Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

Szukaj
Close this search box.

Zaburzenia hormonalne są przyczyną wielu problemów zdrowotnych. Zapraszamy na cykl krótkich i praktycznych video-porad, których udziela nasz Ekspert, prof. dr. hab. n. med. Artur Jakimiuk

Zaburzenia hormonalne są przyczyną wielu problemów zdrowotnych. Zapraszamy na cykl krótkich i praktycznych video-porad, których udziela nasz Ekspert, prof. dr. hab. n. med. Artur Jakimiuk

prof jak

Prof. dr hab. n. med. Artur Jakimiuk jest Kierownikiem Kliniki Położnictwa, Chorób Kobiecych i Ginekologii Onkologicznej Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie. Odpowiada na najczęściej zadawane pytania dotyczące równowagi hormonalnej kobiet.

Z naszego cyklu dowiesz się:

 • Jakie są podstawowe badania równowagi hormonalnej kobiet?
 • Co może powodować zaburzenia, jakie są ich objawy i konsekwencje w zależności od wieku kobiety?
 • Kiedy należy wykonać badania hormonalne (w zależności od fazy cyklu miesięcznego)?
 • Jakie zaburzenia hormonalne mogą występować u młodych dziewcząt?
 • W przypadku jakich objawów warto wykonać badania równowagi hormonalnej u kobiet?
 • Czym jest badanie AMH?
 • Czym jest zespół PCOS?
 • Czy stres wpływa na gospodarkę hormonalną?
 • Sposoby leczenia zaburzeń hormonalnych
 • Co to jest menopauza i przedwczesna menopauza?
 • Co to jest HTZ i czy istnieją inne rodzaje terapii?

Zobacz odcinki 1-13

2022 01 27 synevo PRODUKT 600x600px ginekologia film 01 1

Ten film odpowiada na pytanie jakie badania hormonalne i w której fazie cyklu warto wykonać w zależności od celu jaki chcemy osiągnąć np.: zajście w ciążę, przywrócenie regularności cykli miesięcznych, diagnostyka: niepłodności, zespołu PCOS, redukcja nadmiernego owłosienia, otyłości, łojotoku, czy trądziku.

2022 01 27 synevo PRODUKT 600x600px ginekologia film 02 1

Przyczynami zaburzeń hormonalnych u kobiet w zależności od wieku mogą być nieprawidłowości np. w podwzgórzu, przysadce, czy jajniku, które mogą powodować brak wystąpienia okresu dojrzewania, czy przedwczesną menopauzę.


2022 01 27 synevo PRODUKT 600x600px ginekologia film 03 1

Objawy zaburzeń hormonalnych w zależności od wieku kobiety:
• Przedwczesne dojrzewanie
• Późne dojrzewanie
• Nadmierny stres
• Nadmierna otyłość
• Brak regularności cykli miesięcznych
• Nocne poty, kołatanie serca, duszności (w okresie menopauzy).

2022 01 27 synevo PRODUKT 600x600px ginekologia film 04 1

U młodych dziewcząt mogą wystąpić zaburzenia dotyczące zbyt wczesnego lub opóźnionego pojawienia się pierwszej miesiączki bądź występowanie cykli nieowulacyjnych.

2022 01 27 synevo PRODUKT 600x600px ginekologia film 05 1

W każdym dniu cyklu są różne stężenia hormonów płciowych, dlatego też pomiar ich stężenia musi być wykonany w określonych dniach cyklu. W tym odcinku dowiesz się jakie hormony warto oznaczać i w której fazie cyklu należy je wykonać. PAMIĘTAJ! Wyniki badań należy skonsultować z lekarzem.

2022 01 27 synevo PRODUKT 600x600px ginekologia film 06 1

Badania równowagi hormonalnej kobiet warto wykonać gdy pojawiają się niepokojące objawy takie jak:
• tłusta cera, trądzik
• problemy z zajściem w ciąże
• nieregularne miesiączki
• brak miesiączki.2022 01 27 synevo PRODUKT 600x600px ginekologia film 07 1

Badanie poziomu hormonu AMH pozwala m.in. na „ocenę rezerwy jajnikowej” a tym samym pozwala ono określić płodność kobiety2022 01 27 synevo PRODUKT 600x600px ginekologia film 08 1

Zespół policystycznych jajników (PCOS) jest jednym z najczęstszych zaburzeń gospodarki hormonalnej u kobiet i może dotyczyć 15-20% całej populacji kobiet.

2022 01 27 synevo PRODUKT 600x600px ginekologia film 09 1

Jednym z czynników wpływających na prawidłową gospodarkę hormonalną jest stres. Głównym hormonem stresu jest kortyzol, który hamuje wydzielanie hormonów, a efektem tego mogą być zaburzenia miesiączkowania oraz niepłodność. Stres powoduje również wzrost poziomu hormonu prolaktyny, czego efektem jest zmniejszone wydzielanie hormonów żeńskich przez jajnik.

