Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.
flaga ukrainy#standwithUkraine
Banner phone man using cellphone texting on city commute street banner panorama. Panoramic view of businessman walking holding mobile phone.

Zdrowy mężczyzna - pakiet z konsultacją lekarską

Spis treści

Pakiet przeznaczony dla mężczyzn, dla oceny ogólnego stanu zdrowia. Badania zawarte w pakiecie pozwalają na wykrycie zaburzeń w funkcjonowaniu wątroby, nerek, tarczycy, prostaty a także w diagnozowaniu takich zaburzeń jak cukrzyca, miażdżyca i inne.

Badanie wykonywane jest we krwi pobranej rano, na czczo. Do badania należy także dostarczyć porcję moczu (pobraną do jednorazowego pojemnika z pierwszego porannego moczu). W przypadku biopsji, USG lub badania per rectum prostaty pobranie krwi należy wykonać przed tymi zabiegami.

Badania w pakiecie

Witamina 25-OH D3 

Witamina D reguluje gospodarkę wapniowo-fosforanową i jest  niezbędna do wchłaniania wapnia i fosforu z przewodu pokarmowego. Odgrywa także ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego, a jej niedobory mogą być związane z większą skłonnością do infekcji, a także z takimi chorobami jak cukrzyca, zawał mięśnia sercowego czy udar mózgu.

 

ALT – aminotransferaza alaninowa

Aminotransferaza alaninowa jest enzymem wewnątrzkomórkowym występującym głównie w wątrobie i mięśniach. Wzrost aktywności ALT obserwuje się w ostrych i przewlekłych chorobach wątroby, zespole zmiażdżenia, niewydolność krążenia, zawale mięśnia sercowego. Do oceny ciężkości uszkodzenia wątroby stosuje się wskaźnik de Ritisa wyliczany na podstawie wyników ALT i AST.

 

AST – aminotransferaza asparaginianowa

Aminotransferaza asparaginowa – enzym wewnątrzkomórkowy występujący w mięśniu sercowym, wątrobie, mięśniach szkieletowych, nerkach i erytrocytach.  Wzrost aktywności AST występuje w stanach ostrych takich jak wirusowe zapalenia wątroby, toksyczne zapalenie wątroby czy poalkoholowe zapalenie wątroby. Aktywność ALT wzrasta również w zawale mięśnia sercowego, cholestazie, marskości wątroby, chorobach nowotworowych oraz przy uszkodzenie mięśni szkieletowych.

Wapń

Wapń obok fosforanów jest podstawowym badaniem w diagnostyce zaburzeń metabolizmu kostnego. Jest też pierwiastkiem niezbędnym w wielu procesach i przemianach ustrojowych. Zarówno nadmiar (hiperkalcemia) jak i niedobór (hipokalcemia) mogą być przyczyną zaburzeń metabolizmu oraz występować w różnych chorobach.

 

Cholesterol całkowity

Cholesterol całkowity to składnik strukturalny wszystkich błon komórkowych a także prekursor kwasów żółciowych, hormonów steroidowych i witaminy D. Podwyższony poziom cholesterolu jest czynnikiem ryzyka wystąpienia zmian miażdżycowych, choroby niedokrwiennej serca, zawału mięśnia sercowego oraz udaru mózgu.

 

HDL-cholesterol

HDL-cholesterol jest oznaczany wraz ze stężeniem cholesterolu całkowitego, triglicerydów i cholesterolu całkowitego. Oznaczanie stężenia cholesterolu HDL ma istotne znaczenie w diagnostyce ryzyka rozwoju miażdżycy i jej powikłań oraz w diagnostyce pierwotnych i wtórnych hiperlipoproteinemii (dyslipoproteinemii). Do czynników rozwoju miażdżycy należy podwyższone stężenie lipidów (CH, TG) i obniżone stężenie HDL-CH.

