Ceny badań w sklepie internetowym są 15% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

flaga ukrainy#standwithUkraine

TSH – norma, cena, kiedy wykonać

Dowiedz się więcej

Hormon pobudzający tarczycę (thyroid stymulating hormone TSH, hormon tyreotropowy, tyreotropina) jest produkowany przez zasadochłonne komórki z przedniego płata przysadki mózgowej i uwalniany w wyraźnym rytmie dobowym, kontrolowanym przez wydzielającą go przysadkę. Wydzielanie TSH jest pobudzane przez podwzgórze.

Uwalnianie TSH z przysadki mózgowej jest centralnym mechanizmem regulacyjnym biologicznego działania hormonów tarczycy. TSH pobudza produkcję i wydzielanie hormonów tarczycy z tarczycy.

TSH – norma, cena, kiedy wykonać 1

Oznaczenie TSH jest podstawowym badaniem służącym do rozpoznawania chorób tarczycy. Wydzielanie TSH jest zwrotnie hamowane przez obwodowe hormony tarczycy bezpośrednio i pośrednio przez wpływ na wydzielanie przez podwzgórze TRH (tyreoliberyna, podwzgórzowy hormon uwalniający).

Dlatego też TSH jest specyficznym i czułym parametrem kontroli nie tylko czynności tarczycy ale również do wykrywania zaburzeń osi podwzgórze-przysadka-tarczyca.

Poziom hormonu tyreotropowego wzrasta w pierwotnej niedoczynności tarczycy i jest najbardziej czułym testem umożliwiającym wykrycie tej choroby. Ponadto TSH wzrasta także w zespołach nieadekwatnego wydzielania tyreotropiny (gruczolak przysadki wydzielający tyreotropinę), pierwotnej, zespołach oporności na hormony tarczycy i innych.

Niskie wartości stwierdza się najczęściej w pierwotnej nadczynności tarczycy, a także w chorobach podwzgórza i przysadki,

Oznaczanie hormonu tyreotropowego jest przydatne w monitorowaniu leczenia u pacjentów z niedoczynnością tarczycy, w ocenie skuteczności terapii.

Do czego służy badanie hormonu tyreotropowego – do przeprowadzenia diagnostyki zaburzeń tarczycy, diagnostyki różnicowej chorób osi podwzgórze-przysadka-tarczyca.

Przygotowanie pacjenta do badania

 • badanie wykonuje się na czczo; nie pobiera się krwi do badania TSH po przeprowadzonej niedawno biopsji tarczycy lub po operacji tarczycy.

Poziom zmienia się w różnych godzinach w ciągu dnia: maksimum osiągane jest około godziny 23. Próbki do badań u noworodków powinny być pobrane po 3-7 dniach od urodzenia (fizjologicznie występuje wzrost stężenia TSH u noworodków w okresie okołoporodowym).

Pobrany materiał

 • krew żylna

Rodzaj stosowanej probówki

 • próżniowa bez antykoagulantu, z/bez żelu separującego

Wymagana obróbka po pobraniu próbek – surowica jest oddzielana od składników morfotycznych krwi przez wirowanie; oznaczenie jest wykonywane od razu w przygotowanej surowica; jeśli nie jest to możliwe, surowicę przechowuje się w temperaturze 2-8° C lub -20° C.

Powody odrzucenia próbki

 • silnie zhemolizowana próbka.

Stabilność próbki

 • 7 dni przy 2-8° C; 1 miesiąc przy -20° C; jest ponownie rozmrażana / zamrażana.

Metoda

 • immunochemiczna, metoda elektrochemiluminescencyjna (ECLIA).

TSH norma (wartości referencyjne)

 • do 6 dni 0,700-15,200 μIU/ml
 • 6 dni – 3 mies. 0,720-11,000 μIU/ml
 • 3 – 12 miesięcy 0,730-8,350 μIU/ml
 • 1 – 6 lat 0,700-5,970 μIU/ml
 • 6 – 11 lat 0,600-4,840 μIU/ml
 • 11 – 20 lat 0,510-4,300 μIU/ml
 • >20 lat 0,270-4,200 μIU/ml

Ciąża:

 • I trymestr 0,01 – 2,32 μIU/ml
 • II trymestr 0,1 – 2,35 μIU/ml
 • III trymestr 0,1 – 2,65 μIU/ml

tsh norma

Granice i interakcje

Około 3% kobiet w ciąży ma niskie lub niemożliwe do wykrycia wartości TSH w wyniku zwiększonego stężenia hormonu beta hCG.

