Profil Kobieta w ciąży zawiera 12 badań, zarówno tych obowiązkowych, jak i dodatkowych, zalecanych do wykonania przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne. Umożliwiają sprawdzenie zarówno stanu zdrowia przyszłej mamy, jak i prawidłowość rozwoju nienarodzonego dziecka. Badania w ciąży pozwalają wykryć ewentualne zagrożenia, a tym samym – odpowiednio szybko skonsultować z lekarzem dalszą diagnostykę.
Pierwsze badanie w ciąży, zgodnie z kalendarzem badań opracowanym przez Ministerstwo Zdrowia, należy wykonać między 7. a 10. Tygodniem ciąży. Zaleca się wówczas wykonanie podstawowych badań krwi (m.in. w kierunku anemii, podwyższonego poziomu glukozy) i moczu (na obecność białka czy glukozy, w kierunku infekcji układu moczowego).
Oznaczenie grupy krwi wykonywane w ramach badań w ciąży przydaje się w ocenie ryzyka konfliktu serologicznego między płodem a matką i w przypadku konieczności ewentualnych transfuzji krwi. Krew powinna zostać też przebadana w trakcie ciąży na przeciwciała przeciw krętkom kiły i wirusowi HIV, gdyż choroby te mogą się przenosić z matki na dziecko przez łożysko. Równie ważny podczas badań w ciąży jest test na obecność antygenu wirusa zapalenia wątroby typu B.
Badania dla kobiet w ciąży zawarte w pakiecie zostały dobrane w celu oceny:
Materiał na badanie krwi powinno się pobierać na czczo, czyli z zachowaniem 8 – 12 godzinnej przerwy od czasu ostatniego posiłku. Zalecenie dotyczy wszystkich badań, ponieważ zmiany wywołane przyjęciem posiłku są trudne do przewidzenia, a uzyskane wartości interpretuje się wobec wartości referencyjnych ustalonych w standardowych warunkach.
W dniu poprzedzającym badanie krwi należy unikać obfitych i tłustych posiłków oraz spożywania alkoholu.
Bezpośrednio przed badaniem krwi dozwolone jest wypicie niewielkiej ilości wody.
Podobnie pora dnia może mieć wpływ na wiarygodność wyników badań. Zaleca się, pobieranie krwi w godzinach porannych (7:00 – 10:00). Jeżeli krew zostanie pobrana o innej porze dnia, należy wziąć to pod uwagę interpretując uzyskane wyniki badań.
Bezpośrednio przed pobraniem wskazany jest 15 minutowy odpoczynek.
W miarę możliwości badanie należy przeprowadzić przed przyjęciem porannej porcji leków, taką decyzję należy zawsze skonsultować z lekarzem.
Zawsze należy poinformować personel pobierający krew o przyjmowanych lekach, suplementach, preparatach ziołowych – zostanie to odnotowane podczas rejestracji.
Synevo jest jednym z wiodących dostawców usług diagnostyki laboratoryjnej w Polsce, oferującym ponad 2 tysiące rutynowych i zaawansowanych badań.
2023 © Synevo. Wszystkie prawa zastrzeżone.