Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

Szukaj
Close this search box.

Grypa to ostra choroba zakaźna wywołana wirusem. Według danych historycznych masywne zachorowania wywołujące epidemie znane są od XII wieku, chociaż opis grypy można znaleźć już u Hipokratesa. Największe epidemie na przestrzeni dziejów spowodowały ogromną liczbę zgonów u ludzi.

Znane są trzy typy wirusa – A, B i C. W dalszym różnicowaniu wykorzystuje się dwa białka otoczki niezbędne do prawidłowej replikacji wirusa – H – hemaglutynina i N – neuraminidaza. Znanych jest 16 typów hemaglutyniny i 9 neuraminidazy, co daje 144 kombinacje. Wszystkie 3 typy wirusa są chorobotwórcze dla człowieka. Wirus typu C jednak wywołuje u ludzi zazwyczaj lekkie infekcje i nie powoduje wystąpienia epidemii. Wirus typu B nie posiada zdolności skoku antygenowego i nie jest mu łatwo oszukać układ immunologiczny w przeciwieństwie do wirusa typu A, który wydaje się być najniebezpieczniejszy.

Największy niepokój wzbudzają typy AH1N1 (świńska grypa) oraz AH3N2. W populacji mogą występować również i inne typy wywołujące bardzo podobne objawy. Diagnostycznie wydaje się więc najistotniejsze by potwierdzić lub wykluczyć obecność typu A. W przypadku wykrycia obecności typu A można prowadzić dalsze postępowanie, to znaczy określić rodzaje hemaglutyniny i neuraminidazy, a więc wykluczyć lub potwierdzić zakażenie typem AH1N1. Naszym pacjentom proponujemy wstępnie różnicowanie w obrębie typów A i B.

Laboratoria Synevo wykorzystują szybkie testy, posiadające wszelkie stosowne zatwierdzenia i certyfikaty. W przeprowadzonych w ramach kontroli badaniach wszystkie próbki uprzednio potwierdzone grypy AH1N1 dały wynik dodatni. Z drugiej zaś strony próbki wirusa typu B dały wynik ujemny. W laboratoriach Synevo proponujemy wstępnie przeprowadzenie różnicowania obu typów wirusa A i B.

Materiałem do badań jest wymaz z nosa i gardła lub wydzielina z nosa. Badanie wykonywane jest na bieżąco, a wyniki uzyskiwane są w dniu pobrania. W dalszym postępowaniu w zależności od uzyskanych wyników – stwierdzenie obecności typu A – istnieje możliwość wykrycia typu H1N1. Wykrycie wirusa typu B, nie wykrycie wirusa typu A wyklucza rozpoznanie „świńskiej” grypy.