Pacjent ma prawo wiedzieć, czy nie posiada predyspozycji do wystąpienia określonych chorób. Spojrzenie na taki stan od strony eliminacji czynników ryzyka nabiera ogromnego znaczenia. Spersonalizowana medycyna – dobór profilaktyki, leczenia i monitorowania według określonych predyspozycji to niewątpliwie przyszłość zdrowia publicznego. Już dziś wiemy, że choroby o bardzo zbliżonych objawach wymagają odmiennego postępowania leczniczego. Wiele zależy od tego czy powstały jako wyraz zmian genetycznych czy też są w pełni nabyte. Można przyjąć, że nietolerancja laktozy typu dorosłego dotyczy nawet 70% społeczeństwa. Jeśli w zdecydowanej większości jest uwarunkowana genetycznie to możemy zapewnić Pacjentom inne źródła wapnia aniżeli mleko. Znajomość predyspozycji do raka piersi skłania do stosowania odmiennej antykoncepcji, hormonalnej terapii zastępczej oraz innych badań w ramach profilaktyki.

Genetyka – dziedzina badań
Genetyka jest młodą, ale bardzo dynamicznie rozwijającą się dziedziną medycyny. Postępy w badaniach genetycznych umożliwiają obecnie precyzyjną diagnostykę wielu chorób, przyczyniając się do wcześniejszego rozpoznawania oraz skuteczniejszych metod profilaktyki i leczenia. Bardzo duża i szybko zwiększająca się liczba testów genetycznych stawia przed pacjentem wiele pytań. Naturalne w tej sytuacji są wątpliwości: Który test mam wybrać? Co oznaczają jego wyniki dla mnie? Czy mają one konsekwencje dla moich dzieci lub innych członków rodziny?
Genetyka – nasza oferta
Badania genetyczne w naszej pracowni wykonywane są z wykorzystaniem najnowszych technik diagnostycznych, obejmujących m.in. porównawczą hybrydyzację genomową metodą mikromacierzową (aCGH; system Agilent) oraz sekwencjonowanie nowej generacji (NGS; system PGM firmy Thermo Fisher Scientific).
Współpracujemy bezpośrednio z Poradnią Genetyczną, gdzie Pacjenci mogą uzyskać wszechstronną pomoc w wyborze odpowiednich testów diagnostycznych oraz interpretacji wyników badań z uzyskaniem praktycznych i jednoznacznych wniosków klinicznych.
Bierzemy także udział w programach zewnątrzlaboratoryjnej kontroli jakości European Molecular Genetics Quality Network (EMQN).
Laboratorium Synevo oferuje badania genetyczne z zakresu:
- Choroby metaboliczne, endokrynologia i gastroenterologia
- Dermatologia
- Immunologia
- Kardiologia
- Nefrologia
- Neurologia
- Infekcje
- Niepłodność, ginekologia, andrologia
- Onkologia
- Inne
Genetyka – nasz personel
Posiadamy doświadczony zespół diagnostów pod kierownictwem dr n. med. Marka Bodziocha.
Dr Marek Bodzioch od wielu lat opiekuje się pacjentami z różnymi chorobami genetycznymi, jak również parami z niepłodnością lub niekorzystną przeszłością położniczą, udziela porad genetycznych oraz pomaga zaplanować i przeprowadzić diagnostykę genetyczną. Współpracuje jako konsultant z kilkoma poradniami i laboratoriami genetycznymi. Posiada znaczący dorobek naukowy w dziedzinie genetyki, m.in. jako współodkrywca podłoża genetycznego choroby tangierskiej. Jest jednym z redaktorów i autorów Interny Szczeklika, redaktorem naczelnym czasopisma Medycyna Praktyczna – Neurologia oraz autorem cyklu artykułów Kompendium Chorób Neurogenetycznych.
Chcesz nawiązać współpracę? Skontaktuj się z nami!