Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

Szukaj
Close this search box.

Wariant Delta. Jakie są objawy indyjskiej mutacji COVID-19?

Dowiedz się więcej

Wariant Delta – nowa mutacja koronawirusa SARS-CoV-2

Wszystkie wirusy posiadają naturalną skłonność do mutacji. Jest to losowy proces, podczas którego dochodzi do zmian w materiale genetycznym patogenu, które przekładają się na pojawienie się nowych właściwości wirusa. Koronawirus SARS-CoV-2, odpowiedzialny za nadal trwającą światową pandemię choroby COVID-19, nie jest wyjątkiem. Jedną z najnowszych mutacji koronawirusa, która budzi szczególne zaniepokojenie epidemiologów na całym świecie jest tzw. wariant delta (nazywany także wariantem indyjskim).

Obecnie większość nowych zakażeń na świecie wywoływana jest właśnie przez tę odmianę koronawirusa SARS-CoV-2. Ze względu na dość krótki okres od momentu wyodrębnienia tego wariantu mutacji nadal istnieje wiele niewiadomych z nią związanych. Ochrona poszczepienna przed koronawirusem delta oraz ryzyko wywoływania przez niego choroby o cięższym przebiegu nadal są przedmiotem intensywnych badań.

Czym jest wariant delta koronawirusa SARS-COV-2?

Podczas zakażenia organizmu i wniknięciu do komórki gospodarza wirusy rozpoczynają intensywny proces namnażania się, który prowadzi do powstawania dużej ilości kopii patogenu przekazywanych następnie na kolejne komórki i organizmy. Podczas zachodzenia tych procesów może dojść do losowych zmian w materiale genetycznym wirusów. Zmiany te nazywane są mutacjami – jeżeli mutacja będzie wywierała korzystny wpływ na zdolności wirusa do zakażania większej ilości osób lub też zwiększała jego szanse na przeżycie, będzie wówczas coraz częściej obecna w nowych patogenach. Wynika to z mechanizmu, który pozwala zmutowanym drobnoustrojom na łatwiejsze tworzenie większych ilości własnych kopii.

Pierwsze doniesienia o wykryciu mutacji nazywanej wariantem delta pojawiły się pod koniec 2020 roku w Indiach (stąd też pierwotna nazwa- wariant indyjski). Mutacja obecna w tym wariancie odpowiada za zmiany w budowie białka S koronawirusa SARS-CoV-2, co zwiększa jego zakaźność oraz osłabia skuteczność przeciwciał wytworzonych w odpowiedzi na poprzednie warianty koronawirusa. Krótko po wykryciu tej nowej odmiany koronawirusa SARS-CoV-2 w Indiach doszło do znacznego wzrostu liczby nowych zakażeń, a także zgonów wywoływanych przez COVID-19. Szacuje się, że wariant delta jest bardziej zakaźny (o ok. 50-70%) niż pozostałe odmiany koronawirusa.

Wariant delta objawy

Objawy zakażenia odmianą delta koronawirusa SARS-CoV-2 mogą różnić się od typowych dla COVID-19. Charakterystyczne dotychczas objawy COVID-19, takie jak kaszel oraz zaburzenia węchu i smaku w przypadku wariantu delta występują rzadziej.

Najczęściej dolegliwości przypominają ciężką postać przeziębienia z objawami takimi jak:

  • ból głowy
  • ból gardła
  • katar
  • gorączka

Dodatkowo mogą pojawić się także: nudności, wymioty, bóle brzucha, utrata apetytu oraz bóle mięśniowo-stawowe.

Ze względu na podobieństwo tych dolegliwości do wielu innych infekcji wirusowych niezwykle istotne jest szczególne zwracanie uwagi na swój stan zdrowia, aby w odpowiednim czasie zgłosić się do lekarza oraz wykonać test na koronawirusa. Jest to podstawowy sposób, który umożliwi zahamowanie gwałtownego przyrostu nowych zakażeń poprzez wdrożenie odpowiedniej izolacji osób stanowiących potencjalne źródło infekcji.

