Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

Szukaj
Close this search box.

Koronawirus a badania w czasie ciąży

Sprawdź, jak bezpiecznie wykonać badania laboratoryjne

Sytuacja związana z pandemią wywróciła życie wielu z nas do góry nogami w ciągu zaledwie kilku tygodni. Jest to szczególnie trudny okres dla kobiet w ciąży, ponieważ z powodu stanu zagrożenia epidemiologicznego zostały odwołane m.in. zaplanowane wizyty lekarskie. 

Synevo również dołącza się do apelu o pozostawanie w miarę możliwości w domu oraz unikania większych skupisk ludzi. Co jednak możemy zrobić w przypadku konieczności wykonania badań laboratoryjnych, gdy lokalna przychodnia została zamknięta?

Badania laboratoryjne bez skierowania

W sytuacji kiedy powinniśmy wykonać badania warto skierować się do zewnętrznych placówek, takich jak punkty pobrań Synevo, a następnie wynik badania skonsultować z lekarzem telefonicznie bądź za pomocą zdalnej konsultacji. Zdecydowana większość punktów Synevo pozostaje w dalszym ciągu otwarta zaś na miejscu funkcjonują procedury maksymalizujące bezpieczeństwo naszych pacjentów i pracowników. Wyniki przeprowadzonych przez nas badań są dostępne nawet tego samego dnia na stronie my.synevo.pl i bezproblemowo prześlesz je do lekarza za pomocą poczty elektronicznej.

MUSISZ WYKONAĆ DOUSTNY TEST TOLERANCJI GLUKOZY?

Upewnij się, że masz niezbędne skierowanie od lekarza

i koniecznie umów się na badanie telefonicznie!

Znajdź swój punkt pobrań

Listę wszystkich punktów pobrań wraz z informacją o godzinach otwarcia znajdziesz TUTAJ

Zadzwoń do nas, aby umówić wizytę

22 120 24 00

Wymóg wcześniejszej rezerwacji dotyczy jedynie DOUSTNYCH TESTÓW TOLERANCJI GLUKOZY

Jak uchronić się przed zachorowaniem w czasie ciąży?

Mimo iż większość kobiet w czasie ciąży przejdzie ewentualną infekcję łagodnie, gdzie odczuwalne będą jedynie objawy grypopodobne, to warto zastosować kilka zasad profilaktycznych:

  • Regularnie myj ręce wodą z mydłem bądź dezynfekuj ręce płynem na bazie alkoholu (przekraczającym 60% zawartości)
  • Zostań w domu, jeśli tylko możesz. Możliwe jest wyjście na krótszy spacer, ale unikaj skupisk ludzi
  • Unikaj dotykania twarzy a w szczególności oczu, ust oraz nosa
  • Unikaj kontaktu z osobami mającymi objawy grypopodobne
  • Nie dziel się jedzeniem, piciem oraz naczyniami
  • Nie unikaj wykonywania potrzebnych badań

Wpływ ciąży na zachorowanie na koronawirusa

Na obecną chwilę nie jest znany wpływ ciąży na ryzyko zachorowania. Ciąża jest czasem wielu zmian zachodzących w organizmie, które niestety zwiększają ryzyko zachorowania. Z tego powodu kobietom w ciąży doradzamy większą staranność o higienę, odpoczynek oraz odpowiednio dobraną dietę. Na ten moment nie jest potwierdzone czy infekcja przenosi się bezpośrednio z matki na dziecko w czasie ciąży.

Jeżeli nie wiesz, czy masz objawy wskazujące na zakażenie koronawirusem SARS CoV-2 możesz skorzystać z poradnika opublikowanego przez Infermedica.

Jak najbezpieczniej wykonać badanie ?

Aby zminimalizować kontakt z innymi osobami polecamy zamówienie badania za pomocą naszego sklepu store.synevo.pl gdzie w łatwy i wygodny sposób zamówisz badanie oraz dokonasz rejestracji wstępnej. Podczas wizyty w punkcie pobrań okaż otrzymany na skrzynkę e-mail numer zamówienia oraz dowód osobisty, a sama wizyta powinna potrwać zaledwie kilka minut.

Personel laboratoriów i punktów pobrań Synevo jest w pełni wyposażony w środki ochrony indywidualnej, które zapewniają bezpieczeństwo naszym pacjentom w czasie trwania pobrania.

