Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.
flaga ukrainy#standwithUkraine
Woman suffering from female hormonal emotional pain, mental angu

Badania hormonalne - pakiet z konsultacją lekarską

Spis treści

Pakiet badania hormonalne dedykowany jest kobietom w celu oceny gospodarki hormonalnej w szerokim znaczeniu. Pakiet można wykonać profilaktycznie lub diagnostycznie przy występowaniu objawów. Jest to ważne, ponieważ zaburzenia gospodarki hormonalnej mogą przebiegać z niewielkimi, a często również niecharakterystycznymi objawami.

Objawy, które mogą wskazywać na zaburzenia hormonalne to min:

 • zwiększona nerwowość i drażliwość, stany lękowe o różnym nasileniu, problemy z koncentracją
 • uczucie zmęczenia i znużenia w ciągu dnia
 • zaburzenia jelitowe: biegunki, zaparcia
 • kołatania serca, przyspieszone lub zwolnione tętno
 • drżenie dłoni
 • obrzęki
 • potliwość lub uczucie zimna niezależne od temperatury otoczenia
 • spadek lub wzrost masy ciała bez zmiany dotychczasowego sposobu odżywiania
 • zaburzenia snu
 • problemy ze skórą i włosami (suchość skóry, wypadanie włosów lub nadmierne owłosienie w nietypowych miejscach)
 • spadek popędu seksualnego
 • zaburzenia cyklu miesiączkowego (skrócenie lub wydłużenie cyklu, krwawienia o zwiększonym lub zmniejszonym nasileniu)
 • problemy z płodnością

 

Do wykonania badań wskazane jest pobranie krwi żylnej, rano – z uwagi na dobowy rytm wydzielania niektórych hormonów, najlepiej na czczo, choć nie jest to warunek konieczny. Bezpośrednio przed badaniem należy unikać intensywnego wysiłku fizycznego. Krew na badanie hormonów regulujących cykl miesiączkowy najczęściej pobiera się w 2-3 dniu cyklu. Inne postępowanie zależy od indywidualnych wskazań i należy je ustalać z lekarzem.

Badania w pakiecie

DHEA-s – siarczan dehydroepiandosteronu

Hormon steroidowy wytwarzany przez nadnercza. U kobiet z DHEA powstają androgeny, głównie testosteron. Wskazaniem do wykonania badania jest brak miesiączki, niepłodność, objawy zespołu policystycznych jajników, rozwój cech męskich (hirsutyzm, łysienie typu męskiego, niski głos), uporczywy trądzik  a także przyrost masy ciała.

Estradiol

Najważniejszy estrogen wytwarzany w czasie cyklu miesiączkowego przez jajniki. Oznaczenie poziomu estradiolu wykorzystywane jest do oceny funkcji jajników i monitorowania rozwoju pęcherzyków folikularnych. Wskazaniem do oznaczenia są: zaburzenia cyklu miesiączkowego, zaburzenia okresu pokwitania, kontrola owulacji indukowanej lekami. Wzrost stężenia estradiolu występuje w fazie okołoowulacyjnej, a także  w wywołanej lekami owulacji wielu pęcherzyków. Spadek stężenia obserwuje się w pierwotnej i wtórnej niewydolności jajników.

FSH – hormon folitropowy

Hormon polipeptydowy wydzielany przez przedni płat przysadki mózgowej.  U kobiet FSH zapewnia dojrzewanie pęcherzyków jajnikowych i reguluje wydzielanie estrogenów. Stężenie FSH u kobiet zależne jest od dnia cyklu miesiączkowego i zmienia się wraz z wiekiem. Wskazaniem do wykonania badania u kobiet jest zaburzenie miesiączkowania, ocena stanu menopauzy, a także zaburzenia pokwitania.