Nie należy zapominać także o stosowaniu właściwych środków ochronnych, takich jak maseczka, częste mycie i dezynfekcja dłoni oraz zachowywanie odpowiedzialnego dystansu społecznego od innych osób w miejscach publicznych. Podstawowym dostępnym obecnie środkiem ochronnym jest przyjmowanie przez większość populacji szczepień ochronnych, które z największą skutecznością są w stanie zapobiec dalszemu postępowi pandemii COVID-19.

Zakażenie wariantem delta koronawirusa SARS-CoV-2 związane jest ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia ciężkich powikłań COVID-19, takich jak zapalenie płuc oraz ostra niewydolność oddechowa, które mogą prowadzić do konieczności hospitalizacji pacjenta.

Wariant Delta a szczepienia

Ze względu na specyficzne zmiany w kodzie genetycznym wariantu delta koronawirusa SARS-CoV-2 wykazuje on większą odporność na przeciwciała poszczepienne. Dotyczy to szczególnie osób, które nie przyjęły jeszcze pełnej dawki szczepionki (w większości są to dwie dawki, oddalone od siebie w czasie). Szacuje się, że przyjęcie tylko pierwszej dawki szczepionki przeciwko COVID-19 chroni przez objawowym przebiegiem zakażenia wywoływanego przez wariant delta w 33%. Dwa tygodnie po przyjęciu pełnego szczepienia ochrona ta wzrasta do ok. 60-90% (w zależności od zastosowanego preparatu). Należy mieć na uwadze, że liczby te odnoszą się do ochrony przed wystąpieniem objawów zakażenia.

Szczepionka przeciwko COVID-19 nadal zapewnia niezwykle wysoką ochronę przed wystąpieniem ciężkich powikłań zdrowotnych i hospitalizacji z powodu zakażenia wariantem delta koronawirusa- jest to ok. 92-96% w odniesieniu do pełnego cyklu szczepień. W celu zapewnienia jak najlepszej możliwej ochrony przed ponownym wystąpieniem znacznego przyrostu zakażeń oraz zgonów związanych z COVID-19, należy jak najszybciej zaszczepić jak największy procent populacji. Umożliwi to nie tylko ochronę pojedynczych osób przed ciężkim przebiegiem COVID-19, ale także skutecznie ograniczy prędkość rozprzestrzeniania się zakażeń oraz uchroni osoby, które nie mogą przyjąć szczepionki (ze względów zdrowotnych) przed istotnym zagrożeniem dla ich zdrowia i życia. Możliwe, krótkotrwałe skutki uboczne szczepienia (takie jak np. ból w miejscu podania szczepionki, gorączka oraz ból głowy) są znacząco mniej niebezpieczne niż objawowy przebieg COVID-19 oraz jego możliwe powikłania.

Wariant Delta u dzieci

Na początku wzrostu liczby zakażeń wariantem delta koronawirusa SARS-CoV-2 pojawiła się istotna obawa, że wirus ten jest bardziej niebezpieczny dla dzieci (w stosunku do poprzednich odmian koronawirusa). Zagrożenie to było tym większe, że wówczas nie rozpoczęto jeszcze w większości rejonów świata szczepień ochronnych wśród młodszej części populacji. Kolejne badania sugerują jednak, że większa liczba zakażeń wariantem delta wśród osób poniżej 25 roku życia może wynikać z niższego odsetka pacjentów po przyjęciu pełnej dawki szczepionki w porównaniu ze starszą populacją. Ciężki przebieg choroby COVID-19, niezależnie od wariantu, nadal jest dość rzadki wśród pacjentów pediatrycznych. Zawsze należy jednak mieć na uwadze możliwość rozwoju PIMS, czyli pediatrycznego wieloukładowego zespołu zapalnego wśród dzieci, które przeszły COVID-19.

 

COVID-19Przeczytaj też:

Objawy koronawirusa SARS-CoV-2. Jakie są pierwsze objawy koronawirusa?

Koronawirus – co to jest, objawy, badania

Koronawirus porady – jak uchronić się przed zakażeniem COVID-19

 

Konsultacja: Zespół Medyczny Synevo

Źródła: