logo synevo fb2 white

Uprawiasz sport? Sprawdź, dlaczego warto się zbadać!

Zmiana sposobu odżywiania, zwiększenie obciążeń treningowych czy decyzja o redukcji wagi to sytuacje, do których trzeba się odpowiednio przygotować nie tylko motywacyjne i sprzętowo, ale przede wszystkim zdrowotnie. Należy pamiętać, że organizm to zbiór ściśle ze sobą współpracujących tkanek, komórek, narządów i układów, a nie jedynie mięśni i tłuszczu. Droga pomiędzy kanapą a maratonem jest długa oraz ciężka i dlatego proponujemy narzędzie w postaci pakietu badań, które pozwoli wyeliminować potencjalne zagrożenia, ułatwi efektywne zarządzanie treningiem, a także pomoże w odnalezieniu granicy pomiędzy dwiema składowymi treningu, czyli aktywnością i regeneracją.

Systematyczna ocena stanu zdrowia, której ważną częścią jest diagnostyka laboratoryjna , pozwala na uniknięcie lub wykrycie niepokojących zmian w organizmie już we wczesnym stadium rozwoju. Sprzyja to również efektywnemu zarządzaniu treningiem. Badania laboratoryjne, obok wydolnościowych, mają ogromne znaczenie w osiąganiu zamierzonych celów sportowych. Razem z konsultacją lekarską dostarczają konkretnej i obiektywnej wiedzy na temat zasobów organizmu oraz kondycji sportowca.

scanactive 768x768px 03
scanactive 768x768px 01

Regularny trening oraz udział w zawodach związane są z podjęciem długotrwałego, intensywnego wysiłku fizycznego, który stanowi dla organizmu ekstremalne obciążenie. Wyniki badań laboratoryjnych pozwalają ocenić, czy sportowiec jest gotowy na takie wyzwanie. Przy takim wysiłku zachodzą wówczas wyraźne zmiany w fizjologii, których badanie jest możliwe do oceny poprzez wykonanie analiz laboratoryjnych.

Na sukces sportowców pracuje sztab specjalistów, którzy oceniają potencjał zawodnika i analizują jego stan zdrowia. Obecnie sportowcy trenujący amatorsko podejmują nie mniej ambitne wyzwania czy cele. By je osiągnąć potrzebują ogromnego wsparcia. Jako sieć laboratoriów medycznych Synevo już od kilku sezonów współpracujemy właśnie z takimi osobami.

Warto pamiętać, że zarówno w sportach wytrzymałościowych, jak i siłowych możliwości biologiczne organizmu są tak samo istotne, jak dobrze skonstruowany plan treningowy. Profesjonalna opieka trenerska i medyczna są dla wielu kluczem do sukcesu. 

Sprawdź dostępne pakiety

scanactive logo 1

Scanactive Basic

Morfologia, CRP, glukoza, lipidogram,
mocznik, kreatynina, białko całkowite
albumina, sód, pota, chlorki, magnez,
żelazo, kinaza kreatynowa, kortyzol

od 179 zł

scanactive logo 2

Scanactive Premium

Morfologia, CRP, glukoza, lipidogram,
mocznik, kreatynina, białko całkowite
albumina, sód, pota, chlorki, magnez,
żelazo, kinaza kreatynowa, kortyzol
testosteron, TSH, ferrytyna, witamina 25(OH)D3

od 279 zł

scanactive 768x768px 02

Solidnie trenujesz, zdrowo się odżywiasz, nie zaniedbujesz regeneracji. A kiedy ostatnio zrobiłeś badania krwi?

Podstawowe badania, wsparte profesjonalną oceną lekarską, mogą wspomóc trening, poprawić skuteczność diety oraz przekrojowo sprawdzić funkcjonowanie Twojego najcenniejszego sprzętu treningowego, czyli Twojego ciała.
 
Badania zawarte w pakietach scanactive pomagają ocenić ogólny stan zdrowia osób utrzymujących wysoką aktywność fizyczną. Zakres parametrów włączonych do poszczególnych pakietów został wybrany na podstawie wyników autorskiego projektu badawczego, wieloletniego doświadczenia grona lekarzy i diagnostów laboratoryjnych oraz aktualnych doniesieniach z zakresu medycyny sportowej. Wskazane jest skonsultowanie wyników badań z lekarzem.

Przygotowanie do badań

Wiele czynników może zaburzać wyniki badań, dlatego warto pamiętać o kilku prostych zasadach:

Projekt badawczy "Triathlon pod mikroskopem"

W ramach autorskiego projektu badawczego Triathlon pod mikroskopem grupa 45 sportowców amatorsko trenujących triathlon została objęta opieką w zakresie diagnostyki medycznej. Badania laboratoryjne były prowadzone podczas całego sezonu treningowego (przygotowania, udział w pierwszych w Polsce zawodach na licencji światowej organizacji Ironman, regeneracja po okresie startowym).

 

Na mecie zawodów w Gdyni czterech naszych zawodników uzyskało przepustki na Mistrzostwa Świata na dystansie 70.3, a kilkunastu pobiło swoje dotychczasowe rekordy życiowe. Jeden ze sportowców objętych programem w czasie projektu zakwalifikował się i wystartował w najbardziej prestiżowych zawodach triathlonowych – Mistrzostwach Świata w Kona na Hawajach.

Rezultaty programu badawczego
 
Założeniem projektu była ocena i monitorowanie stanu zdrowia sportowców-amatorów, którzy podczas zawodów pokonują jednorazowo 1,9 km płynąc, 90 km jadąc na rowerze i na koniec biegnąc 21 km. Pierwotnie zgromadzone wyniki badań laboratoryjnych miały posłużyć jako bieżące wsparcie triathlonistów objętych projektem w bezpiecznym osiąganiu coraz lepszych rezultatów sportowych oraz do celów naukowych. Okazało się jednak, że u jednego z zawodników wykryty został stan bezpośredniego zagrożenia życia. Dzięki szybkiej diagnostyce i podjętemu leczeniu pozwoliło to na uniknięcie powikłań. W trakcie realizacji badań wskazaliśmy też liczne odrębności w fizjologii osób aktywnych fizycznie. Dostrzegliśmy potrzebę stworzenia pakietu konkretnych, wyselekcjonowanych parametrów krwi, przydatnych szczególnie dla oceny organizmu sportowca.
 
 

Opinie o Scanactive

"Uzyskałem bardzo pożyteczną wiedzę przydatną w kontroli stanu organizmu, dostosowania diety i suplementacji witamin i minerałów oraz zmian obciążeń treningowych."
Marcin
trenuje triathlon 5 lat
"Rewelacyjny projekt, pozwoliło uspokoić głowę czy oby na pewno wszystko jest OK z moją wewnętrzną maszynerią. Dziękuję, to była czysta przyjemność."
Grzegorz
trenuje triathlon 3 lata
"Wyniki były zaskakujące, dają do myślenia i spowodowały, że bardziej dbam o siebie (szczególnie zostałem zmobilizowany do poprawienia regeneracji)."
Artur
trenuje triathlon 2 lata

Skonsultuj swoje wyniki z lekarzem medycyny sportowej

Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się z nami

Synevo sp. z o.o.
ul. Zamieniecka 80/401
04-158 Warszawa