We wtórnej (centralnej) niedoczynności tarczycy można zaobserwować prawidłowe wartości TSH, ale jego aktywność biologiczna jest niska.

U pacjentów hospitalizowanych częstość zahamowania TSH jest dwukrotnie wyższa u tych osób, które nie chorują na choroby tarczycy w porównaniu z tymi, którzy zmagają się z nadczynnością tarczycy.

Lekarstwa

Podwyższanie: środki radioaktywne, amiodaron, atenolol, kalcytonina, karbamazepina, chlorpromazyna, klomifen, skoniugowane estrogeny, fenytoina, jodek potasu, L-tyroksyna, lit, lowastatyna, metizol, metoklopramid, morfina, tamoksyfen, TRH  (hormon uwalniający tyreotropinę)

Obniżanie: bromokryptyna, karbamazepina, kortykosteroidy, cyproheptadyna, dopamina, heparyna (podawanie dożylne, poziom heparyny w płynie do hemodializy jest wystarczający do spowodowania zaburzeń), lewodopa, metergolina, fentolamina, somatostatyna. tyroksyna.

Interakcja analityczna

W następujących przypadkach może dojść do interakcji z niektórymi składnikami leków i zafałszowania wyników:

 • leczenie lub suplementacja dużymi dawkami biotyny (> 5 mg / dzień); dlatego zaleca się pobranie próbki krwi co najmniej 8 godzin po ostatnim zażyciu;
 • bardzo wysokie miana przeciwciał przeciw streptawidynie;
 • przeciwciała monoklonalne mysie stosowane w celach diagnostycznych lub terapeutycznych.

TSH cena | Kup badanie TSH online

INFORMACJEDowiedz się więcej:

Tarczyca – co to jest, jakie badania wykonywać

Hashimoto – objawy, przyczyny, badania

Rak tarczycy – objawy, przyczyny, diagnostyka

Wole tarczycy: Jakie są objawy, przyczyny i leczenie woli?

Guzki tarczycy

INFORMACJA Dowiedz się więcej:

Sprawdź jak przygotować się do badania:


Badanie krwi | jak się przygotować?

Materiał na badanie krwi powinno się pobierać na czczo, czyli z zachowaniem 8 – 12 godzinnej przerwy od czasu ostatniego posiłku. Zalecenie dotyczy wszystkich badań, ponieważ zmiany wywołane przyjęciem posiłku są trudne do przewidzenia, a uzyskane wartości interpretuje się wobec wartości referencyjnych ustalonych w standardowych warunkach.

W dniu poprzedzającym badanie krwi należy unikać obfitych i tłustych posiłków oraz spożywania alkoholu.

W dniu badania

Bezpośrednio przed badaniem krwi dozwolone jest wypicie niewielkiej ilości wody.

Podobnie pora dnia może mieć wpływ na wiarygodność wyników badań. Zaleca się, pobieranie krwi w godzinach porannych (7:00 – 10:00). Jeżeli krew zostanie pobrana o innej porze dnia,  należy wziąć to pod uwagę interpretując uzyskane wyniki badań.

Bezpośrednio przed pobraniem wskazany jest 15 minutowy odpoczynek.

Badanie krwi a przyjmowane leki

W miarę możliwości badanie należy przeprowadzić przed przyjęciem porannej porcji leków, taką decyzję należy zawsze skonsultować z lekarzem.

Zawsze należy poinformować personel pobierający krew o przyjmowanych lekach, suplementach, preparatach ziołowych – zostanie to odnotowane podczas rejestracji.


Znajdź placówki Synevo w całej Polsce


Laboratorium
Warszawa

Laboratorium
Wrocław

Laboratorium
Łódź

Laboratorium
Gdańsk

Laboratorium
Poznań

Laboratorium
Bydgoszcz

Laboratorium
Kraków

Laboratorium
Katowice