Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.
flaga ukrainy#standwithUkraine

Posiew mleka kobiecego

Dowiedz się więcej

Czym jest posiew mleka kobiecego?

Posiew to rodzaj badania mikrobiologicznego, które ma na celu identyfikacje występujących w danym materiale biologicznym bakterii, co umożliwia lekarzowi wdrożenie najbardziej skutecznego przeciwko nim leczenia. Dodatkowo podczas wykonywania posiewu często oznaczana jest oporność danych bakterii na określone grupy antybiotyków, co także ma znaczący wpływ na wybór najbardziej dopasowanego schematu leczniczego. W tym wypadku materiałem do badanie jest pokarm kobiecy produkowany podczas laktacji, która występuje fizjologicznie po ciąży. W prawidłowych warunkach mleko kobiecie nie powinno w ogóle zawierać drobnoustrojów- ich obecność zazwyczaj świadczy o toczącej się w gruczole piersiowym infekcji.

Kiedy należy wykonać posiew mleka kobiecego?

Badanie to najczęściej jest zlecane przez lekarza w sytuacji, gdy u pacjentki występują objawy zapalenia gruczoły sutkowego, które nie reagują na pierwotnie wdrożone leczenie lub ulegają znacznemu pogorszeniu w czasie. Jest to dość często występujące podczas karmienia piersią schorzenie, które dotyka nawet jednej na pięć kobiet. Najczęściej obecnym czynnikiem etiologicznym są bakterie naturalnie występujące na skórze, jednak choroba ta może być wywoływana także przez inne szczepy bakterii. Szczególne ryzyko infekcji problematycznym drobnoustrojem występuje u pacjentek dłużej hospitalizowanych po porodzie, z powodu obecnych w szpitalu opornych bakterii (jak np. MRSA- czyli gronkowiec złocisty oporny na metycylinę). Rzadko zdarza się zapalenie tkanek gruczołu piersiowego występujące poza okresem połogowym.

Posiew mleka kobiecego polega na namnażaniu na specjalnych podłożach uzyskanych w próbce badawczej mikroorganizmów, co umożliwia ich identyfikację na podstawie charakterystycznego wyglądu kolonii bakteryjnej oraz tempa wzrostu. Dodatkowo ocenia się stopień zahamowania ich rozwoju w zestawieniu z określonymi substancjami leczniczymi.

Kto powinien wykonać posiew mleka kobiecego?

Posiew pokarmu jest głównie wykonywany w przebiegu zapalenia gruczołu piersiowego u kobiet karmiących. Pomimo, że jest to dość często spotykana choroba, to nierozpoznana odpowiednio wcześniej może nieść za sobą komplikacje, które będą wymagały bardziej skomplikowanego leczenia – np. w tkance piersiowej może wytworzyć się ropień, który będzie wymagał interwencji chirurgicznej w postaci operacyjnego odbarczenia oraz odsączenia znajdującej się wewnątrz treści ropnej. Dlatego niezwykle ważne jest szybkie wdrożenie skutecznej farmakoterapii w przypadku rozpoznania zapalenia sutka.

Do pierwszych objawów tej choroby należą:

  • zwiększone ucieplenie i obrzęk piersi
  • bóle piersi, szczególnie podczas karmienia
  • zaczerwienienie skóry
  • gorączka
  • objawy ogólne- zmęczenie, bóle mięśni, dreszcze

Posiew mleka kobiecego- wyniki i interpretacja

Wyniki, które uzyskuje się po przeprowadzeniu badania posiewu mleka kobiecego będą zawierały informacje na temat obecnych w badanym materiale biologicznym bakterii oraz tego, na jakie antybiotyki są one najbardziej wrażliwe. Poprzez zastosowanie tych informacji lekarz może zaplanować najbardziej bezpieczne dla pacjentki oraz najskuteczniejsze leczenie farmakologiczne. W przypadku rozpisania antybiotykoterapii należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarskich, co znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia nawrotu tej choroby, który mógłby mieć o wiele cięższy przebieg w porównaniu do pierwotnej infekcji.

Znajdź placówki Synevo w całej Polsce


Laboratorium
Warszawa

Laboratorium
Wrocław

Laboratorium
Łódź

Laboratorium
Gdańsk

Laboratorium
Poznań

Laboratorium
Bydgoszcz

Laboratorium
Kraków

Laboratorium
Katowice