Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.
flaga ukrainy#standwithUkraine

Posiew wymazu ze skóry

Dowiedz się więcej

Czym jest posiew wymazu ze skóry?

Fizjologicznie na skórze człowieka znajdują się liczne bakterie wielu gatunków i zazwyczaj nie wywołują one zmian chorobowych. W niektórych przypadkach mogą jednak być odpowiedzialne za powstawanie patologicznych zmian skórnych. Wówczas aby wdrożyć najbardziej skuteczne leczenie niezbędne jest dokładna ocena, jaki rodzaj bakterii jest odpowiedzialny za występowanie danej choroby u pacjenta. Badanie posiewu ze skóry umożliwia taką ocenę, jednocześnie określając na jaki lek dany patogen jest najbardziej wrażliwy, co umożliwia zastosowanie najbardziej optymalnej substancji leczniczej.

Kiedy należy wykonać posiew wymazu ze skóry?

Badanie to jest zlecane w przebiegu procesu diagnostycznego chorób dermatologicznych, szczególnie gdy zmiany skórne nie reagują na dotychczas stosowane leczenie lub pogarszają się. Badanie opiera się na pobraniu za pomocą sterylnego narzędzia próbki ze zmiany skórnej, a następnie poddanie jej analizie w laboratorium mikrobiologicznym. Do niektórych chorób, w przebiegu których może zostać zlecone to badanie, należą np. trądzik, trudno gojące się rany pooperacyjne, zmiany w przebiegu stopy cukrzycowej czy odleżyny. Pobranie materiału zazwyczaj jest bezbolesne, może się wiązać z chwilowym dyskomfortem podczas kontaktu narzędzia z chorobowo zmienioną skórą.

Kto powinien wykonać badanie posiewu wymazu ze skóry?

Badanie to najczęściej zlecane jest przez lekarza dermatologa. W niektórych przypadkach standardowe leczenie nie jest skuteczne. Może być to wywołane wieloma czynnikami, ale jednym z najczęściej występujących jest oporność bakterii wywołujących dane schorzenie u pacjenta.

Badanie posiewu wymazu ze skóry umożliwia wówczas zastosowanie skutecznego leczenia, dobranego do indywidualnego przypadku. Czas jaki zajmuje przeprowadzenie posiewu (czyli wyhodowania w laboratorium kolonii bakterii pobranych od pacjenta celem ich identyfikacji) zazwyczaj trwa kilka dni. Niepokojące powinny być przede wszystkim rany i inne zaburzenia skórne, które nie ulegają poprawie z czasem, a skóra wokoło nich staje się obrzęknięta, czerwona, bardziej ucieplona oraz obecny jest patologiczny wysięk (ropa). Należy wówczas jak najszybciej udać się do lekarza, gdyż wskazuje to na obecną tam infekcję bakteryjną, która nieleczona może nieść za sobą poważne komplikacje zdrowotne.

 

Posiew wymazu ze skóry- interpretacja i wyniki

Wynik badania posiewu wymazu ze skóry zazwyczaj zawiera nie tylko jasno określony gatunek bakterii w wyizolowanej próbce, ale także zestawienia antybiotyków, na które jest on najmniej oporny- czyli których stosowanie u danego pacjenta przyniesie najbardziej skuteczne efekty. To zestawienie nazywane jest antybiogramem, i jest niezwykle przydatnym narzędziem w procesie diagnostyczno-leczniczym trudnych zmian skórnych.

W przypadku przepisania przez lekarza antybiotyków należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarskich dotyczących ich stosowania, szczególnie długość i trwania antybiotykoterapii. Zbyt wcześnie zakończona antybiotykoterapia może skutkować nawrotem choroby, gdyż w wyniku takiego działania w organizmie pacjenta mogą przetrwać niewielkie ilości bakterii, tych najbardziej opornych na stosowany lek. Ponowny przebieg choroby wówczas może być cięży i o wiele trudniejszy do wyleczenia.

Znajdź placówki Synevo w całej Polsce


Laboratorium
Warszawa

Laboratorium
Wrocław

Laboratorium
Łódź

Laboratorium
Gdańsk

Laboratorium
Poznań

Laboratorium
Bydgoszcz

Laboratorium
Kraków

Laboratorium
Katowice