LH – hormon luteinizujący

Hormon wydzielany przez przedni płat przysadki mózgowej. U kobiet reguluje cykl menstruacyjny,  wzrost i dojrzewanie pęcherzyków w jajnikach oraz syntezę estrogenów i progesteronu. Najwyższe stężenie LH występuje w połowie cyklu miesiączkowego i prowadzi do jajeczkowania oraz powstawania ciałka żółtego. Wskazania do badania u kobiet to niewydolność jajników, zaburzenia miesiączkowania i dojrzewania, zaburzenia owulacji, zespół policystycznych jajników.

Progesteron

Progesteron należy do hormonów sterydowych. Wytwarzany jest głównie w komórkach ciałka żółtego oraz przez łożysko w trakcie ciąży. Stężenie progesteronu zależy od fazy rozwoju ciałka żółtego. Progesteron odpowiada za przygotowania organizmu kobiety do zagnieżdżenia zapłodnionego jajeczka w macicy, a w trakcie ciąży za hamowanie skurczów mięśni macicy. Wzrost stężenia progesteronu: guzy jajnika, zaśniad groniasty, indukowana hiperstymulacja, wrodzone lub nabyte postacie zespołów nadnerczowo – płciowych, ciąża. Spadek stężenia: zaburzenia owulacji (niewydolność ciałka żółtego, cykle bezowulacyjne), pierwotny i wtórny hipogonadyzm (przewlekły brak owulacji).

Prolaktyna

Prolaktyna  jest hormonem syntetyzowanym w komórkach przedniego płata przysadki mózgowej. Wydzielana jest pulsacyjnie w ciągu doby, najwyższe stężenie osiąga w godzinach nocnych. Podwyższone stężenie PRL obserwuje się  także w czasie dużego wysiłku fizycznego, podczas ciąży i w okresie poporodowym. Fizjologicznie jej działanie polega na inicjacji i podtrzymaniu laktacji w okresie poporodowym oraz regulacji funkcji gruczołów rozrodczych u obu płci. Oznaczanie stężenia prolaktyny we krwi wykonywane jest w diagnostyce niepłodności u kobiet i mężczyzn oraz w diagnostyce zaburzeń miesiączkowania u kobiet. Wzrost stężenia PRL występuje w guzach przysadki mózgowej, w pierwotnej niedoczynności tarczycy, w przewlekłej chorobie nerek, po niektórych lekach. Obniżenie stężenia PRL obserwuje się w niedoczynność przysadki.

Testosteron

Testosteron jest hormonem produkowanym u mężczyzn niemal wyłącznie przez komórki Leydiga w jądrach. Testosteron odpowiada za rozwój drugorzędnych cech płciowych u mężczyzn i podtrzymanie czynność prostaty oraz pęcherzyków nasiennych. U kobiet niewielkie ilości testosteronu wytwarzane są nadnerczach i jajnikach i w warunkach fizjologicznych jego rola jest niewielka. Wskazaniem do oznaczenia tego hormonu u kobiet są objawy wirylizacji (wtórne wytworzenie męskich cech płciowych u kobiet), hirsutyzm (nadmierne owłosienie typu męskiego), zespół wielotorbielowatości jajników (PCO), a także przewlekły brak owulacji.

SHBG

Globulina wiążąca hormony płciowe (SHBG) jest białkiem transportującym dla testosteronu i estradiolu. Jest wytwarzana jest głównie przez wątrobę. Obniżony poziom SHBG często można zaobserwować w przypadkach niedoczynności tarczycy, zespole jajników policystycznych, otyłości, w przypadku hirsutyzmu lub łysienia typu męskiego u kobiet.

Wskazaniem do wykonania badania jest u mężczyzn obniżone libido, zaburzenie erekcji i niepłodność. U kobiet zespół policystycznych jajników, zaburzenia miesiączkowania, trądzik, niepłodność związane z nadmierną produkcją testosteronu. Badanie należy także wykonać u pacjentów z otyłością, chorobami tarczycy, marskością wątroby.