    Bezpieczeństwo w punktach pobrań Synevo
    w trakcie pandemii koronawirusa

    Co robimy dla waszego bezpieczeństwa?

    O co prosimy Was - naszych pacjentów ?

    Zastanawiasz się, czy Twoja wizyta w punkcie pobrań stwarza zagrożenie dla innych ?

    Z powodu sytuacji utrudnionego dostępu do wielu przychodni i podwyższonego zagrożenia epidemiologicznego, przed udaniem się na wizytę zalecamy:

    MUSISZ WYKONAĆ DOUSTNY TEST TOLERANCJI GLUKOZY?

    Upewnij się, że masz niezbędne skierowanie od lekarza

    i koniecznie umów się na badanie telefonicznie!

    Znajdź swój punkt pobrań

    Listę wszystkich punktów pobrań wraz z informacją o godzinach otwarcia znajdziesz TUTAJ

    Zadzwoń do nas, aby umówić wizytę

    22 120 24 00

    Wymóg wcześniejszej rezerwacji dotyczy jedynie DOUSTNYCH TESTÓW TOLERANCJI GLUKOZY

    Jakie badania powinnam wykonać w czasie ciąży?

    Ciąża to nie tylko okres oczekiwania na narodziny dziecka, ale także czas, w którym trzeba wykonywać znacznie więcej badań niż zwykle. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jakie badania możesz zrobić, zapraszamy do zapoznania się z poniższą listą.

    Przedstawia ona badania przeprowadzane przed oraz w poszczególnych okresach ciąży. Kalendarium opracowano na podstawie terminarza Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego.

    W tym okresie powinny być wykonane badania, których wyniki pozwolą na wykluczenie czynników mogących mieć bezpośredni wpływ na przebieg ciąży oraz ewentualne powikłania dotyczące zarówno dziecka jak i mamy.

    Należą do nich badania wykonane w próbce krwi żylnej:

    Dodatkowo lekarz pobierze wymaz z szyjki macicy w celu wykonania oceny cytologicznej oraz badania czystości pochwy.

     

    Powinna się odbyć między 7-8 tygodniem ciąży, nie później niż do 10 tygodnia.

     

    Do obowiązkowych badań należą:

     

    Badania zalecane:

    Lekarz może zaproponować:

    • nieinwazyjne badanie prenatalne dla oceny ryzyka wad wrodzonych i chorób genetycznych płodu (test PAPP-A, VERACITY) wykonywane z krwi matki lub z krwi matki oraz wymazu z policzka ojca (VERAgene);
    • badanie ogólne moczu.

    Badania obowiązkowe:

     

    Zalecane badania:

    • nieinwazyjne badanie prenatalne dla oceny ryzyka wad wrodzonych i chorób genetycznych płodu (test PAPP-A, VERACITY) wykonywane z krwi matki lub z krwi matki oraz wymazu z policzka ojca (VERAgene);

    Badania obowiązkowe:

     

    Badania dodatkowe:

    Obowiązkowo:

    Badania obowiązkowe:

     

    Badania zalecane:

    Lekarz ginekolog, do którego zgłasza się pacjentka planująca ciążę lub będąca w ciąży postępuje zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników oraz Ministerstwa Zdrowia. Powyższy kalendarium dotyczy wyłącznie badań wykonywanych w medycznych laboratoriach diagnostycznych. Nie są omawiane badania lekarskie/ginekologiczne, w tym badania podmiotowe i przedmiotowe, wyniki badania USG, zalecenia dietetyczne, suplementacje preparatami witaminowymi i innymi w zależności od zapotrzebowania kobiety w tym okresie

    Najczęściej zadawane pytania

    Większość badań laboratoryjnych wymaga przyjścia do punktu pobrań, np. w celu pobrania krwi lub dostarczenia pojemnika z moczem. Dochodzi wówczas do kontaktu z innymi pacjentami, którzy mogą być źródłem zakażenia. Jeżeli więc są to badania wykonywane w celach profilaktycznych, to wskazane jest, żeby poczekać z ich wykonaniem do zakończenia epidemii. Są jednak badania monitorujące stan zdrowia, efekty leczenia, poziom leków. Wówczas należy je wykonać, najlepiej jest wcześniej skontaktować się  swoim lekarzem (nawet telefonicznie) i ustalić zakres badań i częstotliwość ich wykonywania. Co ważne badania w punktach pobrań Synevo wykonać można również  bez skierowania od lekarza.

