yandex pixel
Menu
Zamknijzamknij

Wyszukiwarka

Badania prenatalne – test Panorama

Aktualności 10 lipca 2018

badania prenatalne test panorama - kobieta w ciążyBadania prenatalne to badania wykonywane w trakcie trwania ciąży. Pozwalają one na określenie stanu zdrowia dziecka jeszcze przed jego urodzeniem. Dzielą się ona na badania przesiewowe, takie jak białko PAPP-A, badanie USG, test Panorama lub Harmony oraz badania diagnostyczne, np. amniopunkcja lub biopsja kosmówki.

Badania prenatalne – co bada test Panorama?

Test Panorama jest nieinwazyjnym badaniem prenatalnym, które bada pozakomórkowe DNA płodu w krwi matki przy pomocy sekwencjonowania SNP oraz specjalnego algorytmu opracowanego przez firmę Natera. Panorama bada liczne zaburzenia w strukturze genetycznej dziecka takie jak:

  • zespół Downa (Trisomia 21)
  • zespół Edwardsa (Trisomia 18)
  • zespół Pataua (Trisomia 13)
  • triploidia
  • zaburzenia chromosomów płci (zespół XYY, monosomia X, trisomia X, zespół Klinefeltera)
  • 5 mikrodelecji (delecja 22q11.2, delecja 1p36, zespół Pradera-Williego, zespół Anglemana, zespół Cri-du-chat)
  • wykonując badanie, można dodatkowo zlecić określenie płci dziecka.

Badania prenatalne – czy test Panorama jest odpowiedni dla mnie?

Według Międzynarodowego Towarzystwa Badań Prenatalnych (International Society for Prenatal Diagnosis – ISPD) nieinwazyjne badania prenatalne, do których zalicza się test Panorama, powinny zostać zaproponowane wszystkim kobietom niezależnie od wieku. Niektóre wady genetyczne takie jak Zespół Downa występują z większą częstotliwością u matek powyżej 35 roku życia. Inne zaburzenia badane przez test Panorama występują z tą samą częstotliwością, niezależnie od wieku.

Badania prenatalne – kiedy mogę wykonać test Panorama?

Test Panorama może zostać wykonany u każdej kobiety, u której ciąża osiągnęła skończony 10-ty tydzień zaawansowania. Genetyczne badania prenatalne badają ilość wolnego płodowego DNA krążącego we krwi matki, którego ilość wzrasta wraz z postępem ciąży. Istnieją dwa główne czynniki wykluczające wykonanie badania:

  • ciąża w której wykorzystano komórkę jajową dawcy lub ciąsza noszona przez surogatkę,
  • przeszczep szpiku kostnego wykonany u matki

Panorama jest jedynym prenatalnym badaniem genetycznym, które można wykonać w ciąży bliźniaczej.

Badania prenatalne – test Panorama czy NIFTY?

Badania prenatalne nowej generacji są coraz częściej zlecane w Polsce, co wiąże się z pojawianiem się kolejnych testów na rynku. Panorama jest jedną z najlepszych i najdokładniejszych aktualnie dostępnych metod , postrzeganą jako następca badania NIFTY. Główną różnicą między badaniami, jest dokładne określenie frakcji płodowej przez test Panorama, co gwarantuje wysoką wiarygodność badania. Dodatkowo, Panorama obejmuje badanie przesiewowe w kierunku zespołu zanikającego płodu i nieprawidłowości chromosmowych u matki – częstych przyczyn uzyskiwania wyników zafałszowanych w przypadku innych badań prenatalnych.

Badania prenatalne – chcesz wykonać test Panorama?

Znajdź punkt pobrań najbliżej siebie i umów się na wizytę, po to żeby punkt mógł przygotować specjalny zestaw pobraniowy. Na wizytę trzeba przyjść z wypełnionym przez swojego lekarza specjalnym skierowaniem Panorama, które możesz pobrać poniżej. Poza skierowaniem, należy wypełnić zgodę na wykonanie badania genetycznego.

Pobierz Skierowanie Pobierz Zgodę

Czy ten artykuł był pomocny?

Sprawdź również