TSH – tyreotropina

TSH produkowany jest w komórkach przedniego płata przysadki móżgowej. TSH reguluje wytwarzanie  hormonów tarczycy a jego stężenie odzwierciedla aktualny stan metaboliczny tarczycy. U osób z prawidłową czynnością przysadki mózgowej podwyższenie stężenia TSH oznacza niedobór obwodowych hormonów tarczycy, natomiast obniżenie TSH świadczy o ich nadmiarze. TSH może być obniżone także w I trymestrze ciąży. Badanie ma duże znaczenie w diagnozowaniu chorób tarczycy oraz w monitorowaniu ich leczenia.

Jak umówić konsultację wyników badań

Wykonując badania laboratoryjne w ramach profilu „Badania hormonalne” masz możliwość skorzystania z bezpłatnej e-konsultacji wyników badań z lekarzem.
Teraz w SYNEVO możesz to zrobić „od ręki” i bez wychodzenia z domu.

 

Konsultacja odbywa się w formie tele-lub video-wizyty na partnerskiej platformie telemedycznej Med24.

Jak skorzystać z e-konsultacji?

 1. Zrealizuj badanie w dowolnym punkcie pobrań Synevo.
 2. Odbierz wyniki badań logując się na stronę wyniki.synevo.pl. Znajdziesz tam kod rabatowy, który należy skopiować.
 3. Kliknij w link „Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji” i umów e-wizytę w Med24 na stronie www.med-24.com.pl*
 4. W trakcie realizacji zamówienia wklej kod rabatowy.
 5. Po zamówieniu darmowej konsultacji lekarz skontaktuje się z Tobą w ciągu 15 minut za pośrednictwem wezbranego przez Ciebie kanału komunikacji.**

 

*Regulamin akcji Bezpłatne konsultacje wyników badań” znajduje tutaj Wszystkie Regulaminy Promocji Synevo.pl | Synevo

**UWAGA: Wizyta odbywa się bezpośrednio po rejestracji, w kolejności zgłoszeń (czas oczekiwania ok. 15 minut). Jeśli chcesz skonsultować wizytę w innym terminie, poczekaj z rejestracją wizyty na dogodny dla Ciebie moment

Sprawdź jak przygotować się do badania:


Badanie krwi | jak się przygotować?

Materiał na badanie krwi powinno się pobierać na czczo, czyli z zachowaniem 8 – 12 godzinnej przerwy od czasu ostatniego posiłku. Zalecenie dotyczy wszystkich badań, ponieważ zmiany wywołane przyjęciem posiłku są trudne do przewidzenia, a uzyskane wartości interpretuje się wobec wartości referencyjnych ustalonych w standardowych warunkach.

W dniu poprzedzającym badanie krwi należy unikać obfitych i tłustych posiłków oraz spożywania alkoholu.

W dniu badania

Bezpośrednio przed badaniem krwi dozwolone jest wypicie niewielkiej ilości wody.

Podobnie pora dnia może mieć wpływ na wiarygodność wyników badań. Zaleca się, pobieranie krwi w godzinach porannych (7:00 – 10:00). Jeżeli krew zostanie pobrana o innej porze dnia,  należy wziąć to pod uwagę interpretując uzyskane wyniki badań.

Bezpośrednio przed pobraniem wskazany jest 15 minutowy odpoczynek.

Badanie krwi a przyjmowane leki

W miarę możliwości badanie należy przeprowadzić przed przyjęciem porannej porcji leków, taką decyzję należy zawsze skonsultować z lekarzem.

Zawsze należy poinformować personel pobierający krew o przyjmowanych lekach, suplementach, preparatach ziołowych – zostanie to odnotowane podczas rejestracji.

WAŻNE Przed wizytą upewnij się, że masz przy sobie aktualny dokument tożsamości (np. dowód osobisty, paszport) lub aplikację mObywatel na swoim smartfonie. Dokument ten będzie niezbędny do weryfikacji Twojej tożsamości w trakcie wizyty.