Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

Szukaj
Close this search box.

Liczba Addisa

Dowiedz się więcej

Liczba Addisa – co to jest?

Określanie liczby Addisa to badanie przeprowadzane na podstawie próbki uzyskanej z dobowej zbiórki moczu, które polega na oznaczeniu ilości wydalanych w ciągu doby przez nerki niektórych elementów morfotycznych krwi oraz struktur białkowych znanych jako wałeczki. Liczba Addisa dostarcza cennych informacji na temat prawidłowości funkcjonowania nerek oraz umożliwia także monitorowanie skuteczności leczenia chorób, które dotykają tych narządów.

Liczba Addisa – kiedy wykonać badanie?

Wykonywanie badania liczby Addisa jest przydatnym narzędziem diagnostycznym w przebiegu rozpoznawania choroby nerek. Umożliwia ono bardziej dokładną ocenę niektórych parametrów funkcji układu wydalniczego, gdyż jest wykonywane z całodobowej zbiórki moczu – a poziom nieprawidłowego wydalania badanych elementów, takich jak erytrocyty czy też krwinki białe, może ulegać zmianom na przestrzeni doby.

Badanie to polega na ocenie następujących składników znajdujących się w moczu:

  • erytrocyty (czerwone krwinki) – prawidłowo występują w moczu w bardzo znikomych ilościach, ich obecność świadczy zazwyczaj o zaburzeniach pracy nerek. Czerwone krwinki to jedne z podstawowych elementów morfotycznych krwi, które odpowiedzialne są za przenoszenie tlenu w organizmie. Nie ulegają filtracji do moczu w nerkach ze względu na swoje duże rozmiary – w stanach chorobowych szczeliny między komórkami, które tworzą kanaliki nerkowe, są powiększone, przez co erytrocyty także mogą znaleźć się w wydalanym moczu
  • białe krwinki (leukocyty) – komórki układu odpornościowego, które znajdują się we krwi. W stanach zapalnych i infekcjach ich stężenie rośnie, aby walczyć z patogenami wywołującymi te choroby – stąd też najczęściej obecne są w moczu podczas infekcji dróg moczowych, które o wiele częściej występują u kobiet
  • wałeczki- struktury białkowe, które składają się przede wszystkim z charakterystycznego typu białka produkowanego przez komórki nerek. Istnieje kilka ich podtypów, które można odróżnić od siebie podczas badania mikroskopowego. W zależności od tego, jaki typ wałeczków przekracza swoje dopuszczalne normy liczbowe w moczu można podejrzewać występowanie określonych zaburzeń pracy układu moczowego

Liczba Addisa – kto powinien wykonać badanie?

Badanie to najczęściej jest zlecane w przebiegu diagnostyki chorób nerek i pęcherza. Objawami wskazującymi na możliwość występowania zaburzeń z tej grupy, które powinny skierować pacjenta do lekarza są:

  • ból, pieczenie podczas oddawania moczu
  • zwiększone parcie na mocz
  • zmiana koloru wydalanego moczu
  • pienienie się moczu (może wskazywać na obecność w nim białek)
  • ból w okolicy dolnej części pleców
  • gorączka
  • częstsze oddawanie moczu

Objawy te mogą wynikać z wielu chorób, jednak wskazują dość jasno na nieprawidłowości w pracy nerek i pęcherza, które mogą być wywołane zarówno przez czynniki infekcyjne (bakteryjne zapalenie) jak i poprzez powikłania innych chorób, niekoniecznie wywołanych przez patogeny, jak np. uszkodzenie nerek w przebiegu nieleczonej cukrzycy (nefropatia cukrzycowa).

Liczba Addisa wyniki

Nieprawidłowości w wynikach badań liczby Addisa nie zawsze muszą wynikać z występowania chorób nerek – zwiększona utrata niektórych rodzajów wałeczków może być wywołana przez np. odwodnienie czy też intensywne ćwiczenia fizyczne. Jednak przekroczenie dopuszczalnych norm dla erytrocytów i białych krwinek zazwyczaj jest powodem do niepokoju, szczególnie jeżeli towarzyszą im objawy chorobowe.

Niezwykle ważne jest aby zawsze konsultować wyniki badań z lekarzem, gdyż tylko zestawienie ich z innymi informacjami uzyskanymi podczas procesu diagnostycznego pozwala na trafne rozpoznanie dolegliwości chorobowych u danego pacjenta i skuteczne zaplanowanie dalszego procesu leczniczego.

Sprawdź jak przygotować się do badania:


Dobowa zbiórka moczu | jak się przygotować?

Dobowa zbiórka moczu

Przed przystąpieniem do pobrania dobowej zbiórki moczu należy zaopatrzyć się w specjalny 2-3 litrowy pojemnik z podziałką umożliwiającą dokładne odczytanie objętości. Ponadto potrzebny będzie pojemnik jednorazowy, w którym próbka moczu ze zbiórki zostanie przekazana do punktu pobrań.

Niektóre parametry oznaczane w dobowej zbiórce moczu wymagają zastosowania środka konserwującego. Przed przystąpieniem do zbiórki moczu należy uzyskać informację od personelu punktu pobrań, czy środek taki jest konieczny i czy można go otrzymać w punkcie pobrań.

Jak pobrać materiał

Dobową zbiórkę moczu należy rozpocząć w godzinach porannych i prowadzić przez  24 godziny, czyli np. zbiórka rozpoczęta w poniedziałek o godzinie 8:00 powinna zakończyć się we wtorek o godzinie 8:00.

Pierwszą poranną porcję moczu należy oddać do toalety, a zbiórkę rozpocząć od drugiej porcji (w przypadku konieczności zastosowania środka konserwującego należy go dodać do pojemnika, gdzie znajduje się już porcja moczu rozpoczynająca zbiórkę).

Należy odnotować godzinę rozpoczęcia zbiórki. Od tej pory każda porcja moczu, w całości musi być oddawana do pojemnika. W przypadku pominięcia którejś z porcji moczu, zbiórkę należy przerwać i rozpocząć od nowa, następnego dnia, a zebrany już mocz wylać.

Ostatnią porcją moczu, która zostanie oddana do pojemnika jest poranna próbka moczu oddana w drugim dniu prowadzenia zbiórki.

W czasie trwania dobowej zbiórki moczu pojemnik należy przechowywać w lodówce.

Po zakończeniu zbiórki należy określić objętość zebranego moczu odczytując pojemność z podziałki na ścianach pojemnika.

Mocz w pojemniku zbiorczym dokładnie wymieszać, a następnie przelać 50 – 100 ml do jednorazowego pojemnika.

Do punktu pobrań należy dostarczyć próbkę moczu wraz z zanotowanymi informacjami o objętości zebranego moczu oraz o godzinie rozpoczęcia i zakończenia zbiórki.

WAŻNE Przed wizytą upewnij się, że masz przy sobie aktualny dokument tożsamości (np. dowód osobisty, paszport) lub aplikację mObywatel na swoim smartfonie. Dokument ten będzie niezbędny do weryfikacji Twojej tożsamości w trakcie wizyty.

Znajdź placówki Synevo w całej Polsce


Laboratorium
Warszawa

Laboratorium
Wrocław

Laboratorium
Łódź

Laboratorium
Gdańsk

Laboratorium
Poznań

Laboratorium
Bydgoszcz

Laboratorium
Kraków

Laboratorium
Katowice