2022 01 27 synevo PRODUKT 600x600px ginekologia film 10 1

Leczenie zaburzeń hormonalnych u kobiet jest dostosowywane w zależności od celu jaki chcemy osiągnąć.
• W okresie menopauzy należy włączyć hormonalną terapię zastępczą.
• Kiedy kobieta stara się o dziecko należy wdrożyć stymulację hormonalną.
• W przypadku PCOS, zespołu hyperandrogennego (gdy kobieta nie stara się o zajście w ciążę) należy wdrożyć leczenie hormonalne (bez stymulacji).

2022 01 27 synevo PRODUKT 600x600px ginekologia film 11 1

Menopauza to ostatnie krwawienie miesięczne w życiu kobiety, po którym występuje 12 miesięczna przerwa. Cechą charakterystyczną jest początkowy wzrost wydzielania gonadotropin, następnie spada poziom estradiolu i wtedy stopniowo spada też poziom gonadotropin. Przedwczesna menopauza to przedwczesne wygasanie czynności jajników przed 40 rokiem życia kobiety.


2022 01 27 synevo PRODUKT 600x600px ginekologia film 12 1

HTZ służy wyrównaniu niedoborów hormonalnych związanych z okresem menopauzy. W skład HTZ wchodzą estrogeny i gestageny.


2022 01 27 synevo PRODUKT 600x600px ginekologia film 13 1

Nie ma jeszcze skutecznej alternatywnej terapii dla HTZ.Interesuje Cię temat wpływu hormonów na zdrowie? Więcej informacji znajdziesz w naszym artykule

Interesuje Cię temat wpływu hormonów na zdrowie? Więcej informacji znajdziesz w naszym artykule

Najczęściej wybierane badania

Najczęściej wybierane badania

Profil - Równowaga hormonalna kobiety

Badania znajdujące się w pakiecie oceniają stan gospodarki hormonalnej kobiety.

CENA: od 240.00 zł

Progesteron

Progesteron należy do grupy najważniejszych hormonów żeńskich. Oznaczenie jego stężenia wykonuje się w celu kontroli owulacji oraz przebiegu ciąży lub identyfikacji przyczyny problemów z zajściem w ciążę. Badanie wykonywane jest z próbki krwi.

CENA: od 30.00 zł

Badanie FSH

Badanie FSH, czyli poziomu hormonu folikulotropowego we krwi. Hormon folikulotropowy (FSH) to hormon przedniego płata przysadki mózgowej.

CENA: od 33.00 zł

Lutropina (LH) badanie

Lutropina (LH, inaczej hormon luteinizujący) to hormon wydzielany przez przedni płat przysadki mózgowej. Badanie stężenia lutropiny wykonuje się wraz z analizami laboratoryjnymi innych hormonów m.in. testosteronu, progesteronu.

CENA: od 30.00 zł

Estradiol - E2

Pomiar poziomu estradiolu wykorzystywany jest do oceny funkcji jajników i monitorowania rozwoju pęcherzyków folikularnych.

CENA: od 34.00 zł

Prolaktyna - PRL

Badanie wykonywane z krwi w celu określenia poziomu hormonu prolaktyny. Prolaktyna jest hormonem wytwarzanym w przysadce mózgowej.

CENA: od 30.00 zł

Badanie AMH

Hormon anty-Müllerian AMH pełni bardzo ważną funkcję w procesie rozrodczym u kobiet. Ma za zadanie wraz z hormonem folikulotropowym (FSH) regulować dojrzewanie pęcherzyków, w których rozwija się komórka jajowa.

CENA: od 180.00 zł

Testosteron badanie

U mężczyzn testosteron produkowany jest przez komórki Leydiga, które są rozsiane w jądrach, natomiast u kobiet przez jajniki i korę nadnerczy, a w trakcie ciąży przez łożysko.

CENA: od 39.00 zł

Siarczan dehydroepiandosteronu - DHEA-S

Parametr wykorzystywany w diagnostyce przedwczesnego dojrzewania płciowego spowodowanego np. guzem wirylizującym nadnerczy czy przerostem nadnerczy z niedoborem enzymu 11-hydroksylazy.

CENA: od 53.00 zł

Białko wiążące hormony płciowe - SHBG

Badanie poziomu białka wiążącego hormony płciowe (SHBG) we krwi. Badanie SHBG stosuje się w diagnostyce zburzeń hormonalnych u kobiet i mężczyzn.

CENA: od 34.00 zł

Badania hormonalne wykonywane są przy pomocy odczynników Elecsys firmy Roche Diagnostics oraz wysokospecjalistycznych analizatorów cobas e, które wykorzystując zaawansowaną metodę pomiarową (elektrochemiluminescencję) zapewniają bardzo dobrą precyzję i wysoką wiarygodność uzyskanych wyników.

Logotyp Roche DIagnostics Sp. z o.o.

Badania hormonalne wykonywane są przy pomocy odczynników Elecsys firmy Roche Diagnostics oraz wysokospecjalistycznych analizatorów cobas e, które wykorzystując zaawansowaną metodę pomiarową (elektrochemiluminescencję) zapewniają bardzo dobrą precyzję i wysoką wiarygodność uzyskanych wyników.

Logotyp Roche DIagnostics Sp. z o.o.