 

LDL-cholesterol

LDL cholesterol wchodzi w skład lipoproteiny LDL, która bierze udział w transporcie cholesterolu z wątroby do mięśni. Oznaczanie stężenia LDL cholesterolu ma istotne znaczenie w diagnostyce ryzyka rozwoju miażdżycy i jej powikłań oraz w diagnostyce pierwotnych i wtórnych hiperlipoproteinemii.

 

Triglicerydy

Triglicerydy stanowią główną formę magazynowania kwasów tłuszczowych i źródło energii. Podwyższone stężenie triglicerydów w surowicy występuje w zaburzeniach uwarunkowanych genetycznie, takich jak rodzinna hipertriglicerydemia, rodzinna złożona hiperlipidemia i inne. Wtórne hipertriglicerydemie występują w otyłości, cukrzycy, niedoczynności tarczycy, zespole nerczycowym, niewydolności nerek, zapaleniu trzustki, dnie moczanowej oraz u osób nadmiernie spożywających alkohol.

 

GTP – gamma-glutamylotransferaza

GTP to enzym występujący w nerkach, wątrobie, drogach żółciowych, trzustce i jelitach. Oznaczany we krwi pochodzi głównie z wątroby lub dróg żółciowych, dlatego badanie przydatne jest w diagnostyce ostrych i przewlekłych chorób wątroby, dróg żółciowych i trzustki. Oznaczanie aktywności GGTP ma także znaczenie pomocnicze w stwierdzeniu źródła podwyższonej aktywności ALP w surowicy, która może wzrastać także w chorobach kości. GGTP należy do enzymów indukowanych m.in. przez alkohol i niektóre leki. Aktywność enzymu wzrasta w przypadku nadużywania alkoholu, zmniejsza się w okresie abstynencji.

 

Glukoza

Oznaczanie stężenia glukozy we krwi wykorzystywane jest w rozpoznawaniu, diagnozowaniu i monitorowaniu leczenia pacjentów z zaburzeniami metabolizmu węglowodanów takimi jak cukrzyca, nietolerancja glukozy, choroby trzustki i inne. Oznaczenie glukozy powinno być wykonywanie okresowo, profilaktycznie. Wzrost glukozy we krwi występuje w cukrzycy, stanach przedcukrzycowych, zaburzeniach funkcji przysadki i nadnerczy, chorobach trzustki, ciąży oraz w stresie. Spadek stężenia glukozy może występować przy przedawkowaniu leków przeciwcukrzycowych, insulinoma, niedoczynności przysadki i nadnerczy, wrodzonych blokach metabolicznych (galaktozemia, nietolerancja fruktozy, glikogenozy) lub przy głodzeniu.

 

Kreatynina

Stężenie kreatyniny w surowicy jest najczęściej stosowanym wskaźnikiem oceny stopnia niewydolności nerek. Wzrost stężenia w surowicy występuje po wysiłku fizycznym, w chorobach mięśni szkieletowych, u chorych z akromegalią lub gigantyzmem, w odwodnieniu, w stanach gorączkowych i po rozległych urazach. Przyczyną narastającego stężenia kreatyniny w surowicy może być także zmniejszone wydalanie kreatyniny z moczem w przewlekłych chorobach nerek lub w ostrym uszkodzeniu nerek. Obniżone stężenie kreatyniny w surowicy obserwuje się w głodzeniu i podczas terapii kortykosterydami.

 

Magnez

Magnez odgrywa istotną rolę w procesach metabolicznych. Uczestniczy w procesie skurczu mięśnia sercowego, wpływa na stan pobudliwości nerwowo-mięśniowej oraz działa stabilizująco na płytki krwi i fibrynogen. Niedobór magnezu może być spowodowany niedostateczną podażą w pokarmach, zaburzeniami wchłaniania z przewodu pokarmowego, niedoczynnością przytarczyc, nadczynności tarczycy lub nadmierną utratą z kałem lub moczem. Wzrost stężenia magnezu jest najczęściej wynikiem upośledzonej czynności wydalniczej nerek, niedoczynności tarczycy, niedoczynności nadnerczy, znacznego odwodnienia, rzadziej następstwem nadmiernej podaży magnezu np. w lekach.

