Ceny badań w sklepie internetowym są 10% niższe od cen w Punktach Pobrań – KUP ONLINE

Szukaj
Close this search box.
Woman enjoying her pregnancy relaxing in comfy bed on early morning. Portrait of cheerful light haired future mother in cozy home clothes, holding her stomach with hands.

Profil Kobieta w ciąży

Spis treści

Profil Kobieta w ciąży zawiera 12 badań, zarówno tych obowiązkowych, jak i dodatkowych, zalecanych do wykonania przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne. Umożliwiają sprawdzenie zarówno stanu zdrowia przyszłej mamy, jak i prawidłowość rozwoju nienarodzonego dziecka. Badania w ciąży pozwalają wykryć ewentualne zagrożenia, a tym samym – odpowiednio szybko skonsultować z lekarzem dalszą diagnostykę.

Pierwsze badanie w ciąży

Pierwsze badanie w ciąży, zgodnie z kalendarzem badań opracowanym przez Ministerstwo Zdrowia, należy wykonać między 7. a 10. Tygodniem ciąży. Zaleca się wówczas wykonanie podstawowych badań krwi (m.in. w kierunku anemii, podwyższonego poziomu glukozy) i moczu (na obecność białka czy glukozy, w kierunku infekcji układu moczowego).

Oznaczenie grupy krwi wykonywane w ramach badań w ciąży przydaje się w ocenie ryzyka konfliktu serologicznego między płodem a matką i w przypadku konieczności ewentualnych transfuzji krwi. Krew powinna zostać też przebadana w trakcie ciąży na przeciwciała przeciw krętkom kiły i wirusowi HIV, gdyż choroby te mogą się przenosić z matki na dziecko przez łożysko. Równie ważny podczas badań w ciąży jest test na obecność antygenu wirusa zapalenia wątroby typu B.

Kiedy wykonać badania Profil kobieta w ciąży?

Badania dla kobiet w ciąży zawarte w pakiecie zostały dobrane w celu oceny:

  • ogólnej kondycji zdrowotnej,
  • ewentualnych niedoborów pokarmowych czy niedokrwistości,
  • funkcjonowania nerek i stanu dróg moczowych,
  • obecności białka lub glukozy w moczu,
  • ryzyka cukrzycy ciążowej,
  • zakażenia pasożytem toksoplazmozy, aktywnego lub przebytego,
  • ryzyka konfliktu serologicznego w zakresie grup krwi między płodem a matką,
  • odporności poszczepiennej w kierunku wirusa zapalenia wątroby typu B,
  • zakażenia krętkiem kiły, aktywnego lub przebytego,
  • zakażenia wirusem HIV.

Profil kobieta w ciąży – Kup online

Sprawdź jak przygotować się do badania:


Badanie krwi | jak się przygotować?

Materiał na badanie krwi powinno się pobierać na czczo, czyli z zachowaniem 8 – 12 godzinnej przerwy od czasu ostatniego posiłku. Zalecenie dotyczy wszystkich badań, ponieważ zmiany wywołane przyjęciem posiłku są trudne do przewidzenia, a uzyskane wartości interpretuje się wobec wartości referencyjnych ustalonych w standardowych warunkach.

W dniu poprzedzającym badanie krwi należy unikać obfitych i tłustych posiłków oraz spożywania alkoholu.

W dniu badania

Bezpośrednio przed badaniem krwi dozwolone jest wypicie niewielkiej ilości wody.

Podobnie pora dnia może mieć wpływ na wiarygodność wyników badań. Zaleca się, pobieranie krwi w godzinach porannych (7:00 – 10:00). Jeżeli krew zostanie pobrana o innej porze dnia,  należy wziąć to pod uwagę interpretując uzyskane wyniki badań.

Bezpośrednio przed pobraniem wskazany jest 15 minutowy odpoczynek.

Badanie krwi a przyjmowane leki

W miarę możliwości badanie należy przeprowadzić przed przyjęciem porannej porcji leków, taką decyzję należy zawsze skonsultować z lekarzem.

Zawsze należy poinformować personel pobierający krew o przyjmowanych lekach, suplementach, preparatach ziołowych – zostanie to odnotowane podczas rejestracji.

WAŻNE Przed wizytą upewnij się, że masz przy sobie aktualny dokument tożsamości (np. dowód osobisty, paszport) lub aplikację mObywatel na swoim smartfonie. Dokument ten będzie niezbędny do weryfikacji Twojej tożsamości w trakcie wizyty.