Decydując się na badania okresowe powinniśmy przede wszystkim wykonać morfologię i badanie podstawowe moczu. Można jednak rozszerzyć taki pakiet o kilka ważnych parametrów, które pozwolą szerzej spojrzeć na stan naszego zdrowia. W Synevo zebraliśmy je w Pakiet badania okresowe rozszerzone. Pakiet, poza badaniem ogólnym moczu oraz morfologią, zawiera badanie stężenia kreatyniny, cholesterolu całkowitego oraz glukozy. Umożliwia on wykrycie wczesnych zmian chorobowych między innymi w zakresie:
Panuje powszechny konsensus w środowiskach lekarskich, że badania okresowe należy wykonywać nie rzadziej niż raz na rok. Rozszerzony pakiet badań okresowych zawiera zestaw badań, które pozwalają na wykrycie najbardziej rozpowszechnionych w dzisiejszych czasach zaburzeń metabolicznych, dotyczących poziomów cukru oraz tłuszczów we krwi. Popularność tych schorzeń jest konsekwencją rosnącego odsetku osób z zaburzeniami masy ciała, które dodatkowo prowadzą siedzący tryb życia. Z tego powodu choroby te często nazywane są chorobami cywilizacyjnymi.
Taki rozszerzony profil badań warto wykonywać okresowo u każdej osoby powyżej 40. roku życia, przynajmniej raz na 3 lata. Takie zalecenia wynikają ze zwiększonej podatności na wspomniane wcześniej zaburzenia metaboliczne. Co więcej, osoby należące do grup ryzyka (np. zachorowań na cukrzycę) powinny powtarzać profil badań rozszerzonych raz w roku, bez względu na wiek. To również pakiet badań, który może zostać zlecony przez lekarza ze względu na zgłoszenie przez pacjenta niepokojących objawów lub niewłaściwe wyniki profilu badań podstawowych.
Poza profilaktycznym wykonywaniem badań przez wszystkich dorosłych, nad wykonaniem profilu rozszerzonego powinni szczególnie zastanowić się pacjenci, u których występują czynniki ryzyka wielu chorób. Jako, że w tym profilu dodatkowo wykonywane są pomiary glukozy i cholesterolu, to zalecany on jest szczególnie osobom, u których istnieje wyższe prawdopodobieństwo wystąpienia chorób metabolicznych. Tymi czynnikami ryzyka są:
Profil badań rozszerzonych warto wykonywać również w przypadku zauważenia niepokojących objawów, takich jak:
Materiał na badanie krwi powinno się pobierać na czczo, czyli z zachowaniem 8 – 12 godzinnej przerwy od czasu ostatniego posiłku. Zalecenie dotyczy wszystkich badań, ponieważ zmiany wywołane przyjęciem posiłku są trudne do przewidzenia, a uzyskane wartości interpretuje się wobec wartości referencyjnych ustalonych w standardowych warunkach.
W dniu poprzedzającym badanie krwi należy unikać obfitych i tłustych posiłków oraz spożywania alkoholu.
Bezpośrednio przed badaniem krwi dozwolone jest wypicie niewielkiej ilości wody.
Podobnie pora dnia może mieć wpływ na wiarygodność wyników badań. Zaleca się, pobieranie krwi w godzinach porannych (7:00 – 10:00). Jeżeli krew zostanie pobrana o innej porze dnia, należy wziąć to pod uwagę interpretując uzyskane wyniki badań.
Bezpośrednio przed pobraniem wskazany jest 15 minutowy odpoczynek.
W miarę możliwości badanie należy przeprowadzić przed przyjęciem porannej porcji leków, taką decyzję należy zawsze skonsultować z lekarzem.
Zawsze należy poinformować personel pobierający krew o przyjmowanych lekach, suplementach, preparatach ziołowych – zostanie to odnotowane podczas rejestracji.
Synevo jest jednym z wiodących dostawców usług diagnostyki laboratoryjnej w Polsce, oferującym ponad 2 tysiące rutynowych i zaawansowanych badań.
2023 © Synevo. Wszystkie prawa zastrzeżone.