 

Badanie ogólne moczu

Badanie ogólne moczu jest  przydatne w diagnostyce zaburzeń funkcji nerek i innych chorób. Zmiany wykrywane w badaniu ogólnym moczu mogą towarzyszyć takim stanom jak: choroby nerek i dróg moczowych, choroby pęcherza moczowego, choroby wątroby i dróg żółciowych, choroby rozrostowe, stany zapalne jelit, gorączka, krwawienia, rozległe urazy, przewlekła niewydolność krążenia, nadciśnienie, cukrzyca, zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej, głodzenie, zapalenie wyrostka robaczkowego, znaczny wysiłek fizyczny i inne. Badanie składa się z oceny cech fizycznych (barwa, przejrzystość, odczyn, ciężar właściwy) oraz cech chemicznych (glukoza, białko, bilirubina, urobilinogen, ciała ketonowe, hemoglobina, związki azotowe). W określonych przypadkach wykonywana jest także analiza mikroskopowa osadu moczu.

 

Morfologia krwi obwodowej

W skład badania wchodzi określenie liczby elementów morfotycznych krwi: krwinek czerwonych, białych, płytkowych, stężenie hemoglobiny i hematokryt, wartość wskaźników erytrocytarnych: średnia objętość krwinek czerwonych (MCV), średnia masa hemoglobiny w krwince (MCH), średnie stężenie hemoglobiny w krwince (MCHC), oznaczenie hemoglobiny i hematokrytu, ocena liczby i procentowego udziału różnych postaci krwinek białych. Morfologia krwi obwodowej jest badaniem profilaktycznym. Wyniki pozwalają na wykrycie niedokrwistości (anemii), potwierdzenie infekcji a także ukierunkowanie diagnostyki innych zaburzeń.

 

Fosforany

Fosfor jest składnikiem strukturalnym komórek i organelli wewnątrzkomórkowych, bierze udział w magazynowaniu, przetwarzaniu i uwalnianiu energii. Jest także ważnym składnikiem kości. Stężenie fosforu w surowicy zależy od stanu równowagi wytworzonej pomiędzy podażą tego pierwiastka z pożywieniem, wchłanianiem jelitowym oraz wymianą pomiędzy komórkami (głównie kości) a przestrzenią pozakomórkową. Ze względu na zależność pomiędzy stężeniami wapnia i fosforanów w surowicy wskazane jest, aby te parametry były oznaczane jednocześnie. Podwyższone stężenie fosforanów w surowicy występuje w przewlekłej chorobie nerek, niedoczynności przytarczyc, rzekomej niedoczynności przytarczyc. Obniżone stężenie w surowicy występuje głównie w nadczynności przytarczyc.

 

TSH – tyreotropina

TSH produkowany jest w komórkach przedniego płata przysadki mózgowej. TSH reguluje wytwarzanie  hormonów tarczycy a jego stężenie odzwierciedla aktualny stan metaboliczny tarczycy. U osób z prawidłową czynnością przysadki mózgowej podwyższenie stężenia TSH oznacza niedobór obwodowych hormonów tarczycy, natomiast obniżenie TSH świadczy o ich nadmiarze. Badanie ma duże znaczenie w diagnozowaniu chorób tarczycy oraz w monitorowaniu ich leczenia.

 

Kwas moczowy

Podwyższone stężenie kwasu moczowego występuje w dnie moczanowej, kamicy nerkowej, chorobach nerek, chorobach nowotworowych, łuszczycy, chorobach hematologicznych, otyłości, cukrzycy, w niedotlenieniu lub znacznym uszkodzeniu tkanek, a także w nadmiernej podaży puryn w diecie.