    Samo pobranie krwi jest w pełni bezpieczne. Personel medyczny wyposażony jest w odpowiednie środki ochrony indywidualnej, takie jak maseczki, przyłbice, fartuchy oraz oczywiście rękawiczki ochronne, a w punktach pobrań znajdują się pojemniki z płynem dezynfekcyjnym. Prawdziwym zagrożeniem może być obecnie przyjazd do punktu pobrań i kontakt z innymi ludźmi. Dlatego należy zachowywać dystans 1,5 m od pozostałych pacjentów, myć dokładnie ręce i stosować się do zaleceń pracowników punktów pobrań

    Przede wszystkim wykonujemy badania, których wyniki są istotne dla utrzymania stabilności u pacjentów z chorobami przewlekłymi, oznaczenia których  niekontrolowane stężenia mogą zagrażać życiu, a także pomagające w postawieniu diagnozy w przypadku pojawienia  się niepokojących objawów, nie tylko dotyczących objawów infekcji dróg oddechowych.

    U kobiet w ciąży postępowanie powinno być zgodne z kalendarium wskazującym jakie badania należy wykonać w kolejnych tygodniach. Ze względu jednak na epidemię lekarz na podstawie wywiadu przeprowadzonego z pacjentką, np. podczas rozmowy telefonicznej, może zadecydować o zmianie częstotliwości ich wykonywania lub zaproponować wykonanie w innym terminie. Pamiętajmy, że nadrzędnym celem jest ochrona zdrowia matki i nienarodzonego dziecka. Nie należy podejmować żadnych decyzji bez wiedzy i zgody lekarza.  

    Przede wszystkim należy unikać wychodzenia z domu. Jeśli jednak nie mamy wyjścia i musimy wykonać badania, zadbajmy o to, by na pobrania udać się samochodem i za wszelką cenę unikać transportu zbiorowego. Warto również spędzić w punkcie pobrań jak najmniej czasu – można to zrobić na przykład zamawiając badania przez internet. Wtedy rejestracja na badanie trwa znacznie krócej.

    Punkty pobrań Synevo błyskawicznie zareagowały na sytuację epidemiologiczną. Wszystkim pracownikom wydano dodatkowe środki ochrony indywidualnej, dzięki czemu jesteśmy w stanie bezpiecznie pracować w warunkach pandemii. W każdym z punktów pobrań wywieszono również instrukcje postępowania i rygorystyczne zasady higieny dla pacjentów. Apelujemy również do odwiedzających nasze punkty o zachowanie odległości minimum 1,5 m. od innych pacjentów.

    Nieinwazyjne badania prenatalne, takie jak Veragene mogą być wykonywane w czasie epidemii podobnie jak inne badania krwi. Należy jednak pamiętać o ryzyku związanym z opuszczeniem domu i zadbać o to, by minimalizować kontakt z innymi osobami.

    Wyniki badań najbezpieczniej jest odebrać przez Internet. W czasie wizyty w punkcie pobrań personel pomoże założyć konto w portalu z wynikami, dzięki któremu wyniki naszych badań (opatrzone podpisem diagnosty laboratoryjnego) odbierzemy bez wychodzenia z domu

    Wykonujmy badania tylko niezbędne, zgodnie z zaleceniami lekarskimi. Osoby będące na kwarantannie lub mające objawy infekcji nie powinny pod żadnym pozorem przychodzić do punktów pobrań.

    Nie zostało to z całą pewnością potwierdzone, bo osoby przechodzące zakażenie bez objawów, czyli uważane za zdrowe, rzadziej decydują się na badania diagnostyczne. Może się także okazać, że lekarz interpretując wyniki skupia się na innej przyczynie zmianie ich parametrów niż zakażenie SARS-CoV-2. Tak jak przy każdej infekcji mogą wystąpić zmiany w morfologii krwi obwodowej lub moczu. Mało jest jednak prawdopodobne, że stężenie innych parametrów nie będących wskaźnikami zapalenia ulegnie zmianie.