośrednio po rejestracji, w kolejności zgłoszeń (czas oczekiwania ok. 15 minut). Jeśli chcesz skonsultować wizytę w innym terminie, poczekaj z rejestracją wizyty na dogodny dla Ciebie moment

Sprawdź jak przygotować się do badania:


Badanie krwi | jak się przygotować?

Materiał na badanie krwi powinno się pobierać na czczo, czyli z zachowaniem 8 – 12 godzinnej przerwy od czasu ostatniego posiłku. Zalecenie dotyczy wszystkich badań, ponieważ zmiany wywołane przyjęciem posiłku są trudne do przewidzenia, a uzyskane wartości interpretuje się wobec wartości referencyjnych ustalonych w standardowych warunkach.

W dniu poprzedzającym badanie krwi należy unikać obfitych i tłustych posiłków oraz spożywania alkoholu.

W dniu badania

Bezpośrednio przed badaniem krwi dozwolone jest wypicie niewielkiej ilości wody.

Podobnie pora dnia może mieć wpływ na wiarygodność wyników badań. Zaleca się, pobieranie krwi w godzinach porannych (7:00 – 10:00). Jeżeli krew zostanie pobrana o innej porze dnia,  należy wziąć to pod uwagę interpretując uzyskane wyniki badań.

Bezpośrednio przed pobraniem wskazany jest 15 minutowy odpoczynek.

Badanie krwi a przyjmowane leki

W miarę możliwości badanie należy przeprowadzić przed przyjęciem porannej porcji leków, taką decyzję należy zawsze skonsultować z lekarzem.

Zawsze należy poinformować personel pobierający krew o przyjmowanych lekach, suplementach, preparatach ziołowych – zostanie to odnotowane podczas rejestracji.

WAŻNE Przed wizytą upewnij się, że masz przy sobie aktualny dokument tożsamości (np. dowód osobisty, paszport) lub aplikację mObywatel na swoim smartfonie. Dokument ten będzie niezbędny do weryfikacji Twojej tożsamości w trakcie wizyty.