 

PSA całkowity

PSA jest glikoproteiną produkowaną głównie w komórkach nabłonkowych stercza. Fizjologicznie PSA bierze udział w procesie upłynniania nasienia. Oznaczanie antygenu jest często wykonywane jako badanie przesiewowe w kierunku raka prostaty u mężczyzn po 50 roku życia lub u młodszych w przypadku obciążającego wywiadu rodzinnego i występowania innych czynników ryzyka raka. Podwyższone stężenie PSA występuje także u chorych z łagodnym rozrostem gruczołu krokowego oraz ostrym i przewlekłym zapaleniu gruczołu krokowego. Krew do oznaczania PSA nie należy pobierać po cewnikowaniu, badaniu przezodbytniczym lub biopsji stercza.

Jak umówić konsultację wyników badań

Wykonując badania laboratoryjne w ramach profilu „Zdrowy mężczyzna” masz możliwość skorzystania z bezpłatnej e-konsultacji wyników badań z lekarzem.
Teraz w SYNEVO możesz to zrobić „od ręki” i bez wychodzenia z domu.

Konsultacja odbywa się w formie tele-lub video-wizyty na partnerskiej platformie telemedycznej Med24.

Jak skorzystać z e-konsultacji?

  1. Zrealizuj badanie w dowolnym punkcie pobrań Synevo.
  2. Odbierz wyniki badań logując się na stronę wyniki.synevo.pl. Znajdziesz tam kod rabatowy, który należy skopiować.
  3. Kliknij w link „Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji” i umów e-wizytę w Med24 na stronie www.med-24.com.pl*
  4. W trakcie realizacji zamówienia wklej kod rabatowy.
  5. Po zamówieniu darmowej konsultacji lekarz skontaktuje się z Tobą w ciągu 15 minut za pośrednictwem wezbranego przez Ciebie kanału komunikacji.**

 

*Regulamin akcji Bezpłatne konsultacje wyników badań” znajduje tutaj Wszystkie Regulaminy Promocji Synevo.pl | Synevo

**UWAGA: Wizyta odbywa się bezpośrednio po rejestracji, w kolejności zgłoszeń (czas oczekiwania ok. 15 minut). Jeśli chcesz skonsultować wizytę w innym terminie, poczekaj z rejestracją wizyty na dogodny dla Ciebie moment

Sprawdź jak przygotować się do badania:


Badanie krwi | jak się przygotować?

Materiał na badanie krwi powinno się pobierać na czczo, czyli z zachowaniem 8 – 12 godzinnej przerwy od czasu ostatniego posiłku. Zalecenie dotyczy wszystkich badań, ponieważ zmiany wywołane przyjęciem posiłku są trudne do przewidzenia, a uzyskane wartości interpretuje się wobec wartości referencyjnych ustalonych w standardowych warunkach.

W dniu poprzedzającym badanie krwi należy unikać obfitych i tłustych posiłków oraz spożywania alkoholu.

W dniu badania

Bezpośrednio przed badaniem krwi dozwolone jest wypicie niewielkiej ilości wody.

Podobnie pora dnia może mieć wpływ na wiarygodność wyników badań. Zaleca się, pobieranie krwi w godzinach porannych (7:00 – 10:00). Jeżeli krew zostanie pobrana o innej porze dnia,  należy wziąć to pod uwagę interpretując uzyskane wyniki badań.

Bezpośrednio przed pobraniem wskazany jest 15 minutowy odpoczynek.

Badanie krwi a przyjmowane leki

W miarę możliwości badanie należy przeprowadzić przed przyjęciem porannej porcji leków, taką decyzję należy zawsze skonsultować z lekarzem.

Zawsze należy poinformować personel pobierający krew o przyjmowanych lekach, suplementach, preparatach ziołowych – zostanie to odnotowane podczas rejestracji.

WAŻNE Przed wizytą upewnij się, że masz przy sobie aktualny dokument tożsamości (np. dowód osobisty, paszport) lub aplikację mObywatel na swoim smartfonie. Dokument ten będzie niezbędny do weryfikacji Twojej tożsamości w trakcie wizyty.